Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Bike Brno
4.-7.10. 2012

Mezinárodní cyklistický veletrh

Rozpohybujme se, říkají cyklisté i lékaři

 

Stáváme se národem líných tlouštíků a přijde nás to draho. Drsná data přinesl druhý den veletržní Bike konference na téma propagace aktivního pohybu a cykloturistiky ve městech a v krajích.

České děti se stále méně hýbou a stále více tloustnou. Z národa sokolů a orlů se stáváme národem rozmazlenců vozících se auty a líných i šlapat do schodů. Nejsme v tom sami, ale prezentace Zdeňka Hamříka, vedoucího katedry rekreologie FTK UP Olomouc, ukázala, jak rychle se v žebříčku pohybových aktivit posouváme na nejnižší příčky. Například z dnešních patnáctiletých dívek se pohybové aktivitě věnuje doporučovanou hodinu denně jen 14 procent.  Desetina patnáctiletých dívek trpí nadváhou či obezitou a mezi patnáctiletými chlapci je tlouštíků dokonce 20 procent. Zato se naši patnáctiletí pohybují na prvních světových příčkách  v pravidelném kouření, konzumaci alkoholu a opakované opilosti.

Co tyto děti čeká je zřejmé už ze současných statistik. Podle zjištění z roku 2011 trpí 54 % české populace nadváhou a 17 % obezitou. Přibližně polovina Čechů umírá na nemoci oběhové soustavy, u čtvrtiny jsou příčinou úmrtí novotvary. Výrazně přibylo pacientů s cukrovkou druhého typu, za posledních 35 let z přibližně 230 tisíc na 800 tisíc. Tato typicky civilizační choroba přímo souvisí s nízkou pohybovou aktivitou. „Ukazuje se, jak významně špatné návyky a nezdravý životní styl ovlivňují kvalitu života. Diabetici jsou na konci života biologicky o 20 až 30 let starší než jejich vrstevníci,“ uvedl v této souvislosti ministr zdravotnictví Leoš Heger. Nedostatečná pohybová aktivita podle něj nejen zkracuje délku dožití, ale především snižuje kvalitu života v poslední fázi, kdy jsou Češi například ve srovnání se Skandinávci výrazně déle nemocní a upoutaní na lůžko. S tím koresponduje i údaj Zdeňka Hamříka, podle kterého je v České republice v důsledku cukrovky amputováno přes 8500 dolních končetin ročně.

Epidemie obezity ohrožuje nejen zdraví populace, ale i stabilitu veřejných financí. „Zdravotní péče o pacienta s morbidní obezitou stojí 100 tisíc korun ročně, zatímco výdaje na průměrného pojištěnce dosahují přibližně 20 tisíc,“ prohlásil ministr Heger. I z tohoto důvodu se ministerstvo chce intenzivněji zapojit do preventivních programů na podporu zdravého životního stylu, a to i v oblasti cyklodopravy a cykloturistiky. Další účastník Bike konference, primář FN Brno Jiří Dolina, doporučil právě jízdu na kole jako pravidelnou pohybovou aktivitu prospěšnou nejen fyzicky, ale i psychicky. „Ujet za týden na kole 60 mil prodlouží život o tři roky. Klesá riziko cukrovky, úmrtí na ischemickou chorobu srdeční a dalších nemocí,“ říká primář Dolina, který jde svým pacientům příkladem a jezdí do práce na kole každý den.

Otázkou však zůstává, jakou formou cyklistiku podpořit, aby investice byla skutečně efektivní. Odborníci se shodují, že účinky osvětových kampaní jsou jen omezené a krátkodobé a například pro rozvoj cyklistiky by bylo daleko smysluplnější investovat do infrastruktury a tím zvýšení bezpečnosti cyklistického provozu, která je pro velkou část populace limitujícím faktorem. „Bez bezpečné infrastruktury může být kampaň dokonce i kontraproduktivní,“ prohlásil národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek. Problémem však je, že investice do infrastruktury spadají pod resort dopravy, zatímco přínosy v podobě úspor za lékařskou péče by v budoucnu měl resort zdravotnictví. I z tohoto důvodu je připravovaná Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy postavena na mezioborové spolupráci a zdůrazňuje souvislosti se zdravotním stavem obyvatel.

Mohlo by vás zajímat

Partneři veletrhu

 

Fotogalerie - Bike Brno

Video - Bike Brno

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště