Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023

Stavební veletrh Brno

Nastupující fenomén malometrážního bydlení a glampingu na Festivalu architektury 2023


Za souběhu se Stavebním veletrhem Brno 2023 proběhne čtvrtý ročník Festivalu architektury. Nosnými tématy programu jsou Architektura malometrážního bydlení a Budoucnost stavitelství. Profesionálové ve stavitelství mohou hned první den navštívit odborný program věnovaný digitalizaci stavebních procesů a inovacím v oboru. Téma prefabrikace bude podpořeno ukázkami nových robotických technologií a výstavou skutečných prefabrikovaných modulů pro bydlení a glamping. V termínu 2.–4. 3. 2023 se v pavilonu P uskuteční unikátní výstava TINY HOUSES, kde se návštěvníkům představí české i zahraniční domky. Program hlavního pódia bude poslední festivalový den věnovaný přednáškám a diskuzím o efektivním využití prostoru a nastupujícím fenoménu glampingu.

Bydlet na malém prostoru, přesto se vším potřebným, dnes není pouhým rozmarem, ale pro velkou část mladých rodin nutností. Při vysokých cenách nemovitostí a nedostatečné výstavbě se to v dohledné době zřejmě nezmění. S pokrokem technologií je dnes stále větší důraz kladen na chytré a efektivní využití prostoru v domácnostech. Sobotní program hlavního pódia poradí návštěvníkům, jak si navrhnout půdorys a zrealizovat rodinný dům nebo víkendový dům, který bude vyhovovat jejich potřebám a zároveň ušetří finance za draze prostavěný, ale špatně využitý prostor. Současně se rozmáhá i glamping – stále populárnější komfortní turistické ubytování v přírodě. To vše přispívá k rozvoji modulárních a mobilních staveb, které dnes úspěšně nabízí řada malých i větších výrobců.

Koho fenomén malometrážního bydlení zajímá, má od 2. do 4. března jedinečnou příležitost zjistit si vše na jednom místě pod střechou veletržního pavilonu P. Jak dodavatelé řeší napojení na sítě a odpad? Vejde se na pár metrů plně vybavená kuchyň, koupelna, pracovní kout i postel? Jak je to s tepelnými izolacemi a energetickou soběstačností? Co zabezpečení a chytrá domácnost? Je nutný zasíťovaný pozemek a stavební povolení? A na kolik alternativní bydlení vlastně přijde? Odpovědi na všechny tyto a mnohé další otázky přinese přednáškový program Festivalu architektury 2023 v sobotu 4. března. Navíc bude možné se na místě ptát přítomných odborníků. A hlavně si můžete na vlastní oči prohlédnout a osahat konkrétní řešení včetně českých perel glampingu a modularity. K vidění bude až patnáctka reálných domků, které můžete navštívit. Vybrali jsme několik z nich, o kterých uvidíme podrobnější informace.

Modulární systém oceněný Red Dot Design Award

Systém prefabrikovaných modulů Fashion Line Relax od vizovické stavební firmy Koma Modular je v kontextu malometrážního bydlení skutečnou hvězdou. Držitel prestižních ocenění Red Dot Design Award 2021 a BigSEE Award 2022 se dokáže přizpůsobit velmi různorodým požadavkům, které navíc dokáže splnit v rekordně krátkém čase. Základní modul má užitnou plochu 22,5 m2. Volitelný je jak jejich počet a tím i velikost stavby, tak použité barvy, materiály a vnitřní vybavení. Díky tomu lze systém využít nejen pro bydlení či relaxaci, ale také pro podnikatelské účely. Odborníci na Fashion Line Relax oceňují především elegantní minimalistický design a praktičnost řešení s dotaženými detaily. Prohlédněte si vybavený modul v pavilonu P a zjistěte, čím uchvátí právě vás.

Bydlení v posedu? Proč ne!

Velmi inspirativním konceptem je domeček rozkročený na čtyřech nožkách – zkrátka posed. Může stát na zahradě, v lese, na střeše uprostřed města, nebo třeba na vodě. Tam všude nabídne nadhled a odstup od každodenních starostí a shonu. Záleží na každém, jak svůj posed pojme a jestli si z něj udělá útulnou domácí pracovnu, soukromou „zašívárnu“, romantickou chatičku nebo prostor ke skutečnému bydlení. Na Treebee.cz nebo Kupsiposed.cz jsou k vidění varianty různých velikostí a s vybavením jako krytá terasa, krbová kamna nebo ostrovní solární systém. Na svou vysněnou variantu posedu se můžete tvůrců, kteří si sami říkají „posedlí“, osobně zeptat na brněnském výstavišti.

Mobile Hut je funkční, šetrný i krásný

Mobilní domek Mobile Hut nominovaný na Českou cenu za architekturu 2022 je promyšlený do posledního nýtku tak účelně, že nahradí běžný byt o velikosti 2+kk. Má obytné podkroví, designově čistý interiér v kombinaci smrkového dřeva a černých doplňků i kvalitní izolaci pro celoroční obývání. Komfort může podtrhnout výklopná terasa, krbová kamna nebo systém chytré domácnosti. Pro milovníky absolutní svobody je Mobile Hut k dispozici i ve variantě offgrid nezávislé na sítích, což zahrnuje solární panely a akumulační baterii, nádrž na vodu s objemem 600 l, plynové teplovzdušné topení a chemické nebo spalovací WC... A navíc má kola, na kterých přijede i na Festival architektury.

Domeczech se stěhuje spolu s vámi

Brněnská společnost Estetico na Festivalu architektury představí mobilní stavbu Domeczech, která při rozměrech 6 × 2,5 m může sloužit k celoročnímu bydlení. Důmyslný systém je zabudován přímo v nosné konstrukci, takže lze snadno přemístit. Součástí vybavení je dvoulůžko, skládací jídelní stolek, kuchyňka i plnohodnotná koupelna se sprchovým koutem a klasickou splachovací toaletou. K volitelným vychytávkám pro náročné patří rekuperační jednotka pro výměnu vzduchu či elektronický zámek. Výhodou je také nebývalé množství úložných prostor a hlavně silná vrstva lněné izolace ve dřevěné konstrukci. Díky tomu Domeczech poskytne přiměřeně komfortní a energeticky nenáročné bydlení páru i mladé rodině s dítětem.

    

Polský recept na rychlé bydlení

Cesta k rychlému bydlení ve vlastním – tímto heslem se řídí společnost JM Optik, která spolupracuje s raketově rostoucí polskou firmou LARK Factory. Její továrna na modulární a mobilní domy funguje od roku 2015 a dodává již do 40 zemí. Nabídka je k vidění na www.rychlydomov.cz a zahrnuje širokou škálu domů ve velikostech od 25 m2 až do 120 m2. Jde o stavby kvalitně zateplené, certifikované a celoročně obyvatelné, u kterých byste někdy ani nehádali na mobilní provedení. Ale právě skutečnost, že se moduly včetně zařízení vyrábějí v továrně a na pozemek jsou dopravovány v kamionech, umožňuje jinak těžko dosažitelnou rychlost výstavby. Od podpisu smlouvy to k novému bydlení trvá jen dva až tři měsíce.

Domov na kolech znamená svobodu

Šnek se o bydlení starat nemusí, protože ho má pořád s sebou. Stejnou myšlenku si vzali do hlavy tvůrci konceptu Kajutera, kteří říkají: Malý domeček na kolech s vámi bude tam, kde je vám dobře. Jejich tiny house je velmi pevná a ekologicky šetrná dřevostavba v mobilním provedení. Nabízí vše, co je třeba například k pohodlnému prázdninovému pobytu, a navíc i nezávislost. Homologovaná izolační dvojskla v oknech a dveřích totiž umožňují legální provoz na pozemních komunikacích. Kajuteru proto ocení jak nadšenci kempování, tak lidé, kteří chtějí utéct z města a bydlet tam, kde zrovna potřebují. Zaujme už zvenčí typickým tvarem s diagonálním střešním nosníkem, ale ještě zajímavější bude prohlídka útulného interiéru. Nenechte si ji ujít na Festivalu architektury.

Mobilní domeček přijede i ze Slovenska

Kouzlo bydlení na malém prostoru předvede také společnost Mooble House Slovakia. Její domečky na kolech mohou sloužit k trvalému bydlení, parkovat na zahradě a čekat na hosty nebo připojené za auto vyrazit se svými majiteli na dovolenou. Neměly by se ale plést s karavany, konstrukčně jsou totiž daleko pevnější a mají také komfortnější vybavení. Součástí je koupelna i záchod, v kuchyni nemusí chybět myčka nádobí a letní pobyt zpříjemní třeba klimatizace. Tepelněizolační obálka umožňuje celoroční využití, takže Mooble House výborně poslouží třeba jako startovací bydlení pro děti, které se chtějí osamostatnit. Prohlédněte si různé jeho modely na mooblehouse.sk, nebo rovnou přijďte na prohlídku do pavilonu P.

Rychlý prostor navíc s vůní dřeva

Když potřebujete domácí pracovnu, hernu pro děti nebo třeba prostor pro podnikání, mohou váš problém vyřešit dřevěné moduly FUBI PODS. Jejich stavba nevyžaduje stavební povolení a standardní dodací lhůty jsou do 10 týdnů. Variantou je i FUBI Tiny House jako plnohodnotný rodinný dům určený k celoročnímu obývání. Česká firma se přizpůsobí individuálním požadavkům zákazníka, ale jedna věc bude jejím výrobkům společná – kouzlo dřeva. Moduly jsou vyráběny z dřevěných materiálů a opláštěny sibiřským modřínem, který jim dodává jedinečný vzhled.

 

Datum: 3.3.2023 7:46:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště