Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BIOMASA
7.-11.4. 2024

Veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví

Praktické rady pro výběr a provoz kotle na dřevo získáte na veletrhu BIOMASA

 

Řada z nás, kteří doma topí nebo chtějí topit dřevem, řeší, jak se správně kotel na dřevo provozuje. Ministerstvo životního prostředí navíc aktuálně podpořilo společně s jednotlivými kraji obnovu stávajících nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. A tak přibylo těch, kteří v krátké době budou pořizovat kotel nový. Zde je několik rad k nejvíce diskutovaným otázkám, samozřejmě nejlepší způsob získání informací je návštěva veletrhu BIOMASA – jak expozic, tak doprovodného programu. Veletrh BIOMASA najdete v pavilonu Z a na přilehlých volných plochách.

Jaké jsou podoby dřeva na topení?
Dřevo jako palivo mohou představovat klasická polena (tj. kusové dříví je nejstarší forma tohoto paliva), pak to mohou být lisované brikety nebo pelety a nejméně známou formou je bezkonkurenčně nejlacinější štěpka.

Jak se od sebe liší?
Kusové dříví je určeno k ručnímu přikládání. V případě, že si ho připravuji sám, pak mohu ušetřit (nesmím si však počítat svoji práci). Cena kusového dřeva: orientačně 200 -250,- Kč/GJ

Velké lisované brikety jsou náhradou za kusové dříví, ale mnohem dražší. Doporučují se na nepravidelné vytápění, např. na chatu o víkendech. Cena briket: orien. 330 – 400,- Kč/GJ.

Peletka je malá briketa určená především pro automatické spalování, tj. bez ručního přikládání. Pro malé a střední kotle  (tj. do jmenovitého výkonu cca 200 kW) jsou určeny pelety o průměru 6 mm. Pozor na průmyslové pelety, které se vyrábí o prům. 6 nebo 8mm a mají horší kvalitu. Cena kvalitních peletek: orien. 320 – 380,- Kč/GJ.

Štěpka se  používá výhradně pro automatické vytápění. Vyrábíme ji speciálními stroji (štěpkovači, drtiči) ze dřeva kmenového nebo z různých odřezků a zbytků. Sekáním a drcením vzniká sypký homogenní materiál. Cena štěpky: orien. 90 – 160,- Kč/GJ.

Pozn.: Pro bezproblémové srovnání jsou ceny přepočteny  na jednotku výhřevnosti GJ (vč. DPH). Dobrý prodejce, jak kotlů, tak jakéhokoliv paliva, je vám schopný spočítat spotřebu paliva za časový úsek v množstevní jednotce daného paliva (např. v jednotkách hmotnosti nebo objemu za rok), a pak toto množství převést na jednotky výhřevnosti (GJ nebo kWh).

Lze možno topit různými palivy ze dřeva v jednom kotli?
Dnešní moderní kotle jsou specializované na jednotlivá paliva. Topeniště představují unikátní záležitosti a jsou přizpůsobeny jednotlivým druhům paliv. Při dodržování tohoto pravidla pak fungují i záležitosti spojené s očekávanými parametry kotle (zejména jeho životnost, emisní požadavky, účinnost, minimum popela, nevznikají závady na kotli). Odměnou je pak bezporuchový provoz, nízké náklady na palivo. Kotle, které jsou deklarovány jako multipalivové, nedosahují zdaleka parametrů kotlů specializovaných na jeden druh paliva. Seriózní výrobci umožňují topit více druhy paliv v omezeném časovém rozsahu.

Jak poznáme nekvalitní palivo?
Pro všechny formy paliva platí zásada, že když je něco významně levnější, pak je jasné, že je něco špatně. Ale neznamená to, že drahé je vždy kvalitní.

Nekvalitní palivové dřevo kusové dnes rozpozná skoro každý. Hlavním problémem je, aby vás prodávající neošidil na množství. Pro kontrolu se vedle objemu doporučuje zajímat se o hmotnost, ze které lze odvodit vlhkost dřeva. Ta je  pro nás samozřejmě také významná.

U briket a pelet je to složitější. Mají sice všechny jednotnou relativní vlhkost okolo 9% a díky tomu výhřevnost cca 17,5 GJ/tunu. Jsou však vyráběny dle specifické receptury, ale z čeho, to vám spolehlivě řekne až sám kotel, množství a kvalita popela nebo to, co jde z komína. Známé jsou případy např. pelet s obsahem písku. Nutně si musíme uvědomit, že při procesu spalování dřeva dochází k přeměně spalitelného materiálu na energii. Pokud tento proces není dokonalý, pak je výsledkem zdraví škodlivý dým z komína, nebezpečný popel či poškozený kotel. Vše se nám negativně promítne do vaší peněženky. Příčina je jednoduchá, palivo obsahovalo něco, co tam nemělo být.

Při dodávce štěpky si změřte hlavně její objem (např. rozměry na dopravním prostředku) a hmotnost s vlhkostí. Renomovaná a seriózní firma vám tyto tři parametry vysvětlí a nabídne způsob k ověření tak, abyste si mohli oboustranně provést spolehlivou kontrolu. V německy mluvících zemích je štěpka zcela běžná a nevznikají při dodávkách žádné problémy.

Jak se vyvarovat nekvalitnímu palivu?
Vždy chtějte od dodavatele doklad (bez dokladu nelze reklamovat). U peletek vyžadujte certifikaci vydanou zkušebním ústavem. Ale nejdůležitější je nakupovat od stálých a zavedených firem. Ty vám i sdělí, jak vypadají certifikáty, a že je certifikace pelety jako výrobku (certifikuje se jen vzorek, který si kdokoliv přiveze do zkušebního ústavu) a certifikace pelety jako výrobku spojená s odběrem vzorku přímo z výrobního procesu (zástupce ze zkušebního ústavu odebírá přímo ve výrobě, a tím je zajištěna vyšší úroveň jistoty v kvalitě).

A co popel – co s ním?
Pokud máte moderní kotel na dřevo, pak se nemusíte bát starostí s popelem. Účinnost přes 90% a vysoké teploty při procesu spalování  těchto kotlů zaručují, že pokud budete spalovat opravdu čisté dřevo, pak množství, které bude zůstávat, bude jen mizivou záležitostí. Takový popel z čistého dřeva, je díky svému složení ideálním hnojivem na zahrádku.

Jak si vybrat nový kotel?
V prvé řadě musíme vědět, že nový kotel na dřevo je generační investice, ekologická a zároveň úsporná. Má všechny plusy. Musíme jen počítat s tím, že zabírá trochu více místa, ale sami budete překvapeni, jaký pokrok v v požadavcích na prostor nastal. Věnujte výběru dostatek času a oslovte více firem. Jejich rady si porovnejte a poznáte, kdo to s vámi myslí skutečně seriózně. Nenechte si namluvit nepravdy. Například, že kvalitní kotel na dřevo umí stejně kvalitně spalovat uhlí nebo seno.

Nebojte se kotle na štěpku. Jejich hlavní výhoda je nejlacinější provoz díky nízké ceně paliva. V zemích jako Rakousko nebo Německo jsou běžné instalace těchto kotlů v rámci několika sousedů. Náklady na prvotní investici si rozdělí, a zrychlí se díky tomu návratnost třeba i na hranici 2 až 3 let proti plynu. Při životnosti až 25 let není co dodat. Při plně automatickém provozu si odjedete třeba i na dva měsíce na dovolenou. 

Co certifikace kotlů a pojem „ekodesign“?
Kotle před uvedením na trh jsou posuzovány ve zkušebních ústavech. Zákazník díky tomu získá ověřenou informaci o kvalitě kotle. Řada kotlů splňuje nejvyšší 5. emisní třídu. Obecně lze říci, že čím kvalitnější kotel, tím je jeho účinnost vyšší a produkuje méně škodlivých emisí.

Pojem Ekodesign se nyní dostal do povědomí v souvislosti s vypsáním kotlíkové dotace. Tato dotace je určena pouze pro nové zdroje tepla, které splňují požadavky směrnice parlamentu a Rady 2009/125/ES (tzv. Ekodesign) a jejich prováděcích předpisů a současně splňující požadavky příslušných nařízení s účinností od určitých dat v budoucnu. Zde si ověřte, zda u kotle, kde se  deklaruje splnění požadavků na Ekodesign, je informace skutečně pravdivá. Může se jednat o zavádějící informaci. Jednou z možností jsou i konzultace u odborníků na zkušebních ústavech.

Kotlíková dotace?
Zájem o kotlíkovou dotaci je obrovský. V krajích, kde byla vyhlášena, byla enormně rychle čerpána. Některé zájemce odradila její administrativní náročnost. Pokud se nic zásadního nestane, mělo by být vyhlášeno další kolo, a to velmi brzy. Sledujte webové stránky krajských úřadů, kde naleznete nové informace. Kraje se budou snažit administrativu zjednodušit.

Použiji "Průkaz energetické náročnosti budovy" i mimo kotlíkovou dotaci?
Ano, použijete. Součástí žádosti o kotlíkovou dotaci je vyjádření energetického specialisty, a to buď formou tohoto průkazu nebo  potvrzením vhodnosti provedeného „mikroenergetického" opatření. V případě průkazu vám tento bude platit dalších 10 let. Průkaz je nezbytný například pro prodeji nemovitosti (domu, bytu) nebo při jejím pronájmu. 

 

Datum: 1.4.2016 10:49:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště