Digitální nomádi
Z cestování dodávkou je dnes fenomén.
Existují specializované skupiny na sociálních sítích, kde si lidé vyměňují
informace. Videí na YouTube, jak si svépomocí přestavět dodávku na pojízdný
domov jsou tisíce. O #vanlife dokonce vycházejí klasické papírové knihy. A pak
jsou tu digitání nomádi.
Víťa Válka je dlouhán. Vystudoval grafický design a také sociologii. Každý rok naloží svou ženu a dvě děti do obytné dodávky a utíká za sluncem na jih. Mizí před českou zimou a to hned na několik týdnů. Nejčastěji do Španělska, ale cestovali i po Balkáně. Radek věnoval víc než rok života bílé dodávce Volkswagen Crafter, kterou spolu se svou přítelkyní přeměnili svépomocí na pojízdný domov na kolech. Oba muže spojuje to, že na jaře 2021 křižovali Španělsko a z obytných aut během cesty pracovali na plný úvazek. Zatímco Víťa navrhoval e-shopy a webové stránky, Radek vedl svůj tým v IT. Vše díky technologiím, které si většina lidí v Česku naplno vyzkoušela až během tvrdého lockdownu: on-line konference, hovory přes internet, sdílené dokumenty, výuka na dálku… Oba splňují definici digitálního nomáda, tedy profesionála, který díky moderním telekomunikačním technologiím pracuje odkudkoliv. Zjednodušeně shrnuto v hesle: “Moje kancelář je tam, kde parkuji svojí obytnou dodávku.” Na první pohled to vypadá jednoduše, prostě cestujete a pracujete, poznáváte nové lidi. Ale řekněme si to upřímně. Občas je to pěkná dřina, hlavně pokud máte na palubě obytňáku děti. A také digitální nomádství vyžaduje značnou disciplínu, protože svody číhají všude. Modelově: “Proč bych se právě teď potit u počítače, když parkuji kousek od krásné pláže? Práce ‘chvilku’ počká!”
Spousta lidí v Česku využila lockdowny k tomu, aby si dodávku upravila pro cestování svépomocí. A také si naplno uvědomila, že žít se dá i jinak, než chodit do práce do kanceláře. Dá se tedy očekávat, že počet „nomádů“ v Česku ještě poroste.
Mezitím Radek se svou přítelkyní po Španělsku procestoval Itálii a Řecko (jejich fotky si můžete prohlédnout třeba ZDE). Víťa Válka spustil spolu se svými podobně “postiženými” přáteli web Camperguru, kam vložili svůj výběr nejlepších kempovacích míst, která za léta v dodávkách “potkali”. A letos na jaře se opět vypravil do svého oblíbeného Španělska.
AUTOR: Tomáš Málek
Spolu se svou ženou Anetou a malým synkem Adamem cestovali v obytné dodávce osm měsíců po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Zážitky sdílí na Facebooku ve skupině Adamova velká cesta/ Adam´s Big Journey
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem
Data platná pro katalog 2022