#VanLife Tomáše Málka: digitální kamarádi v mobilu
Typický obrázek z naší obytné dodávky na
přesunu. Chlapec si lebedí v dětské sedačce a něco si prozpěvuje, já “točím
kolečkem” na místě řidiče a moje žena Aneta má skloněnou hlavu nad displejem
mobilního telefonu, kde hledá pomocí mobilních aplikací další místo, kde
zastavíme, případně kde strávíme noc.
“Já jsem dlouho vozil v obytňáku papírovou mapu a nepoužíval GPS navigaci. Cestování s papírovou mapou a bez internetu bylo vlastně objevování, do hry vstupovala náhoda. Člověk sice bloudil, ale zase přicházela náhodná setkání. Pokud někdo má rád pestrost a objevování, tak i dnes může spoléhat jen na papírovou mapou,” vzpomíná digitální nomád Víťa Válka a dodává: “Když máte týden dovolené a nechcete nic pokazit, je chytrý telefon s aplikacemi sázka na jistotu. Situaci máte absolutně pod kontrolou: než přijedete na místo vidíte fotky, máte přečtené popisy, prolustrované komentáře od ostatních cestovatelů. Takže i když míříte někam, kde jste nikdy nebyli, nemělo by vás nic překvapit.”
Loni jsme ujeli 26 tisíc kilometrů napříč Evropou. Pojďme se podívat, které “digitální pomocníky” v mobilu jsme používali vůbec nejčastěji:
1. Mapy.cz
Svatopluk Místecký několik let pracovat ve Švédsku za polárním kruhem, pomáhal při zaměřování staveb hlavně v těžebním průmyslu. “Svým švédským kolegům jsem vždycky doporučoval české Mapy.cz, protože podle mě jsou mnohem lepší, že třeba mapy od Google,” popisuje. I pro nás byly Mapy.cz jedničkou a vůbec nejčastěji užívanou digitální mapou. Hlavní výhoda aplikace z dílny tuzemského Seznamu.cz je, že se mapy dají stáhnout do mobilu a využívat je, i když mobil není připojený k síti. Navíc u velkých zemí, jako třeba Španělsko či zmíňěné Švédsko, si můžete ve svém zařízení uložit jen ty regiony, které skutečně navštívíte. Pro představu: celé offline mapové pokrytí Španělska se skládá z 19 map a v mobilu zabere 2,39 giga. Na Iberském poloostrově jsme si ověřili, že se na tyto podklady dá spolehnout i při pěší turistice, protože v “turistickém” módu jsou zakresleny pěší a cyklistické trasy.
Adamova velká cesta
Osm měsíců a 26 tisíc kilometrů v obytné dodávce po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Zážitky z cest sdílíme na Facebooku ve skupině Adamova velká cesta/ Adam´s Big Journey (https://www.facebook.com/groups/442659620293950 ) a na Instagramu (https://www.instagram.com/adamova_velka_cesta_big_way/ ).
2. Park4Night
“Možná by několik desítek lidí bylo ochotných sdílet přes aplikaci svoje dobrá kempovací místa,” napadlo Francouze Bertranda Fichtera. Psal se začátek minulého desetiletí a o masové módě života v dodávkách a cestování obytňáky se nikomu ani nesnilo. Z Fichterova nápadu vznikla nejrozšířenější “nomádská” aplikace vůbec: Park4Night. První verze se objevila na konci roku 2011. O tři roky později už existovaly i stejnojmenné webové stránky. Park4Night je skvělý pomocník díky recenzím ostatních cestovatelů: najdete si místo, kde chcete přespat a pak si ověříte, jak jej hodnotili ostatní cestovatelé. Zvyšujete tak svoji šanci, že se vyhnete nepříjemným nočním překvapením. Nejlepší místa jsou dnes v aplikaci uzamčená a detaily o nich si přečtou jen platící uživatelé. Nicméně v kombinaci s off-line Mapami.cz se tyto “best spoty” dají snadno dohledat a proklepnout.
3. Windy.com
Pokud se na cestách věnujete vodním sportům, kde klíčovou roli hraje vítr a vlny, tak si do mobilu stáhněte aplikaci Windy.com. Ač to název ani nenaznačuje, Windy je česká aplikace pro celosvětovou předpověď počasí. Na počátku se soustředila na zobrazení proudění větru, později tvůrci přidali další meteorologické ukazatele, meteoradar a předpověď počasí podle několika modelů. Windy provozuje Ivo Lukačovič, zakladatel Seznam.cz.
4. Camperguru
Posledním “nomádským” přírůstkem v našich mobilech je aplikace Camperguru. Za ní stojí již zmiňovaný digitální nomád a IT odborník Víťa Válka, fotograf Jakub Zdechovan a blockchainový specialista Alex Preukschat. Všechny spojuje vášeň pro cestování obytným autem. Po letech toulek Evropou shromáždili kolekci doporučených míst pro cestovatele. Camperguru má ambici stát se „michelinským“ průvodcem pro karavaning a před pár dny poslala do světa mobilní aplikaci, která umí na základě polohy uživatele zobrazit doporučená místa na stání či je filtrovat podle zájmu. Podívejte se na jejich mapu freecampingu:
AUTOR: Tomáš Málek
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem
Data platná pro katalog 2022