EmbaxPrint
7.-9.2. 2023
Mezinárodní veletrh obalů a tisku
Tanec robotů na balicí lince s pečivem Breadway
Na veletrhu EmbaxPrint dnes byla spuštěna unikátní balicí linka, speciálně sestavená pro prezentaci nových zařízení a technologií vystavovatelů. Linka dokáže v krátkém čase zabalit pečivo, za pomocí tří robotů a dalších strojů ho uložit do krabic, ty zalepit, potisknout i označit kódy, naložit na paletu a ovinout fólií. „Kromě tří robotů zapojených do linky jsou k vidění i tři další samostatně stojící roboty, což jen dokládá současný důraz na automatizaci. Máme tu také jedinečnou tiskárnu, která umožňuje potisk krabic přímo při balení. I to ukazuje na jeden z trendů, kdy stále častěji dochází ke kombinaci procesů,“ dodává Michaela Zachová z agentury EQUIcom, která projekt balicí linky pod názvem Packaging Live uvedla do života.
Letos se stala generálním partnerem projektu Packaging Live společnost Technology s.r.o., jeden z nejvýznamnějších dodavatelů balicích strojů a obalových materiálů v České republice a na Slovensku. Dalšími partnery, kteří se do projektu zapojili, jsou společnosti FANUC Czech s.r.o., ARC Robotics s.r.o., ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM spol. s r.o., ZDVIH servis s.r.o., Fipack s.r.o., Mátl&Bula s.r.o., Limitronic, Viking Mašek a.s., THIMM Packaging a BREADWAY STORES s.r.o. Každý přispěl svým dílem k tomu, aby linka plnila požadované funkce od začátku až do konce.
Komentovaná prezentace odstartovala ukázkou spolupráce robota CR-35iA s člověkem, a to při paletizaci či depaletizaci. Začátek linky tvořila nízkoprofilová plošina o nosnosti jedné tuny, která umožňuje nakládku ze země nízkozdvižným paleťákem. V bezprostřední blízkosti byl k vidění vysokozdvižný vozík innolift, který kromě palety dokáže do auta naložit i sám sebe. Za robotem M-2iA/3S včetně rámu, dopravníku a 2D visual line trackingu následoval horizontální stroj GSP 65 EVO pro flow-pack balení pečiva. Zatímco oči přítomných sledovaly, jak se české sušené pečivo vyrobené podle švýcarské receptury postupně „obléká“ do průsvitných obalů, komentář upozorňoval na vhodnost balení pro i mražené výrobky a také na použití inertního plynu kvůli prodloužení trvanlivosti pečiva. Za nůžkovou plošinou poté přišel ke slovu opět robot, a to konkrétně FANUC CR-7iA/L, s jehož pomocí putovala část výrobků do krabice a část k asistence. Hezká ukázka toho, jak kolaborativní roboty FANUC dokáží přebírat únavné a opakující se úkoly (a také zvedají výrobky o hmotnosti do 35 kg). Díky automatickému lepicímu stroji GEM F 470 pak byly krabice důkladně zalepeny a následně za pomoci firmy FIPACK dostaly protiskluzový nástřik, který dokáže zboží držet na paletě, ale při rozebírání palety ho bez poškození obalu zase pustit. O obaly z vlnité lepenky se zasloužil český výrobce THIMM Packaging.
K průlomovým technologickým řešením, které linka nabídla, patřila tiskárna z nabídky společnosti ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM. Hi-res tiskárna Limitag V5 CMYK UV LED posouvá hranice průmyslového tisku u skupinového balení směrem k produkčním digitálním technologiím, které umožňují realizovat personalizovaný tisk včetně čárových a QR kódů i v malých nákladech přímo na místě výroby či balení. Tiskárna tiskne procesními barvami CMYK rychlostí 34 m/min a díky UV technologii je schopna tisknout jak na lepenky, tak na nesavé povrchy plastových obalů. Třetí z robotů na lince FANUC M-20iB/25C se pak podílel na bezproblémovém přesunu krabic na paletu, kde byly krabice ovinuty strečovou fólií díky poloautomatickému ovinovacímu stoji MYTHO M TP s otevřenou plošinou, dvoumotorovým předepínáním fólie a s možností uložení 100 programů do paměti.
V rámci projektu Packaging Live byla k vidění i skladová technika - nízkozdvižné a vysokozdvižné akumulátorové vozíky Hyundai. Firma Viking Mašek přispěla ukázkou balení cukrů za pomoci víceřadého balicího stroje ST400, který si dokáže poradit i s dalšími sypkými pochutinami či granuláty, zatímco statické roboty FANUC sbíraly z dopravníku náhodně umístěné sušenky. Nechyběla ani mobilní zdvihací plošina, fólie OTK GROUP, aplikátor etiket 2200. Úplný závěr komentované prezentace patřil v pavilonu V téměř taneční kreaci robota Motion PS, který sám volně v prostoru ovinuje europalety dle nastavených programů.