Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Festival chutí
27.-28.5. 2023

Festival chutí

Dobré pivo se v Tišnově vařilo již od nepaměti

 

Nejvýznamnější měšťanské domy v Tišnově zřejmě již od 13. století disponovali právem svobodného vaření a šenkování piva. Situovány byly v nejstarším jádru městečka, zejména na obou náměstích.

Díky své geografické poloze v bohatém kraji na křižovatce rušných cest, lidnatosti a trhům byl Tišnov již ve 14. století rozvinuté tržní prostředí s rozsáhlou místní výrobou. Už v tomto století bylo tišnovské pivo vyhlášené.

V 15. století se vařilo v Tišnově pivo světlé z pšenice a černé z ječmene. Světlé či bílé pivo bylo husté, nepříliš sladké, spíše hořké. Pivu z ječmene se říkalo také staré, bylo lehčí, chuti málo nahořklé. Bývalo kořeněné jalovcem nebo bobkovým listem. Nejlepší pivo v Tišnově vařili v čísle 22 u Peterů. Bývalo prý vyhlášené jako v Čechách pivo rakovnické.

Na přelomu 16. a 17. století měl Tišnov, dle dochovaných pramenů, 192-193 domů a počet obyvatel se odhaduje na 1300. Výsadní právovárečné domy přinášely vítaný zdroj příjmů, které se daly výhodně využít jako prostředek k realitním spekulacím. To bylo hlavním důvodem urbanizace šlechticů. V Tišnově žijící šlechtici mohli s trochou obratnosti získat rozsáhlý majetek, mnohdy kontrastující s poměry šlechty žijící na venkově.

Po skončení třicetileté války se Tišnov, podobně jako většina brněnského zázemí, nacházel ve značně zuboženém stavu. Z Tišnova odešla většina obyvatel a mnohé domy zůstaly prázdné. Pivo v té době produkoval klášterní velkostatek, čímž výrazně omezoval dosavadní právo tišnovské obce.

V 17. století sice Tišnov přišel o právo na pořádání týdenních trhů, ale již v roce 1733 byla císařem Karlem IV. tato privilegia znovu potvrzena.

Osmdesátá léta 19. století byla vrcholem slavných tišnovských trhů. V Tišnově bývalo kolem čtyřicet výčepů piva a kořalek a o jarmarcích bývalo tak hlučno jako o posvícení a nejeden sedlák jel z Tišnova až k ránu, bez nákupu, s prázdnou kapsou, ale s hlavou obtíženou.

V roce 1911 se v Chytilově adresáři Moravy uvádí v Tišnově 25 hospod, k tomu ještě 4 v Předklášteří a tamní pivovar. Klášterní parní pivovar měla tehdy pronajatý akciová rolnická společnost pivovaru v Černé Hoře. Roku 1915 se z důvodu nerentability přestalo v pivovaru pivo vařit a v jeho prostorách se pouze skladovalo černohorské pivo.

Výroba piva se do Tišnova vrátila po 100 letech, kdy byl založen Pivovar Tišnov s.r.o. a ještě v roce 2015 přinesl na trh 12% světlý ležák.

Poctivá výroba a kvalitní čistě přírodní suroviny, to je to, co dává Tišnovskému pivu skvělou chuť, kterou poznáte při každém loku. Minipivovar se nachází v Tišnově nedaleko hlavního tahu od Brna, na začátku cyklostezky, u sportovního areálu. Provozuje také vlastní ochutnávkovou Tišnovskou pivnici, která se nachází cca 1 km od pivovaru směrem k náměstí.

Tišnovské pivo je vařeno podle německého zákona o čistotě piva. Skládá se pouze z tišnovské vody, kvalitních českých sladů, mechanicky upraveného chmele a pivovarských kvasnic. Neobsahuje žádná barviva, cukr, koncentráty, náhražky, chmelové či sladové extrakty a produkty, ani přídavky do sypání pro trvalejší pěnu. Jedná se čistě přírodní produkt.

V portfoliu minipivovaru najdete například tyto piva:

Tišnovan – 3x chmelená dvanáctka, spodně kvašený světlý ležák, obsah alkoholu 4,8 % obj.

Zlatavá barva tohoto ležáku je dána použitými slady, z nichž největší podíl tvoří plzeňský slad, který je doplněn speciálními slady. Ty mají vliv především na barvu a plnost pěny. Jeho plná jedinečná chuť je dána, mimo použitých sladů, trojím chmelením.

 

Abatyše Barbora – jemně chmelený polotmavý speciál, 13%, spodně kvašené, nepasterizované, nefiltrované, obsah alkoholu 5,2% obj.

Polotmavý 13% pivní speciál Abatyše Barbora je pivo s výraznou sladovou chutí a krásnou načervenalou barvou, která je dána unikátní kombinací sedmi sladů. Tato směs sladů je vhodně doplněna chmely, které pivu dávají jemnou a vyváženou hořkost a vůni.

 

Porter Coeli - Baltic Porter, EPM  18 % hm., spodně kvašený tmavý porter, nefiltrovaný, nepasterizovaný

Porter Coeli je 18% dezertní pivo s výrazným obsahem alkoholu a tmavě hnědou barvou z kategorie Baltic Porter. Tento typ piva se vyznačuje bohatou sladovou chutí s nádechem kávy, čokolády, ořechů a tóny sušeného ovoce. Obsah alkoholu tohoto piva je 7,6 % obj.

Na tišnovské pivo se můžete těšit také na Festivalu chutí, takže jej určitě přijďte ochutnat! 

 

Datum: 18.2.2018 16:33:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště