Festival RE:PUBLIKA
26.5. - 17.6. 2018
Velkolepá připomínka 100. výročí vzniku republiky
Výstaviště a Brno budou také folklorní
9. a 10. června patří brněnské výstaviště a Festival Re:publika folkloru. Dvoudenní akce Brno folklorní ukáže návštěvníkům festivalu během jediného víkendu rozdíly mezi lidovou hudbou, tancem a oděvem u desítky nástupnických států, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska.
V programu se představí, mimo soborů z Moravy, Čech a Slovenska, také účinkující z Rakouska, Maďarska, Chorvatska, Itálie, Ukrajiny, Slovinska, Bosny a Hercegoviny či Polska. Autorský tým, ve kterém jsou jména jako RNDr. Jiří Plocek, Zlata Potyková, Milan Zelinka nebo Józef Szigetvári, zdůrazní momenty, ve kterých se navzájem prolínáme i ty, ve kterých se odlišujeme.
Je rozdíl mezi lidovými tanci na Moravě, v Čechách a na Slovensku? A jak to vypadá v porovnání třeba s Maďarskem či Ukrajinou? A jak se zpívá v Chorvatsku či v Itálii, kam jezdíváme na dovolenou k moři? To vše zjistíte v rámci folklorního víkendu. Přijďte se poveselit a možná i trošku zazpívat a zatancovat!
- dva dny plné folkloru
- hudba, tanec, kroje
- tradice 10 zemí na jednom místě
Realizátorem projektu je Společnost pro lidové tradice, z. s., jejímž cílem je sdružovat dospělé, děti a mládež za účelem udržování lidových tradic a folkloru národností žijících v České republice. Svojí činností napomáhá udržovat a šířit zájem o lidové tradice a folklor nejen v Jihomoravském kraji, ale i na celém území České republiky a v zahraničí.
MILAN ZELINKA |
"Léta jsme žili vedle sebe. Lidé z velké části Evropy. Aniž jsme si to uvědomovali, tak jsme navzájem ovlivňovali své životy a současně jsme se od sebe lišili. Před sto lety to přišlo, Rakousko-Uhersko se rozpadlo a v Evropě se objevilo deset samostatných států. V čem jsme odlišní a ve kterých momentech jsme si podobní v rovině toho "obyčejného života"? To je jedna z myšlenek, na kterou se pokusíme odpovědět v programu "Brno folklorní", v rámci oslav stého výročí vzniku samostatného Československa." |
Ilustrační foto: archiv BVV