Festival RE:PUBLIKA
26.5. - 17.6. 2018
Velkolepá připomínka 100. výročí vzniku republiky
Bubeník Colin Currie opět v Brně!
Součástí Festivalu Re:publika a Meeting Brno bude koncert předního světového perkusionisty Collina Currie. Do Brna se vrací po třech letech. V roce 2015 vystoupil jako hvězda Moravského podzimu a letos, 31. května, si zahraje s Brno Contemporary Orchestra.
V rotundě pavilonu A představí společně mimo jiné skladbu Luise Andriessena Tapdance, kterou v roce 2014 osobně premiéroval v Concertgebouw v Amsterodamu či jazzem inspirovanou skladbu svého přítele a kolegy britského skladatele Davea Marica. Třešničkou na dortu pak bude skladba významného polského skladatele Witolda Lutoslawského Benátské hry.
Soudobá klasika inspirovaná jazzem a swingem
„Naši letošní sezonu „C“ (jako Czechoslovakia – pozn.) příznačně uzavřeme s vynikajícím umělcem, jehož obě jména začínají na „C“. Původně jsme uvažovali uspořádat koncert v pavilonu „C“, aby bylo „céčku“ učiněno zadost, ale nakonec jsme se rozhodli vyzkoušet Rotundu pavilonu A, kam se vlastně po dvou letech vracíme. Colina jsem poprvé zažil na koncertě Moravského podzimu a musím říci, že mne svým uměním, stejně jako celé Janáčkovo divadlo, doslova uhranul. Byl jsem proto potěšen, že přijal moji nabídku a zahraje si s námi hudbu, kterou má rád. Vznikl tak tento skoro „populární“ program inspirovaný jazzem a swingem. Musím dodat, že bychom na jeho běžný honorář neměli peníze, Brno a námi nabízená spolupráce ho ale natolik nadchly, že neváhal a nabídku přijal," říká o koncertě umělecký vedoucí a dirigent BCO Pavel Šnajdr.
Colin Currie, seznamte se
Skotský bubeník Colin Currie (1976) se od počátku své hudební dráhy vydal cestou podněcování nové tvorby pro bicí nástroje. Za svou podporu soudobé hudbě obdržel několik ocenění (cena Královské filharmonické společnosti, cena nadace Borletti-Buitoni). Premiéruje skladby renomovaných autorů jako Elliott Carter, Louis Andriessen, Einojuhani Rautavaara, Kalevi Aho, Kurt Schwertsik, Julia Wolfe, Steve Reich a mnoha dalších.
V roce 2006 založil Colin Currie Group, dynamický soubor hráčů na bicí nástroje, který debutoval na BBC Proms s díly Steva Reicha. Od té doby Currie a jeho ansámbl navázali s Reichem úzkou spolupráci, stali se ambasadory Reichovy ikonické skladby Drumming, kterou provedli v mnoha britských sálech, v Tokyo Opera City a amsterdamském Concertgebouw. V roce 2013 uvedli Reichovu Music for 18 Musicians (Hudba pro 18 hudebníků) ve vyprodané Royal Festival Hall, v dubnu 2018 opět hráli na BBC PROMS a tento měsíc prožili svůj debut v Barbican centru.
Currie natočil celou řadu koncertů a komorních děl pro významné společnosti (NMC, Ondine, Challenge Classics, Onyx). Za nahrávku Rautavaarových Inkantací (s Helsinskou filharmonií a Johnem Storgårdsem) obdržel v roce 2012 prestižní Gramophone Award, album s Koncertem pro bicí nástroje Jennifer Higdonové (Londýnská filharmonie s Marin Alsopovou) bylo v roce 2010 oceněno Grammy Award.
Currie působí často jako rezidenční umělec – např. londýnský Southbank Centre, rotterdamský De Doelen, vystoupil s Rotterdamskou filharmonií, Nizozemskou rozhlasovou filharmonií, symfonickými orchestry v Sydney, Tchaj-peji, Norimberku či Toulouse, sólově nebo v komorním seskupení účinkoval např. v Carneggie Hall, Wigmore Hall, Muziekgebouw v Amsterdamu, Národním divadle v Pekingu, na festivalech v Montreaux či Aberdeenu.
BCO
Brno Contemporary Orchestra byl založen v roce 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po celém světě (s přesahy k hudbě 20. století). Cílem je hudbou oslovit posluchače a ukázat jim, že může být součástí každodenního života. Kompaktními dramaturgickými celky a originálními projekty, jako je spojení hudby s ostatním uměním (film, výtvarná umění, architektura, tanec…), se snaží být atraktivní nejen pro publikum, ale i pro skladatele, které chtějí podněcovat k tvorbě nových děl na míru orchestru.
31. květen
A proč bylo zvoleno datum 31. května? Ten den v roce 1918 byla v USA podepsána takzvaná Pittsburská dohoda, která schvalovala spojení Čechů a Slováků v samostatném státě, v němž mělo mít Slovensko svou vlastní státní správu, parlament a soudnictví. Češi však dohodu nedodrželi a slovenská autonomie nebyla v plné výši naplněna. Hlavním důvodem byla obava, že podobné nároky by mohly vznést i další menšiny. A jak to dopadlo, víme všichni: žádné Československo se svou německou, rusínskou či maďarskou menšinou dnes neexistuje. Nebojme se tedy jiných názorů a vstupme s hrdostí do dialogu. Buďme mezinárodní a oslavme společně všechny české osmičky hudbou, která nezná hranic a vyrůstá z nejrůznějších světových tradic!
Colin Currie v Rotundě
- 31. května 2018
- Výstaviště, Rotunda pavilonu A, 19:30
- Colin Currie – bicí nástroje
- Brno Contemporary Orchestra/ Pavel Šnajdr dirigent
Na programu
- Dave Maric: Towards Future's Embrace, koncert pro bicí a komorní orchestr
- Witold Lutoslawski: Jeux Vénetiens (Benátské hry), koncert pro komorní orchestr
- Louis Andriessen: Tapdance – koncert pro bicí a velký orchestr
Vstupenky
- nově on-line na GoOut https://goout.net/cs/listky/colin-currie-a-bco/vskc/
- na webu Filharmonie Brno - http://www.filharmonie-brno.cz/#detail/-bco-5-for-czechoslovakia/
- v kamenné prodejně - INDIES Brno, Poštovská ulice
- půl hodiny před koncertem v místě konání
Foto: © Marco Borggreve