Festival RE:PUBLIKA
26.5. - 17.6. 2018
Velkolepá připomínka 100. výročí vzniku republiky
Meeting Brno na Festivalu Re:publika
Také festival Meeting Brno se připojuje k oslavám republiky na brněnském výstavišti. Připravil výstavu o podzimu 1918 na Moravě, koncert soudobé hudby i site-specific divadlo. Diskutovat můžete přijít s prezidentskými kandidáty 2018, s Tomášem Halíkem, Mikulášem Bekem nebo Petrem Sísem.
Velké dějiny - malá země: Podzim roku 1918 na jižní Moravě
- 26.5. – 9. 6 . 2018
- pavilon A
Panelová výstava využívající dobová svědectví, dokumenty a obrazový materiál odrážející reakce jihomoravského obyvatelstva – Čechů i Němců – a jeho politické reprezentace na vznik samostatného československého státu.
Autorem výstavy je historik PhDr. Vojen Drlík, který vystudoval filozofii, bohemistiku a dějiny umění na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Byl dlouholetým pracovníkem brněnského rozhlasu, v letech 1989-2004 dramaturgem operetního souboru Národního divadla v Brně a posléze do roku 2016 vedoucím Památníku písemnictví na Moravě.
Výstavu připravil Německý kulturní spolek regionu Brno.
Vernisáž výstavy za účasti autora se uskuteční v sobotu 26/5/2018 v 16:00 na BVV a doprovodná přednáška pak ve středu 30/5/2018 v 15:00 v setkávacím centru Německého kulturního spolku na Jana Uhra 12.
Husa Klub: Shut up – diskuse
- 29.5. 2018
- 18.00
- balkon pavilonu A
Jednota, či pluralita? Je nutné postavit jednotnou frontu proti novým pořádkům? Nebo bránit liberální demokracii v její pluralitě? Je možná jednota v rozmanitosti? Na diskusní forum Husa klubu přijali pozvání všichni kandidáti posledních prezidentských voleb.
Moderuje kněz a publicista Jan Hanák.
Dialog s jinak věřícími
- 30. května
- 18.00
- Rotunda pavilonu A
Mezináboženské a ekumenické setkání konané k příležitosti 70. narozenin Tomáše Halíka.
Během historické návštěvy na egyptské univerzitě Al-Azhar v dubnu 2017 popsal papež František tři hlavní zásady pro dialog mezi kulturami a náboženstvími: neobětovat svou vlastní identitu, chápat druhého jako společníka na cestě, nikoliv jako nepřítele a být upřímný, aby se dialog vedl s láskou k pravdě bez postranních úmyslů. Setkání je multižánrovým pásmem věnovaným promýšlení východisek „dialogu s jinak věřícími“ a příkladům jeho dobré praxe ve specifických podmínkách středoevropského prostoru.
Diskutují:
Tomáš Halík – kněz, teolog, religionista, nositel Templetonovy ceny (CZ)
Wael Farouq – profesor arabštiny na Katolické univerzitě v Miláně a Americké univerzitě v Káhiře, prezident Kulturního centra pro mezicivilizační dialog Tawasul (EG)
Stanisław Krajewski – profesor filozofie a vůdčí osobnost židovské komunity v Polsku (PL)
Mikuláš Bek – docent muzikologie, rektor Masarykovy univerzity v Brně (CZ)
Moderuje David Macek.
Evropa forum: Čas re/vize
- 31. května
- 17.00
- balkon pavilonu A
Stojíme na prahu nové etapy evropské integrace. V čem je Evropa silná a v čem pokulhává, jaké příležitosti se jí nabízejí a co vše ji ohrožuje? A jak s tím vším pracovat, od čeho začít, kde se inspirovat?
Diskutují:
Pavel Fischer – diplomat, expert na strategické a bezpečnostní otázky. Bývalý ředitel agentury STEM, český velvyslanec ve Francii a ředitel Politického odboru Kanceláře prezidenta ČR Václava Havla
Jean-Luc Delpeuch – odborník na evropskou integraci, politik, vysokoškolský učitel. Prezident Hesam Université Paris a předseda spolku obcí oblasti Cluny. Bývalý zástupce státního tajemníka pro evropskou kooperaci francouzské vlády, působící v minulosti v Praze
Moderuje David Macek.
BCO, Colin Currie a soudobá klasika inspirovaná jazzem a swingem
- 31. května
- 19.30
- Rotunda pavilonu A
Dne 31. května 1918 byla v USA podepsána tzv. Pittsburská dohoda, která schvalovala spojení Čechů a Slováků v samostatném státě, ve kterém mělo mít Slovensko svou vlastní státní správu, parlament a soudnictví. Češi však dohodu nedodrželi a slovenská autonomie nebyla v plné výši naplněna. Hlavním důvodem byla obava, že podobné nároky by mohly vznést i další menšiny. A jak to dopadlo, víme všichni: žádné Československo se svou německou, rusínskou či maďarskou menšinou dnes neexistuje. Nebojme se tedy jiných názorů a vstupme s hrdostí do dialogu. Buďme mezinárodní a oslavme společně všechny české osmičky hudbou, která nezná hranic a vyrůstá z nejrůznějších světových tradic!
Divadlo Feste: Nevěrní
- 31. května
- 20.00
- pavilon A2
Inscenace, odehrávající se v interiérech i exteriérech brněnského výstaviště, zkoumá vznik Československa v roce 1918 ukrajinskýma očima, respektive očima obyvatel Podkarpatské Rusi, jež byla tehdy součástí naší země. Ve hře se propojují osudy tehdejších Ukrajinek a Ukrajinců v prvorepublikovém Československu s životy dnešní ukrajinské menšiny v Česku a s aktuální společenskou situací na Ukrajině. Prostřednictvím identity jedné z národnostních menšin a v kontrastu s ní budou diváci poznávat také identitu dominantní.
Inscenace je inspirována románovou baladou Ivana Olbrachta z Podkarpatské Rusi Nikola Šuhaj Loupežník (1933) a slavným filmovým pokusem Vladislava Vančury na předlohu téhož spisovatele, Marijka Nevěrnice (1934).
Režie: Jiří Honzírek (CZ)
Scénář: Pavlo Arie (UK/DE)
Hrají: Kristina Günther-Vieweg (DE), Ondřej Jiráček, Anna Čonková (CZ)
Petr Sís: Zeď (zrušeno kvůli nemoci)
- 2. května
- 14.00
- 100 let 100 knih – pavilon Morava
Autor řady oceňovaných knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů se narodil v roce 1949 v Brně. Do USA, kde nyní žije, se dostal v roce 1982 na pozvání výboru olympijských her v Los Angeles, který ho vyzval k natočení animované sportovní znělky na téma veslování. Když se země východního bloku rozhodly olympiádu bojkotovat, Petr Sís neuposlechl příkaz k okamžitému návratu – pracoval právě na videoklipu pro Boba Dylana – a v USA zůstal.
V rámci pořadu představí Petr Sís knihu Zeď, s podtitulem Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Při besedě a promítání obrázků se dětští návštěvníci dozví, jak vypadal život v době komunistické nadvlády v Československu, jak absurdní byla pravidla totalitního režimu a jak závažná je potřeba svobody.
Beseda je vhodná pro děti od 9 let a potrvá zhruba jednu hodinu. Zatímco budou děti s Petrem Sísem, dospělí návštěvníci mohou zhlédnout krátký dokumentární film Jdi za svým snem. Režie: Jan Eisner (1995, 22 min.).
Pořad se koná ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena.