Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Turistická značka KČT slaví 130 let, stejně tak i časopis Turista

 

Kdo by je neznal – červená, modrá, zelená a žlutá. Čtvero turistických značek, díky kterým máme v Česku a na Slovensku nejdokonalejší systém a nejhustší síť turistického značení pro pěší turistiku. Letos tomu bude úctyhodných 130 let, kdy byla vyznačena první turistická trasa. KČT při této příležitosti připravil jedinečnou možnost se po této první turistické trase projít. A slaví i časopis Turista, jedno z nejstarších periodik v Čechách.


Klub českých turistů (KČT), který se o značení stará, vznikl roku 1888. První rok poté, přesně 11. května 1889, označovací družstvo KČT spojilo první pěší turistickou trasou Štěchovice a Svatojánské proudy. „První trasa byla vyznačena červenou. Značky byly ve srovnání s dnešními značkami neobyčejně velkého formátu s prostředním pestrým pásem 10 cm širokým a s krajními bílými pásy šířky 4 cm,“ říká Vratislav Chvátal, předseda KČT. V roce 1889 byly dále vyznačeny trasy na Karlštejn, Skalku a Rač a délka tras tak dosáhla v prvním roce 55,5 km.

Po červené na Karlštejn

Proč si turisté zvolili pro první značené trasy právě okolí Karlštejna? O tom píše Vratislav Pasovský v Časopise turistů z roku 1890 ve svém článku "O zkušenostech při loňské označování cest:"

"Půvabné okolí Karlova Týna, zejména čarokrásné údolí potoka Kačáku s romantickou kotlinou u Svatého Jana bylo vždy vábným výletním cílem Pražanů. Hrad Karlův Týn sám o sobě pak již jest svou rozlohou, stavitelským důmyslem a zachovalostí perlou české země, kteréž ani daleko za hranicemi rovné není. Této krajině, tomuto velebnému místu naší drahé vlasti věnoval Klub českých turistů v první řadě svoji pozornost; a snahy výboru braly se za cílem tím, označiti cesty dosud veřejnosti nepřístupné od Karlova Týna ke Sv. Janu pod Skalou, a umožniti tak všem navštěvovatelům přístup do krásných oněch lesů bez průvodce."   

V roce 1912 bylo dokončeno značení první dálkové trasy z Prahy přes Brdy na Šumavu. V současnosti je v České republice kolem 42 000 km turistických značených tras. Vedle pěších tras značkaři KČT zřizují, obnovují a udržují cyklotrasy, lyžařské trasy, trasy pro vozíčkáře a trasy pro jezdce na koních.   

Po stopách první značky

Klub českých turistů připravil na sobotu 22. června 2019 netradiční výlet pro širokou veřejnost. U příležitosti výročí 130 let od vyznačení první turistické trasy bude připraven pochod z Berouna nebo Karlštejna. V cíli, ve Svatém Janu pod Skalou, budou připraveny informace o historii a současnosti značení turistických tras, značkařský kvíz a pro děti pak i možnost namalovat si svou turistickou značku.

  

Statistické údaje

KČT je výhradním realizátorem a autorem značení pěších turistických tras v ČR. Značením turistických tras KČT významně přispívá k regulaci pohybu v přírodě a tím i k její ochraně.

KČT udržuje celkem 86.352 km značených turistických tras v celé ČR:

Pěší turistické trasy

42.885 km

Silniční cyklotrasy

33.817 km

Cyklotrasy v terénu

3.757 km

Lyžařské trasy

3.067 km

Hipostezky

2.826 km

Vozíčkářské trasy

14x v ČR

 

 

 

 

 

 

Datum: 17.1.2019 15:16:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště