GO
2.-5.11. 2023
Veletrh průmyslu cestovního ruchu
REGIONTOUR
2.-5.11. 2023
Veletrh turistických možností v regionech
Turisté slaví 130 let unikátního značení a svého časopisu
Nadcházející rok 2019 je pro Klub českých turistů v mnoha ohledech důležitý a ve znamení číslice 130. Přesně tolik let uplyne od namalování první turistické značky a faktického vzniku systému, kterému se klaní celý svět. A také před 130 lety začal vycházet časopis Turista. To vše a mnohé další si všichni milovníci turistiky připomenou na lednovém veletrhu Regiontour, který na brněnském výstavišti startuje 17. ledna. A Klub českých turistů na něm nesmí chybět. „Připravujeme též představení a křest Obrazového atlasu 2019 a prezentaci Celostatního i Oblastních kalendářů akcí na rok 2019,“ přiblížil místopředseda KČT Zdeněk Cabalka. Akcí je na webu pro nadcházející rok požehnaně – momentálně zhruba 1200. Stačí si najít kraj či město, datum, nabalit batoh s potřebným vybavením a vyrazit.
Ve znamení tří proužků
Vraťme se k výročí zmiňovaného turistického značení a vytyčování tras, které si Klub českých turistů založený v roce 1888 dal za svůj hlavní cíl. Za první vyznačenou trasu se považuje „Karlův Týn (Karlštejn) – Sv. Jan pod Skalou – Beroun“, a to mezi 24. červnem a 13. červencem 1889. Značkaři KČT ji dodnes udržují v nezměněném vedení a jde tedy bezesporu o nejstarší dochovanou značenou trasu KČT.
Zajímavostí je, že v začátcích se pro vedení používala pouze barva červená. Později se přidala modrá a od roku 1916 se používá i zelená a žlutá. Šíře barevného pruhu byla pak zmenšena na šíři pruhů bílých. V roce 1920 už československá síť značených tras dosahovala délky kolem 25 tisíc kilometrů, o 18 let později už to bylo 40 tisíc kilometrů. Za těch 130 let od roku 1889 do současnosti se síť značených turistických tras v České republice rozrostla na desítky tisíc kilometrů. Vedle pěších turistických tras značkaři KČT zřizují, obnovují a udržují cyklotrasy, lyžařské trasy, trasy pro vozíčkáře a trasy pro jezdce na koních.
Časopis Turista
Stejně jako slavné značení jubiluje i časopis v režii Klubu českých turistů – Turista. Jde o jedno z nejstarších dosud vycházejících periodik. Jeho historie je však pohnutá, stejně jako s mnoha dalšími spolky i s KČT a jeho činností zacloumal převrat v roce 1948.
V lednu 1889 vyšlo první číslo tehdejšího Časopisu turistů a jeho prvním vedoucím byl určen člen Sokola Vilém Kurz, který byl duší klubu. Stál mimo jiné za vznikem rozhledny na Petříně či za lanovkou k ní. Od roku 1897 stál v čele časopisu známý Jiří Guth-Jarkovský a jeho éra časopisecká a klubová se považuje za „zlatou“. Od začátku vycházel časopis dvanáctkrát ročně, někdy za úplatu, jindy pro členy zdarma. Podrobnosti by vám prozradili současní přední členové klubu, třeba právě na Regiontouru. Jedno je jasné – právě díky časopisu je možné velmi dobře zmapovat činnost klubu, jde nadneseně řečeno o kroniku.
Velký zlom nastal po roce 1948, poslední číslo Časopisu turistů vyšlo v prosinci téhož roku. Po mnohaměsíční přestávce pod hlavičkou České obce sokolské začal vycházet měsíčník Turistika – horolezectví. Postupně oslovení bratr/sestra začalo nahrazovat soudruh/soudružka, více a více reportáží popisovalo sovětské úspěchy (i když v Rusku o turistice neměli ani zdání) a vlastně se vůbec nepsalo o krásách přírody. Posléze časopis pod různými názvy přešel pod Československý svaz tělesné výchovy a od roku 1960 se mluví o tom, že se znovu stává čtivějším a počet zmínek o sjezdech KČS je snesitelnější. Po obnovení činnosti KČT v roce 1990 došlo i k znovuobrození časopisu pod názvem Turista. A tak je tomu dodnes. Přijďte si o něm podebatovat mezi 17. a 20. lednem do pavilonu P.
Současně také
Caravaning Brno
2.-5.11.2023
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem