GO
2.-5.11. 2023
Veletrh průmyslu cestovního ruchu
REGIONTOUR
2.-5.11. 2023
Veletrh turistických možností v regionech
V pavilonu G1 můžete klidně potkat milevské maškary
Mezi maškarami v pavilonu G1 můžete potkat červenou
Karkulku, klauna, vodníka či Švejka, za kterého je převlečený Karel Procházka,
předseda maškarního sdružení v Milevsku. Průvod pochází z tradice, která se dokládá od roku
1862. Před čtyřmi lety byly dokonce zapsány na seznam nemateriálních statků
tradiční lidové kultury České republiky.
V tradičním průvodu potkáte například unikátního dlouhána, který je postaven na speciální konstrukci, kterou nese statný muž na ramenou. Je jedinečná v tom, že nestojíte na chůdách, ale používáte své nohy. Hlavní postavou milevských maškar je postava Bakuse. Jedná se o postavu člověka, který celý rok nezřízeně pije a jí a pro ukončení masopustu, je nutné ho usmrtit. Po tomto aktu se neprodleně zrodí malý, nový Bakus, který svým životním stylem za ten rok opět vyroste.
Českomoravská unie maškarní, které je předsedou pan Karel Procházka, v současné době sjednocuje 12 maškarních spolků. Mezi nejvýznamnější patří právě milevské maškary, které se s počtem 1248 masek v jednom průvodu staly v roce 2016 rekordmanem v ČR, také studnický masopust, který je pořádaný v Českomoravské vrchovině a v roce 2010 byl zapsán na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Maškarní průvod zve i do města Milevska, kde můžete navštívit místní muzeum, radnici, kostel, synagogu či muzeum milevských maškar. Hlavním lákadlem je také unikátní premonstrátský klášter, který je jedinou románskou bazilikou na jihu Čech, který byl založen pravděpodobně roku 1187 či hřbitovní kostel svatého Jiljí, kde měla být objevena schránka, Milevský relikviář, s údajnou relikvií Ježíše Krista, části hřebu z Pravého kříže.
Současně také
Caravaning Brno
2.-5.11.2023
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem