Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

CEITEC prezentoval dálkovou chemickou analýzu a laserové technologie

 

Technologické novinky poprvé na veletrhu Idet prezentoval odborným návštěvníkům v rámci expozice Vysokého učení technického v Brně CEITEC. Návštěvníci tak mohli vidět výsledky jejich výzkumné práce, např. drony namísto průzkumníků v nedostupných či rizikových terénech, ale také roboty jako nosiče těžkých nákladů v nebezpečných lokalitách.


Drony, jejich využití, možnosti i limity jsou v poslední době velmi diskutovaným tématem. V rámci své expozice představili zástupci CEITEC VUT jeden ze svých vícerotorových průzkumných prostředků, jehož vývoji se věnují. Dron, který byl zájemcům k dispozici, je kompatibilní se systémem CASSANDRA a roboty Orpheus. Na tento menší stroj s nosností 300 g (ve vývoji je i dron s nosností 1500 g) lze umístit kameru a přenášet tak obraz v reálném čase, vybaven je funkcí stabilizace letu a systémem automatického nouzového přistání.

„Stálicí“  v oblasti obranné a bezpečnostní techniky z CEITECu je robot Orpheus x3, který je určen pro široké spektrum průzkumných misí – už jeho předchůdce na tomto poli slavil značné úspěchy. Orpheus x3 uveze až 40 kilogramů nákladu, může být ovládán operátorem v reálném čase a ve vnějším prostředí dokáže pracovat v plně autonomním režimu. Neméně zajímaví jsou však i jeho „lehčí kolegové“, které CEITEC spolu s Orpheem x3 návštěvníkům brněnského výstaviště představil. Scorpio je určen pro pohyb uvnitř budov a v urbanistických oblastech, dokáže zdolávat schody a unese až 10 kg nákladu. Hmotnostně nejlehčí a plně kompatibilní s ostatními roboty je Perseus, který unese náklad o váze až 4 kilogramů.

Naopak nejtěžším a největším exponátem z nabídky CEITECu byla na IDET loňská novinka: mobilní laboratoř, tzv. rLIBS, určená k rychlé bezkontaktní chemické analýze předmětů v terénu, a to i na dálku do vzdálenosti 20 metrů. Zařízení dokáže identifikovat prvkové složení materiálu během několika vteřin s limity detekce na úrovní desítek až jednotek ppm., a to na místě nálezu, v provozu, rizikových prostředích a vzorky obtížně přístupné či nepřenosné. Využívá se přitom metoda spektroskopie laserem indukovaného plazmatu (LIBS), tedy kombinace excitace materiálu laserovým pulzem s atomovou emisní spektroskopií. Lze s ní identifikovat většina prvků chemické tabulky, pevné látky, kapaliny i plyny. Výsledky jsou k dispozici během několika vteřin. Zařízení se ovládá bezdrátově skrze Wi-Fi síť.

Pro oblast obranné a bezpečnostní techniky CEITEC nabízí nedestruktivní analýzu a defektoskopii materiálu, součástek a mechanizmů pomocí počítačové mikrotomografie. Používá se zejména ve stavebním inženýrství, při kontrole kvality výroby, ověření dodavatele, reklamaci defektních výrobků apod.

CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií. Jeho hlavním posláním je vybudování významného evropského centra vědy a vzdělanosti se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky v Brně. Tento institut byl schválen Evropskou komisí před čtyřmi lety. Vznikl ze společného projektu šesti nejvýznamnějších brněnských univerzit a výzkumných institucí. Jde o Masarykovu univerzitu, VUT Brno, Mendelovu univerzitu, Veterinární a farmaceutickou univerzitu, Výzkumný ústav veterinárního lékařství a o Ústav fyziky materiálů Akademie věd ČR. Celkový rozpočet CEITEC je 5,246 miliard korun.

Datum: 21.5.2015 17:15:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště