IDET
24.-26.5. 2023
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky
Česko-rakouské fórum zbrojního a bezpečnostního průmyslu
Dnes se na brněnském výstavišti uskutečnilo Česko-rakouské fórum zbrojního a bezpečnostního průmyslu, které uspořádalo Velvyslanectví České republiky ve Vídni ve spolupráci s partnery – Ministerstvem obrany ČR, Veletrhy Brno, Rakouskou hospodářskou komorou a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP). „Fóra se účastní 20 firem z České republiky a 11 rakouských společností, máme registrováno 60 účastníků a 14 B2B jednání,“ uvedla dnes na úvod Martina Tauberová, obchodní rada a vedoucí Obchodně-ekonomického úseku na Velvyslanectví ČR ve Vídni.
Dnešní, v pořadí druhé Česko-rakouské fórum navazuje na první úspěšné jednání třicítky firem, které se konalo v říjnu loňského roku ve Vídni. Význam aktuální brněnské schůzky potvrdila i osobní přítomnost českého velvyslance v Rakousku Jana Sechtera, generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše a generálního ředitele České exportní banky Karla Bureše. Úvodní vystoupení patřila zástupům ministerstev obrany obou zemí Tomáši Kuchtovi a Norbertu Gehartovi, kteří například hovořili o přístupu vlád k danému odvětví, o principech akviziční politiky, realizovaných investicích či plánovaných projektech. Tomáš Kuchta mimo jiné uvedl, že pro českou vládu je podpora obranného a bezpečnostního průmyslu jednou z priorit, kdy se počítá s 1,4 % HDP na vlastní obranu. Jako příklad možné konkrétní spolupráce uvedl trénink pilotů v České republice i v rakouských horách nebo českou účast na budování simulačního centra pro výcvik pilotů v Rakousku.
To, že obě země mohou mít k sobě blízko nejen díky geografickému sousedství, potvrdila i další dvě vystoupení, a to Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, a jeho rakouského protějšku Reinharda Maraka. Oba hájí zájmy přibližně stovky firem, zaměřených zhruba z devadesáti procent na export, a zaměstnávají (ať už přímo nebo nepřímo) na 20 tisíc zaměstnanců. V tom jsou si obě země velmi podobné. Roční obrat českých společností se pohybuje kolem 1,9 miliardy Euro, v Rakousku 2,5 miliardy. Jiří Hynek dnes v úvodu vyzval rakouské kolegy k užší spolupráci a podepsání memoranda, tak jak se to stalo včera v Brně s maďarskou asociací. „Obávám se současné myšlenky Evropské komise zřídit Evropský obranný fond a jeho dopadu v malých zemích. 80 procent našich členů tvoří malé a střední firmy, pro ně by realizace fondu byla likvidační. Proto je třeba dát se dohromady i s dalšími zeměmi, jako je Rakousko, Slovensko nebo Slovinsko, vytvořit protiváhu tlakům velkých koncernů a chránit náš průmysl.“