Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Ohlédnutí za Česko – švédským inovačním seminářem

 

Co spojuje Švédsko a Českou republiku v oblasti inovací v obranném průmyslu? Kde hledat možnosti spolupráce nebo jak využít synergické efekty v inovacích pro byznys a obranný průmysl? To byla témata semináře, který během veletrhu IDET připravilo švédské velvyslanectví spolu se švédskou Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu (SOFF) a českou Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu.

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist

Seminář otevřel švédský ministr obrany Peter Hultqvist, který připomněl, že obě země úzce spolupracují v obranném průmyslu již třicet let, a to nejen co se týče technických inovací, ale také v procedurálních záležitostech či v oblasti vzdělávání. Švédský ministr také zmínil Inovační strategii České republiky pro léta 2019 až 2030, o níž poté detailně hovořil zástupce českého ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko. Ten blíže představil některé z devíti pilířů, na kterých česká inovační strategie stojí, a zmínil se také o digitalizaci včetně priorit vládního programu digitalizace České republiky 2018+.

Oblast vzdělávání reprezentoval Vojtěch Petráček, rektor ČVUT, který představil aktivity této vysoké školy v oblasti obranného sektoru i příklady spolupráce se švédskými partnery, připomněl také spolupráci v rámci soutěže NATO Innovation Challenge. O důležitosti propojení firem s vysokými školami, zejména v oblasti vědy a výzkumu, hovořil i Dušan Švarc, zástupce výkonného ředitele Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Ten poukázal na skutečnost, že věda a výzkum na vysokých školách jsou důležité i proto, že malé a střední firmy často mají v tomto směru omezené kapacity.  

Závěr semináře patřil předsedovi švédské Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (SOFF) Göranovi Lennmarkerovi, který představil Švédsko jako exportně zaměřenou zemi s velmi internacionalizovaným obchodem. Přestože švédské investice v oblasti obranného průmyslu směřují zejména do takových zemí, jako je USA, Čína nebo Indie, existuje zde i prostor pro spolupráci s českými firmami. Podle jeho slov je dobré se porozhlédnout i mimo velké metropole, kde fungují menší inovativní firmy i školy, které mají co nabídnout. Podtrhl důležitost spolupráce renomovaných firem se start-upy, které označil za živou vodu tamního průmyslu. Hovořil také o vlastnictví firem, které jsou výhradně byznysově orientovány, kdy 70% společností z oblasti obranného průmyslu jsou ve švédských rukou a 30 procent v rukou zahraničních majitelů, přičemž stát obranný průmyslu nedotuje a firmy tohoto typu nevlastní. Na adresu česko-švédské spolupráce Göran Lennmarker uvedl, že vnímá Českou republiku jako zkušeného a respektovaného partnera s tradicí průmyslové výroby, kterého není třeba poučovat, ale se kterým může švédská strana spolupracovat.

Datum: 30.5.2019 16:22:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště