Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

RETIA prezentovala na veletrhu IDET spolupráci a kontejner pro NATO

 

Na veletrhu IDET 2015 společnost RETIA i ve spojení s firmou ELTA představila rozsáhlou expozicí pokrývající celé současné portfolio produktů a doprovodných služeb. Expozice firmy se skládala ze čtyř hlavních celků. V jedné z částí byl návštěvníkům představen ReDat, komplexní modulární systém pro záznam hovorů a řízení kvality, který RETIA nabízí pro využití armádnímu sektoru.V další části expozice bylo možné zhlédnout mobilní pracoviště operátora systému, jež byl společností RETIA vyvinut pro konkrétní aplikaci v rámci zakázky NATO.

Klíčovou sekce expozice ve vyzbrojování je rozvoj 3D radiolokačních technologií, které plánuje RETIA použít v rámci projektu radaru MADR pro potřeby protivzdušné obrany. „Posledním, bezpochyby zajímavým exponátem, je především anténa, která je klíčovou součástí radiolokátoru. Jedná se o plně monopulsní anténu jak v azimutu, tak i v elevaci. Její vyzařovací charakteristika se vyznačuje vysokou úrovní potlačení postranních laloků, čímž se významně snižuje riziko detekce a zobrazení falešných cílů. Výsledkem tak je snížení pracovní zátěže operačního personálu a řídících letového provozu. Anténa se navzdory své výkonnosti vyznačuje nízkou hmotností a kompaktními rozměry. I díky tomu se radar vejde do jediného kontejneru ISO 1C, přepravitelného např. vozidlem TATRA 815-7 8x8 či letounem C-130 Hercules,“ řekl Peter Štefaniča, vedoucí nových projektů vojenských systémů.  

Firemní expozici doplňují společností dodávané systémy řízení a velení v prostředí letectva a zejména protivzdušné obrany. Především se jedná o terminály řízení palby protiletadlového systému RBS-70 nové generace. „Kromě vlastní expozice společnosti je tento terminál k vidění i na stánku společnosti SAAB, kde je přímo propojen s prostředkem RBS-70. Dále jsou k vidění například modul řízení a velení, dodávaný s radiolokačním čidlem ReVISOR, či integrovaná pracovní stanice modulu V-SHORAD (Very Short Range Air Defence), tedy systému protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu, který se uplatní především jako prostředek organické protivzdušné obrany malých jednotek, do jejichž sestavy by měl být přímo zařazován,“ konstatoval Štefanča.  Expozice RETIA a.s. tak na veletrhu IDET potvrzuje postavení předního vývojáře a výrobce radarových technologií v České republice.

Pardubická RETIA se bude spolu s německým partnerem CASSIDIAN - EADS podílet na jednom z největších zbrojních projektů pro Severoatlantickou alianci (NATO). Společně mají vyvinout a dodat část systému AGS (Alliance Ground Surveillance), který má sloužit pro sledování pozemních cílů. Kontejner byl vystaven na volné ploše před pavilonem P. Jde vlastně o sestavu a systém založený na získávání informací z družicového a leteckého i pozemního průzkumu, který data posílá do vyhodnocovacích stanic, na které jsou zároveň napojeny i pozemní prostředky. Tam jsou informace utříděny, vyhodnoceny a předány ke zničení nebo sledování konkrétním jednotkám.

Česká část zakázky spočívá  v dodání tohoto vyhodnocovacího zařízení. To je ukryto v kontejnerové nástavbě schopné samostatného fungování na pevném stanovišti či případně ve spojení s nákladním vozidlem. „AGS je průzkumný systém, který bude hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti a umožní Alianci vést nepřetržitý a efektivní průzkum a identifikaci pozemních stacionárních a pohyblivých cílů v zájmovém prostoru. Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem," uvedl Štefanča.

Několik let připravovaný největší projekt NATO dostal nyní konkrétní obrysy. Jak zdůraznili zástupci obou firem i armády, není totiž úplně snadné sladit představy, konstrukční řešení a vědecko -   technologický vývoj všech zúčastněných států a zároveň mu jednotně podřídit i vojenskou strategii zúčastněných členských států. Firma uplatní v něm své zkušenosti z téměř dvacetiletého partnerství Armády České republiky (AČR), pro niž modernizovala systémy protivzdušné obrany státu. Právě RETIA vyvinula a armádě dodala systém podobného typu, jakým je chystaný AGS pro NATO. Od roku 2007 má totiž Armáda České republiky jeho přibližnou obdobu zvanou RACCOS. Ta plní podobné úlohy jako AGS, ale v monitoringu vzdušného prostoru. Projektu AGS se kromě České republiky účastní dalších čtrnáct států NATO. Aliance počítá s nasazením systému AGS  pro všechny druhy operací po roce 2016, kdy dosáhne plných operačních schopností.

Program AGS (Alliance Ground Surveillance) patří k hlavním společným projektům takzvané "chytré obrany" NATO. Systém má být hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti. Díky síti pozemních senzorů a špičkových bezpilotních letounů bude schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové a satelitní snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost. Státy NATO sdružené v programu kvůli tomu společně pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny Global Hawk, mobilní pozemní pozorovací stanice a budují operační středisko na základně v italské Sigonelle. Projekt za 1,3 miliardy eur řadí Aliance mezi naprosté priority.

„Česká firma se dostala do exkluzívní společnosti firem obranného průmyslu ve světě. Peníze investované českým státem do projektu NATO, se formou regulérní zakázky pro český obranný průmysl zase vrátí zpět," uvedl prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek , prezident Asociace obranného průmyslu ČR na semináři a workshopu Aktivity českých průmyslových firem v zakázkách pro NATO.

Datum: 21.5.2015 9:33:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště