Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Univerzita obrany prezentuje výsledky výzkumu a spolupráci s průmyslem

 

Univerzita obrany se na veletrhu IDET prezentuje v rámci expozice Ministerstva obrany ČR, její exponáty jsou součástí společného operačního centra. „Představujeme 3D vizualizaci v terénu, kterou jsme poprvé vyzkoušeli při cvičení 4. brigády rychlého nasazení a také představujeme robotické prostředky. Na jejich vývoji spolupracujeme se se státním podnikem VOP CZ a odborníky z Masarykovy univerzity v Brně,“ uvedl Pavel Pazdera, vedoucí referátu komunikace a marketingu Univerzity obrany. Univerzita obrany také organizovala v rámci veletrhu IDET prestižní mezinárodní konferenci CATE 2015.

Vizualizační systém 3D, který vyvinula katedra komunikačních a informačních systémů Fakulty vojenských technologií, je unikátní systém, který umožňuje velitelům jednotek určit na prostorové mapě přímo polohu svých jednotek. V podstatě má velitel ihned přehled o situaci na bojištích. „Navíc bonus k tomuto systému je, že jsme schopni veliteli pomoci díky programům tak, že může terén, tedy mapu, ovládat rukou na displeji,“ poznamenal. Zatím armáda tento špičkový systém nevlastní, pouze se s ním seznamují studenti na Univerzitě obrany. Systém umožňuje prezentace informací operačně taktického systému velení a řízení pozemních sil Armády ČR a jejich zobrazení ve třech rozměrech. Z tohoto systému přebírá vizualizační systém poziční informace o jednotkách, taktická data jednotek a taktické průsvitky. Tato data jsou po jejich zpracování vizualizovány na 3D modelu. Předpokládané umístění pracoviště je na hlavním místě velení. Používat se může na neomezeně velkém území, přičemž jde o přehlednější zobrazení jednotek.

Katedra vojenského managementu a taktiky na veletrhu IDET prezentovala obrněnou čtyřkolku, která splňuje požadavky bezpilotního řízení. Na bojišti by měla zabezpečovat taktickou převahu nad protivníkem a zabezpečení dané oblasti. Jde o podpůrný prostředek, který se používá nejen k průzkumu terénu, ale je vybaven též lehkou střelnou zbraní BREN z České zbrojovky Uherský Brod. Proto může bezpilotní vozidlo bojově zasáhnout i při průzkumu. Čtyřkolka má hybridní pohon, přední kola jsou poháněna bateriemi a zadní motorem, který dobíjí baterie. Vozidlo je doplněno mimo jiné kamerovým systémem. Určeno je tedy i pro základní obranu při rekognoskaci terénu. „Na vývoji robotických prostředků spolupracujeme se státním podnikem VOP CZ. Univerzita dělá softwarové ovládání do tohoto vozidla. Jde o tzv. UGV – bezosádkové robotické vozidlo, které nahradí lidskou sílu. Na veletrhu demonstrujeme spolupráci se státními podniky a také spolupráci s armádou,“ dodal Pazdera. 

Fakulta vojenských technologií zabezpečuje přípravu vysokoškolsky vzdělaných příslušníků Armády ČR v technických oborech podle požadavků rezortu obrany. Po ukončení studia nacházejí studenti uplatnění na nejrůznějších velitelských, technických a technologicko-manažerských funkcích v Armádě ČR. Vědecké, výzkumné, vývojové činnosti se na fakultě zaměřují především na řešení technických aspektů zajišťování obrany a bezpečnosti státu a na spolupráci s obranným průmyslem České republiky. Podle Pazdery Univerzita obrany spolupracuje zejména se zeměmi okolními, tedy sdružené ve V4, nejužší spolupráce je s polskou Akademií národní obrany ve Varšavě a s Akademií pozemních sil ve Wroclavi a na Slovensku s Liptovským Mikulášem.  V Rakousku pak spolupracuje s Velitelskou akademií ve Vídni a Školou logistiky v Neustadtu.

„Nyní se také více soustřeďujeme na boj proti terorizmu. To znamená, že řešíme otázky kybernetické bezpečnosti. V této souvislosti spolupracujeme s policií na ochraně letadel proti laserům.  Naše univerzita v současnosti vyvíjí prostředky jak chránit pilota. Jde o projekt ministerstva vnitra a řeší jej naši vědci – optici. Další spolupráci máme s výrobci munice Sellier&Bellot ve Vlašimi. Ta spočívá ve vývoji nových nábojů do pistolí, které používají ochranky v letadle. To znamená, že střela musí zlikvidovat teroristu, ale nesmí být velmi razantní, aby při zásahu nedošlo k průstřelu trupu letadla,“ vysvětlil Pazdera. 

Od roku 2014 univerzita přechází u vojenského studia z tříletého na pětiletý cyklus.  Absolventi se pak stanou důstojníky, kteří se uplatní jako velitelé, techničtí specialisté a lékaři. Zájem o studium je stále stejný, do nového ročníku přijímá zatím univerzita kolem 300 studentů. Praxi vykonávají při vojenském výcviku ve Vyškově.

Datum: 21.5.2015 15:12:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště