IDET
24.-26.5. 2023
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky
Rheinmetall představuje inovativní systémy pro soudobé bojiště
IDET 2021 představí nejnovější vývoj světové techniky v obranném průmyslu. Obrněnec Lynx KF41 patří mezi přední kandidáty v programu v právě probíhajícím výběrovém řízení České republiky na pořízení nových BVP, a Rheinmetall na veletrhu představí svoje nejmodernější obranné systémy. Mezi ně patří:
Řada bojových vozidel Lynx KF41. Rheinmetall nabízí České republice Lynx jako zcela nové, v Česku vyrobené bojové vozidlo pro současné a budoucí bojiště. Vozidlo je navržené tak, aby v sobě spojovalo modularitu, vysokou bojovou účinnosti a velkou schopností přežít. V loňském roce si ho vybralo Maďarsko v rámci modernizace svých ozbrojených sil; rovněž je horkým kandidátem v modernizačních programech Austrálie a USA. Rheinmetall předložil v České republice svoji nejlepší a konečnou nabídku (tzv. BAFO) na nákup nových BVP, přičemž klade velký důraz na výrobu v místních (českých) závodech Rheinmetallu a na úzkou spolupráci s tuzemskými partnery. Snahou je, aby díky tomuto přístupu Lynx získal skutečně českou DNA. To podpoří národní suverenitu země a její status jako důležitého vojenského partnera Severoatlantické aliance.
Dálkově ovládaná zbraňová stanice MSSA (Main-Sensor-Slaved-Armament) je druhotný zbraňový systém, který lze instalovat na věž vozidla Lynx. Může být vybaven kulometem různých ráží nebo 40 mm granátometem (GMG). To mu umožňuje zasáhnou sekundární cíle nezávisle na hlavní zbrani. MSSA lze použít v prostředích blízkého boje, jako jsou například městská bojiště, kde zaručuje významnou převahu.
Automatický kanon MK30-2/ABM je nejnovějším přírůstkem do osvědčené řady 30 mm zbraní, které společnost vyvíjí, a používá municí ráže NATO. Rheinmetall se stal prvním výrobcem zbraňových a muničních systémů, který zavedl programovatelnost v této ráži. Kanon může také využívat technologii ABM (Airburst Munition), přičemž optimální kombinace vysoké rychlosti střelby a moderní munice z ní činí mimořádně účinnou hlavní zbraň vozidel Lynx, Puma, Marder a Boxer.
Průzkumný a pozorovací systém Vingtaqs II s dlouhým dosahem, který přesně určuje souřadnice cíle na velké vzdálenosti. Lze ho s nízkými náklady integrovat do nejrůznějších vozidel a je vybaven přístroji pro laserové zaměřování.
Minometný systém Rheinmetall Ragnarok ráže 120 mm je otočný minometný systém o hmotnosti pouhých 310 kg, který využívá systematickou analýzu FE, lehkou konstrukci a vysokopevnostní materiály. Minomet má maximální dostřel 8 km a používá náboje vyvinuté speciálně pro tento systém.
Munice ráže 30 mm, 40 mm, 120 mm a 155 mm. Munice s nízkou, střední a vysokou rychlostí, kterou Rheinmetall vyrábí, nabízí vysokou přesnost a spolehlivost za všech klimatických podmínek. Jak se sluší na standardní NATO kanon s hladkým vývrtem, který používají tanky Leopard 2 a Abrams M1A1, munice pro tankový kanon L44/L55 předčí všechny konkurenty v oblasti ráže 120 mm. Tato munice se používá i pro celou řadů zahraničních tanků a licenčně se vyrábí v USA. Vysoce účinná řada munice 30 x 173 mm se mezitím může pochlubit dvěma typy střel – protipancéřová munice s časovacím zapalovačem KETF (Kinetic Energy Time Fuze) a APFSDS-T (Armoured Piercing Fin Stabilizing Discarding Sabot with Tracer) proti měkkým, polotvrdým a tvrdým cílům.
V oblasti digitalizace moderního bojiště představuje společnost Rheinmetall mimořádně vysoké standardy. Využívá při tom svých odborných znalostí a zkušeností nejen jako dodavatel systémů pro vojáky, senzorů, efektorů, ale i v oblasti sítí a systémů C4I. Architektura vojenského systému GLADIUS 2.0 nastavuje měřítka pro moderní vojenské systémy a umožňuje flexibilní a modulární konfiguraci budoucího vojenského systému. Konkrétní variantu, která je vystavená na IDETu, využije německá armáda až v roce 2023 povede síly rychlé reakce NATO (VJTF).
Na podporu vojáků během nejrůznějších misí Rheinmetall zkoncipoval několik robotických dálkově ovládaných pomocníků, jako je čtyřnohý robot Rheinmetall Robotics L. Tento systém může nést různé moduly pro průzkum, ochranu, detekci, plnit řadu dalších úkolů a být nápomocný vojákům. Je vhodný zejména pro použití v městském prostředí.
„Široká škála inovativních řešení, která nabízíme, dokáže plně připravit ozbrojené síly na nejrozličnější varianty moderního boje,“ uvedl Oliver Mittelsdorf, viceprezident pro prodej společnosti Rheinmetall a pokračoval: „Účast vozidla Lynx v probíhajícím tendru na nová bojová vozidla je jedinečnou příležitostí České republiky se připojit ke globální rodině uživatelů technologií od Rheinmetallu. Vedle bezkonkurenčních schopností, které Lynx představuje na moderním bojišti, by se v souvislosti s důrazem, který klademe na místní výrobu a průmyslovou spolupráci, jeho volbou otevřely také zajímavé příležitosti pro české podniky.“
Účast Rheinmetallu na veletrhu IDET navazuje na „Lynx Day“, který německá technologická skupina uspořádala v září v Kopřivnici. Stávající i potenciální čeští dodavatelé zde měli příležitost se seznámit s procesy a potřebnými kroky, které vedou k praktickému navázání spolupráce. Akce se zúčastnilo více než 15 firem, se kterými zástupci společnosti diskutovali o českém programu nových BVP i o mezinárodních příležitostech.
Rheinmetallu se v České republice podařilo vytvořit rozsáhlou síť českých partnerů, kteří participují na dodávkách různých komponentů pro transportéry Lynx a další vozidla z portfolia společnosti. Výběr Lynxe by přinesl tuzemské ekonomice další přínos, včetně vzniku nových pracovních míst. Domácí výrobci by se tak mohli zapojit do globálního dodavatelského řetězce Rheinmetallu a potažmo do výrobního procesu i jiných projektů firmy, ať už těch, které jsou zde na IDETu vystaveny a nakupují je zákazníci po celém světě, nebo dalších.