IDET
24.-26.5. 2023
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky
SpaceKnow Inc. sbírá satelitní data, která vyhodnocuje pro bezpečnost Země
Start-up Innovation Pavilion poskytl na brněnském výstavišti
prostor pro představení několika společností, mezi kterými nechybí SpaceKnow
Inc., odštěpný závod. V rámci veletrhů IDET, PYROS, ISET představují své služby,
a především unikátní řešení pro oblast obranných a bezpečnostních technologií.
„Zabýváme se analýzou satelitních snímků neboli snímků pořízených z vesmíru z různých senzorů jak optických, tak radarových. Vyvíjíme algoritmy na bázi umělé inteligence, které dokážou automaticky a velice rychle a přesně analyzovat, detekovat, co se na snímcích nachází, a tímto způsobem předat velmi konkrétní a velmi přesnou informaci analytikům, kteří na základě porozumění aktuální situaci dokáží dělat rozhodnutí, která pak podporují operace ozbrojených složek,“ popsal ve stručnosti činnost české start-up společnosti Filip Kulstrunkt, VP Defense & Intelligence.
Kombinace optických a radarových dat o různých rozlišeních umožňuje kontinuální a cenově dostupný monitoring oblastí zájmu bez ohledu na počasí či denní nebo roční období. Anotátoři, datoví vědci, inženýři umělé inteligence a strojového učení a expertů na obrannou a zpravodajskou tématiku zajišťují nejvyšší kvalitu poskytovaných řešení, z čehož krom jiného vyplývá, že služby mají širší uplatnění jak ve zpravodajských službách nebo u ozbrojených sil, tak i v komerčním světě.
„Dokážeme sledovat například ekonomickou aktivitu produkce různých surovin. Sestavujeme ekonomické indexy, jak se vyvíjí situace různých komponentů, ale dokážeme rozklíčovat i dodavatelské řetězce po celém světě. Využití je globální, díky tomu, že zpracováváme snímky od komerčních satelitních providerů, máme tak přístup k pěti stům satelitů, které jsou na oběžné dráze,“ vysvětluje viceprezident (VP) odštěpného závodu, který si vybudoval velice solidní renomé.
„Máme uzavřené exkluzivní smlouvy, se širokou škálou poskytovatelů satelitních dat, můžeme si objednat a stáhnout snímky či se podívat do archivu a na těchto snímcích analyzovat, co se děje v jednotlivých oblastech, pro které pracujeme. Systém funguje tak, že poskytovatel fotí každý den celou zeměkouli a my se dokážeme podívat na vývoj, vzory paterny a dokážeme přesně spočítat například, jaká je produkce uhlí v Číně, tím že si najdeme veškerá místa, kde těží a vytvoříme těžební mapu. Dokážeme každý den zaznamenávat změny, kolik se vytěží,“ dále říká Filip Kulstrunkt.
Zajímavostí je, že se nesleduje přesnost dat, ale trendy. „Zaznamenáme-li nějaký výrazný pokles produkce nějaké klíčové suroviny, který ještě nikdo neví, ale my ho vidíme, hned ten den tyto informace dokážeme předat a víme, že můžeme předpokládat, že dojde ke změně cen na světových trzích,“ vysvětlil Filip Kulstrunkt, jaký typ informací hýbe ekonomickými indexy na celém světě. Obdobné je právě i vyhodnocování strategicky významných oblastí, jako jsou například vojenská letiště, lodní přístavy či problematické hranice, kdy je možné díky algoritmům rozeznat nejen druh vojenské techniky, ale také kategorii (stíhací letoun, bombardér). Počty jednotlivých kusů techniky je možné vizualizovat pomocí grafů.