IDET
24.-26.5. 2023
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky
Vrgineers představí nové možnosti nácviku vojenských taktických operací ve virtuální realitě
Úspěšná česko-americká společnost Vrgineers představuje ve spolupráci s partnerskou firmou e.sigma rozsáhlé možnosti tréninku ve virtuální realitě pro taktický výcvik leteckých ozbrojených sil. Společnosti kombinují nejnovější verzi přenosného simulátoru Portable Trainer a modulární platformu velení a řízení e.TACCS. Spojení obou technologií ukážou firmy vůbec poprvé na letošním ročníku Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET v Brně.
Vrgineers, kteří dodávají letecký trenažer Portable Trainer do celého světa, neustále posouvají hranice vývoje simulátoru tak, aby splňoval vysoké nároky nejen pro nácvik taktických vojenských operací, ale zejména pro výcvik profesionálních pilotů, a to i letadel 5. generace. Trénovat na něm mohou piloti stíhacích letounů F-15, F-16 i F-35, a dokonce je vhodný i pro rekonfiguraci vrtulníků typu Viper nebo Venom, které by mělo v letošním roce obdržet i české armádní letectvo. Právě možnost úpravy a rekonfigurace na potřebný typ letounu je hlavní výhodou Portable Trainer systému, který byl původně vyvinut na základě požadavků Americké námořní pěchoty. Simulátor se vyznačuje dobrou přenositelností, nízkou váhou a extrémní odolností. V loňském roce ho Vrgineers upravili i pro výcvik pilotů stíhacích letadel Suchoj Su-25 „Frogfoot“ a Su-27 „Flanker“, který poskytli ve spolupráci se společností OMNIPOL Ukrajinským ozbrojeným silám.
„Jsme rádi že můžeme na IDETu poprvé odprezentovat integraci Vrgineers Portable Trainer pro pilotní výcvik s e.TACCS softwarem od naší partnerské společnosti e.sigma, který umožňuje pilotům a instruktorům nastavení mise a scénářů se zapojením stovek letadel ovládaných piloty, nebo umělou inteligencí. Věříme, že tato integrace je dalším z důležitých kroků na cestě k vytvoření komplexního syntetického tréninkového prostředí,” říká CEO Vrgineers Marek Polčák.
Kromě tréninku kooperace celých posádek a týmů, je systém taktického velení a řízení e.TACCS vhodný i pro trénink jednotlivců. Je v něm možné simulovat všechny úkony vzdušného velení a řízení od doplňování paliva ve vzduchu až po nácvik komplexních taktických operací. Zabudovaná umělá inteligence navíc dokáže na základě analýzy dat z tréninku, vytvořit optimální prostředí pro trénink více uživatelů zaměřený na zdokonalení týmové spolupráce. Software disponuje také technologií automatického rozpoznávání řeči s konfigurovatelnou schopností řízení simulace.
Klíčovou komponentou simulátoru Portable Trainer a softwaru e.TACCS je nejpokročilejší headset pro virtuální realitu XTAL 3 od Vrgineers. Ten se vyznačuje vysokým kombinovaným rozlišením 8K a širokým zorným úhlem až 180° zprostředkovávajícím vysoce realistickou simulaci. Jeho součástí je i trackovací systém pro oči, prostřednictvím něhož je možné po tréninku vyhodnotit a analyzovat čemu pilot věnoval pozornost a jak se při cvičném scénáři choval. „Profesionální kvalita našich brýlí pro virtuální i smíšenou realitu v kombinaci s portfoliem našich simulátorů přináší zákazníkovi to nejlepší na trhu pro výcvik armádních složek. Vrgineers se tak dlouhodobě daří expandovat na zahraniční trhy jakými jsou Spojené státy americké, Velká Británie, Brazílie nebo i Jihoafrická republika,” doplňuje Marek Polčák.
O Vrgineers:
Vrgineers je lídrem ve vývoji imerzních technologií orientující se na výcvik profesionálních pilotů stíhacích letadel a vrtulníků. Společnost vyvíjí a vyrábí vlastní headset XTAL pro virtuální a mixovanou realitu. Produktové portfolio společnosti dále tvoří letecké simulátory Vrgineers Classroom, Portable a Custom Trainer.
Headset XTAL byl vyvinut na základě priorit profesionálních pilotů a instruktorů z mezinárodní letecké komunity tak, aby splňoval nejnáročnější požadavky kladené na realističnost simulace. Společnost toho dosáhla unikátní kombinací širokého zorného úhlu s vysokou kvalitou obrazu, kterou XTAL přináší. Ergonomie headsetu byla navržena s ohledem na uživatelský komfort, jehož důsledkem dokážou piloti v simulaci strávit i několik hodin v rámci příprav na mise.
Vrgineers simulátory tvoří základ moderní syntetické tréninkové platformy. Díky možnosti jejich vzájemného propojení lze cvičit nejen piloty, ale také kooperaci pilota s kopilotem, střelce s pilotem, JTAC návodčích i koordinaci celých letek. Vrgineers simulátory podporují západní i východní letecké platformy, od vrtulových, přes subsonické až po nadzvukové letadla a helikoptéry. Všechny Vrgineers simulátory jsou vybaveny XTAL headsetem dedikovaným pro výcvik pilotů.
Kromě leteckého odvětví se imerzní technologie společnosti Vrgineers používají také v dalších sférách, jako například v průmyslovém designu na evaluaci nových konceptů automobilů, nebo pro výcvik pilotů Formule 1.