Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ISET
24.-27.5. 2023

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Kybernetický pavilon na veletrhu IDET

 

Finále středoškolské soutěže v kybernetické bezpečnosti, hackerská soutěž pro veřejnost, přednášky, besedy i tzv. Life Hacking. To vše proběhne v Kybernetickém pavilonu, který se během veletrhu IDET 2017 otevře v hale P. Detaily nám v rozhovoru přiblížil Petr Jirásek, regionální vice-president AFCEA International (Armed Forces Communication & Electronics Association) pro střední a východní Evropu.


Co je hlavním cílem Kybernetického pavilonu, který se otevře v rámci veletrhu IDET 2017?
Kybernetický pavilon reaguje na aktuální témata v oblasti bezpečnosti. Cílem je připravit pro partnery, vystavovatele, ale i odborné návštěvníky a širokou veřejnost nový koncept prezentace moderních trendů a řešení z oblasti kybernetické a informační bezpečnosti, jakož i představit kybernetickou bezpečnost jako součást moderní společnosti závislé na informačních a komunikačních technologiích. 

Kdo všechno zde bude vystavovat?
V rámci Kybernetického pavilonu se bude prezentovat celá řada státních, akademických i privátních institucí. Mezi státními institucemi například Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB) nebo Ministerstvo vnitra ČR. Z akademických institucí například Masarykova univerzita v Brně, Univerzita obrany ČR nebo Fakulta elektrotechniky ČVUT v Praze. Z privátních společností nelze nezmínit generálního partnera Kybernetického pavilonu společnost CyberGym Europe, která provozuje v České republice moderní kybernetickou arénu.

Vyvrcholí zde první ročník středoškolské soutěže v kybernetické bezpečnosti. Jaký byl zájem o účast? Kolik soutěžících postoupilo do finále a co bude jejich úkolem?
Jsme velmi potěšeni, že se nám podařilo motivovat mladé lidi a vzbudit u nich zájem o 1. ročník Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. Do soutěže se přihlásilo téměř 1.100 studentů ze 162 středních škol. V březnu tohoto roku proběhlo již druhé, tzv. výběrové kolo, ve kterém studenti řešili celou řadu náročných kyber-bezpečnostních úloh. Třicet nejlepších studentů ze sedmnácti středních škol z celé České republiky se kvalifikovalo do finále. Tam na ně čeká několik individuálních a týmových úkolů - bezpečnostních scénářů, které připravili jak akademické instituce, tak naši partneři. Finále proběhne 1. června za účasti učitelů ze zúčastněných středních škol. Očekáváme mnoho zajímavých setkání s odborníky na kybernetickou bezpečnost a diskusí s partnery i vystavovateli veletrhu IDET. Zároveň věříme, že studenty přijde v jejich úsilí podpořit široká veřejnost.

Šanci předvést své schopnosti dostanou také zájemci z řad veřejnosti, pro které chystáte hackerskou soutěž. Jak se do ní mohou přihlásit a co konkrétně je čeká?
Prozatím nemohu prozradit detaily. Nicméně od 31. května do 2. června proběhne hackerská soutěž, v níž si každý bude moci vyzkoušet obdobné úlohy, které řešili studenti středních škol ve druhém kole své soutěže. Cílem je nabídnout široké veřejnosti seznámení s aktivitami, které se kolem nás dějí každý den, a zájemcům umožnit si některé bezpečnostní úlohy vyzkoušet a třeba je i vyřešit.

Co dalšího zajímavého se bude v Kybernetickém pavilonu odehrávat?
V rámci Kybernetického pavilonu bude probíhat celá řada osvětových a odborných aktivit včetně diskusí, seminářů a workshopů. Aktuálně bych rád upozornil případné návštěvníky na prezentaci Tobiase Schroedela, odborníka na kybernetickou bezpečnost z Německa, který předvede tzv. Life Hacking, tedy živou ukázku prolomení se do informačního systému. Program odborných doprovodných aktivit bude zveřejněn na začátku května a my věříme, že si zde každý návštěvník najde to své téma.

Proč jste si pro pořádání těchto akcí vybrali právě veletrh IDET?
Většina partnerů, kteří se podílejí na Kybernetickém pavilonu, jsou partnery IDETu již mnoho let. Někteří, například AFCEA nebo Univerzita obrany, jsou partnery tohoto prestižního veletrhu od jeho vzniku. Není tedy žádným překvapením, že se všichni tito partneři rozhodli odborně i laicky představit tak aktuální téma, jakým je kybernetická bezpečnost, právě na veletrhu IDET 2017. Letos se k těmto dlouholetým partnerům přidaly také další asociace jako například European Cyber Security Excellence Center (EUCYBSEC) anebo ČIMIB. Věřím, že se koncept Kybernetického pavilonu bude návštěvníkům líbit, a za všechny zúčastněné se těším s nimi na viděnou.

Datum: 3.4.2017 14:22:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště