ISET
24.-27.5. 2023
Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb
Kybernetický pavilon: vítejte na novém bojišti!
Informační a komunikační technika letos nechybí snad v žádné expozici veletrhu IDET a navíc je jí v pavilonu P vyhrazen samostatný prostor, tzv. Kybernetický pavilon, kde se poprvé cíleně prezentuje téma kybernetické bezpečnosti.
Kybernetický prostor se stal další doménou pro vedení válečných operací a je třeba představit nové trendy a řešení z oblasti kybernetické a informační bezpečnosti. Stánky zde má celá řada státních, akademických i privátních institucí, které se problematikou zabývají, a součástí je také program seminářů a workshopů. „Je tady spousta zajímavých věcí jak pro laiky, tak pro odborníky, kteří se kybernetickou bezpečností zabývají. Všichni se tady dozvědí, o čem kybernetická bezpečnost je a proč je tak důležitá. Odborníci se mohou zabývat tématy ochrany třeba velkého podniku nebo státní instituce, vyměnit si zkušenosti. Kybernetický pavilon svou podobou splnil očekávání, která jsme měli, a doufáme, že jím do pátku projde tak tisíc až dva tisíce lidí,“ říká jeho organizátor Petr Jirásek, regionální vice-president AFCEA International (Armed Forces Communication & Electronics Association) pro střední a východní Evropu.
Oficiálního otevření Kybernetického pavilonu se zúčastnil také někdejší ředitel Národního bezpečnostního úřadu a dnes zmocněnec vlády Dušan Navrátil, který ocenil zejména novou středoškolskou soutěž v kybernetické bezpečnosti. Její první ročník vrcholí právě dnes finálovým kláním, do kterého postoupilo 30 nejlepších z přibližně 1100 zúčastněných středoškoláků. „Potýkáme se s obrovským nedostatkem lidí, odborníků na IT, takže tuto soutěž velmi vítám,“ řekl Navrátil a informoval také o přípravách nového Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Zákon o jeho zřízení bude Senát schvalovat příští týden a úřad by podle předpokladu měl vzniknout od 1. srpna letošního roku. Fungovat má na čtyřech místech v Praze a v Brně, centrální sídlo bude v Brně a ředitel bude podřízen přímo premiérovi.
Prezident české pobočky AFCEA Tomáš Müller připomněl, že Kybernetický pavilon je jednou z aktivit u příležitosti 100. výročí našeho spojovacího vojska. „Letos slaví 100 let od založení a celou dobu bylo podpůrnou silou, ale nyní, kdy se kybernetický prostor stal další doménou pro vedení válečných operací, se spojovací vojsko stává silou na úrovni vzdušných nebo pozemních sil,“ zdůraznil Müller a upozornil návštěvníky, že AFCEA v pavilonu P pořádá také Spojovací pavilon. „Je tam k vidění třeba telefon s místní baterií japonské výroby z roku 1917, který můžete porovnat s technologiemi z roku 2017.“
I letošní IDET potvrzuje, že moderní společnost je stále závislejší na fungování informačních technologií a komunikačních sítí. „Kybernetický pavilon vlastně není jen ta jediná část, ale celý pavilon P. Všichni jsou do této problematiky zapojení, ať chtějí nebo ne. Třeba ty střílny na protějším stánku jsou určitě ovládané přes počítač a hned vzniká otázka, jak jsou zabezpečené, co kdyby je někdo „hacknul“ a najednou se lafeta otočila na nás,“ poznamenal Petr Jirásek. Dalším příkladem jsou podle něj wi-fi sítě, které před čtyřmi lety měly na Idetu snad tři stánky, ale dnes je mají všichni a navzájem bojují o pásma. I proto je tak důležité, že Česká republika patří v této problematice k evropské a světové špičce. Otevření Kybernetického pavilonu se zúčastnil také výkonný ředitel spolku pro kybernetickou bezpečnost European Cyber Security Michal Slezák, který připomněl nedávný mezinárodní úspěch, kdy se Česká republika ocitla v čele mezi 25 zeměmi v indexu porovnávajícím připravenost státu na kybernetické hrozby a kybernetickou kriminalitu.