Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Tiskové zprávy

Alfons Mucha: Dva světy. Brno hostí Slovanskou epopej a sbírku plakátů do konce roku

 

Přijďte se na brněnské výstaviště podívat na unikátní výstavní projekt ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY. Přináší jedinečnou kombinaci dvou protipólů tvorby secesního malíře Alfonse Muchy – majestátní cyklus Slovanská epopej a sbírku plakátů. Slovanská epopej zamířila do Brna po 88 letech a v pavilonu H zůstává až do konce roku.



Největší oslava stého výročí vzniku Československa, jejíhož zahájení se zúčastní zástupci české a slovenské vlády, odstartovala 26. května na brněnském výstavišti. Festival RE:PUBLIKA zároveň otevřel výstavu mapující tvorbu českého secesního velikána, malíře Alfonse Muchy. Brno se stalo prvním místem, kde jsou k vidění propojené světy Muchovy tvorby. K výstavě devíti největších pláten z majestátního cyklu Slovanská epopej se totiž nově přidá jedinečná nejrozsáhlejší sbírka Muchovy plakátové tvorby na světě.

 „Festival RE:PUBLIKA rekapituluje sto let samostatné existence naší země. Mám velkou radost, že se v jeho rámci v Brně představí i světoznámá Slovanská epopej, a děkuji hlavnímu městu Praze za spolupráci. RE:PUBLIKA díky této výstavě symbolicky propojí naše dvě největší města. Toto prvorepublikové dílo světově proslulého českého umělce a moravského rodáka celou svou myšlenkou a provedením oslavuje český národ, hrdě se hlásí k naší minulosti a s nadějí nahlíží do budoucnosti. Jsem proto přesvědčený, že přesně naplňuje koncept a smysl Festivalu RE:PUBLIKA,“ říká primátor města Brna Petr Vokřál.

Jsem ráda, že se Praha může na Festivalu RE:PUBLIKA podílet právě zapůjčením Slovanské epopeje. Je to jedno z nejdůležitějších uměleckých děl naší historie, které má navíc tendenci celý národ spojovat, a především i připomínat, že můžeme být na naší historii hrdí. O jeho výjimečnosti svědčí i obrovský úspěch, kterého se Muchova plátna dočkala při nedávné výstavě v Tokiu a já jsem přesvědčena, že nejinak tomu bude i v Brně,“ uvádí pražská primátorka Adriana Krnáčová.




 

Původně třítýdenní výstava se díky své výjimečnosti výrazně prodlouží. Lidé ji budou moci na brněnském výstavišti navštívit až do konce letošního roku.

Unikátní kombinace Muchova díla mohla vzniknout díky spolupráci Hlavního města Prahy jako majitele cyklu Slovanská epopej, statutárního města Brna, Veletrhů Brno a Nadačního fondu Richarda Fuxy, který spravuje sbírku plakátů.

 „Kombinace dvou diametrálně rozdílných světů českého secesního mistra obdivovaného v celém světě je naprosto unikátním a ojedinělým projektem. Samostatné vystavení Slovanské epopeje i naší nejrozsáhlejší sbírky Muchových plakátů bořilo v minulosti návštěvnické rekordy. Propojení vlastenecké a komerční tvorby Alfonse Muchy je pro milovníky českého umění a secese jedinečnou a možná neopakovatelnou příležitostí zhlédnout oba jeho odkazy budoucím generacím pohromadě a tyto dva světy porovnat,“ vysvětluje, proč neváhal se zapůjčením sbírky, Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno.

Výstava bude umístěna v historickém pavilonu H na brněnském výstavišti. „Je pro nás velká čest, že takto významnou výstavu jednoho z nejproslulejších českých malířů všech dob přivítáme opět na brněnském výstavišti. Muchova Epopej zde byla vystavena již v roce 1930. Nyní bude výstava otevřena symbolicky v den, kdy náš areál oslaví 90. výročí od svého otevření,“ konstatuje generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. „Instalace výstavy zabrala několik týdnů. Před převozem pláten jsme museli pavilon vybavit moderní vzduchotechnikou, díky které bude možné udržet odpovídající klimatické podmínky, a bezpečnostním systémem. Po obvodu pavilonu jsme postavili devět stěn, na která budou plátna zavěšena. Prostor haly s plátny působí naprosto majestátním dojmem, který nelze popsat ani zprostředkovat na fotografiích. Jsem si jistý, že pro každého návštěvníka bude expozice naprosto fascinujícím zážitkem.“






Celkem devět pláten Slovanské epopeje, z nichž většina má rozměr 8x6 metrů, bude umístěno v hlavní lodi pavilonu. Sbírka Richarda Fuxy, která čítá bezmála dvě stovky artefaktů, mezi něž se kromě plakátů řadí také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a nejrůznější společenské a kulturní události, pak bude v prostoru pod galeriemi pavilonu. Od roku 2013, kdy byla sbírka vystavena v Obecním domě v Praze a stala se historicky nejúspěšnější výstavou výtvarného umění v ČR, se podstatně rozšířila. Návštěvníci tak v Brně uvidí řadu exponátů, které dosud nespatřily světlo světa.

Výstavu Slovanské epopeje připravuje Galerie hlavního města Prahy, která má toto rozměrné dílo ve správě a připravila také její výstavu v Tokiu, kde se díky tamní návštěvnosti stala třetí nejnavštěvovanější výstavou roku 2017 na světě. „Galerie hlavního města Prahy přivítala možnost vystavit část Epopeje v pavilonu H jako unikátní příležitost zpřístupnit v tomto významném roce všechny obrazy cyklu, neboť vedle devíti obrazů v Brně budou moci zbylých 11 obdivovat naopak návštěvníci Prahy od 19. července v Obecním domě. Obrazy Epopeje se tak stanou pomyslným mostem mezi oslavami 100 let republiky v Brně a v Praze. Výstava byla připravena v rekordním čase a pavilon H se proměnil ve velice důstojný a přiléhavý prostor pro Muchovo monumentální dílo a zároveň umožnil prezentaci jeho dekorativních prací v ochozech. Přítomnost epopeje na festivalu podtrhuje význam této události a zároveň je jejím návratem po 88 letech, kdy zde byla vystavena celá z iniciativy samotného Alfonse Muchy a zástupců města Brna,“ konstatuje ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.

Sbírky plakátů se ujme historik umění Karel Srp. „Návštěvníci se setkají s výběrem Muchových plakátů, pocházejících vůbec z nejsouhrnnější sbírky prvních Muchových tisků plakátů. Expozice provede návštěvníka celým bohatým autorovým vývojem od souboru plakátů, jež Mucha vytvořil pro Sarah Bernhardtovou, plynule přejde k plakátům pro nejrůznější potravinářské firmy, jimž slavná pařížská herečka propůjčila svou tvář, aby se postupně seznámil se všemi oblastmi a obdobími Muchovy práce pro plakát. Divák se setká s úspěšnými ukázkami reklamních plakátů na jízdní kola, cigaretové papírky, na alkoholické nápoje, zbožšťujících pařížské krásky, aby se seznámil i s pracemi pro plakát z Muchova amerického období. Důležitou spojnicí mezi Muchovou tvorbou pro plakát budou jeho práce pro české zákazníky a pak plakáty z období po jeho návratu do vlasti,“ nastiňuje pojetí Karel Srp.

Dveře pavilonu H se prvním návštěvníkům otevřou v den zahájení Festivalu RE:PUBLIKA – v sobotu 26. května. Na rozdíl od většiny festivalových pilířů bude vstup na výstavu zpoplatněn, a to částkou 150 korun. Po skočení festivalu lidé zaplatí za hodinovou prohlídku 250 korun, zlevněné vstupné vychází na 200 korun. Rodinné vstupné vyjde na 500 korun. Organizátoři doporučují zakoupit vstupenky přes speciální rezervační systém, díky kterému si vyberou konkrétní čas prohlídky.

Výstava bude zpřístupněna 26. května od 13 hodin stejně jako ostatní festivalové pavilony. Partnerem výstavy je Česká spořitelna.

 

Foto: Marie Schmerková, MmB a archiv BVV

 

Datum: 18.6.2018 8:52:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště