Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Tiskové zprávy

Kontaktní místo pro uprchlíky zahájilo provoz v rekordním čase


Jen desítky hodin oddělují schválení realizace přijímacího centra pro ukrajinské uprchlíky od jeho otevření. O využití pavilonu B se rozhodlo teprve v pondělí a ve středu ráno už jím procházeli první lidé.

Asistenční centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny poskytuje vyřízení základních dokumentů a všech potřebných dokladů nutných k pobytu u nás, akutní lékařskou péči nebo stravu.

Centrum vzniklo ve spolupráci Jihomoravského kraje, města Brna, společnosti Veletrhy Brno a složek integrovaného záchranného systému. „To hlavní, co centrum nabízí je, že si zde vyřídí vše nezbytné. Když nyní máme fungující asistenční centrum, tak můžeme také od dnešního dne začít využívat naše ubytovací kapacity, které máme k dispozici. Nechceme, aby tito lidé museli ještě dál cestovat, ale měli možnost se v klidu ubytovat. To organizujeme ve spolupráci s hasiči, kteří je na místa ubytování rozvážejí,“ uvedl při otevření centra hejtman Jan Grolich.

Příchozí uprchlíci zde absolvují nejprve registraci u cizinecké policie. Následují nezbytné úkony a vyřízení víz u odboru migrační politiky Ministerstva vnitra, což pro ně mimo jiné znamená, že disponují zdravotním pojištěním. Také to pro ně přináší možnost registrace na úřadu práce. V pavilonu B, kde centrum sídlí, mají zázemí i pracovníci Českého červeného kříže, kteří se starají o stravu a případné základní ošetření příchozích. Jsou zde i dobrovolníci a zástupci humanitárních organizací.

Výstaviště nabízí ideální prostředí

Jak dodal hejtman, v centru budou postupně přibývat další služby, místa, kde získají potřebné informace, rozšíří se vybavení centra o postele a také dětské koutky. „Já bych chtěl všem, kdo se na vzniku centra podíleli, moc poděkovat. Ještě včera to byla jen prázdná výstavní hala a nyní je tu už plně funkční asistenční centrum. Odvedli zde strašně velkou práci za mimořádně krátký čas,“ řekl hejtman Grolich.

Jak konstatovala primátorka města Brna Markéta Vaňková, výstaviště pro toto centrum poskytlo ideální prostředí. „Děkuji všem. Myslím si, že zdejší prostředí nabízí to nejlepší, co jsme pro ten prvotní kontakt mohli příchozím ukrajinským uprchlíkům poskytnout,“ informovala primátorka.

Lidé se mohou obrátit na linku 158

„Jsem rád, že se nám to ve spolupráci s pracovníky policie, dobrovolníky a neziskovými organizacemi povedlo. Další naše úkoly budou spočívat v tom, že zajistíme logistiku a provoz centra tak, abychom po dobu řádově týdnů až měsíců dokázali přijímat desítky až stovky uprchlíků z Ukrajiny,“ konstatoval ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán.

Jak uvedl ředitel krajských policistů Leoš Tržil, pracovníci policie budou při centru fungovat 24 hodin denně. Apeloval také na nejrůznější organizace, které se snaží zajistit ve větším měřítku převoz uprchlíků a směřovat je na Brno, aby toto avizovali policii na čísle 158 dopředu. „Jde o to, abychom se na tyto situace mohli lépe organizačně připravit a patřičně reagovat,“ dodal.

Lidé, kteří mají zájem pomáhat, mohou sledovat stránky Regionálního dobrovolnického centra JMK. „Zájemci tam najdou vždy aktuální a hlavně ověřené informace," podotkla ředitelka centra Kateřina Petrášová. Dobrovolníci mohou pomoc nabízet také na webech www.pomahejukrajine.cz, www.munipomaha.cz či ukrajina.brno.cz.

Provoz kontaktního centra a nábytkové banky nemá vliv na další akce v areálu. Výstaviště má několik vstupů a dá se pomocí plotů rozdělit. Všechny jarní veletržní i hostující akce tak nadále připravujeme v plném rozsahu.

 

Datum: 2.3.2022 9:21:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště