Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Tiskové zprávy

Veletrhy a kongresy se dále ruší. Situace je vážná, říká Kuliš

 

„Kvůli nejistotě, strašení lidí, omezení cestování, měnícím se podmínkám a absurdním opatřením se ruší jedna akce za druhou. Naše situace je dále neudržitelná,“ říká generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš k aktuální situaci v sektoru veletrhů, kongresů, eventů a koncertů.

Jaká je situace Veletrhů Brno na začátku druhého pololetí? Máte dobré zprávy?

Vážná a kritická. Poslední vývoj situace nám dal sice za pravdu, že rozhodnutí o zrušení MSV bylo správné, neboť za dané situace žádný takový rozsáhlý projekt nelze připravovat, ale to nás netěší.  Jedinou dobrou zprávou je, že se objevuje naděje, že virus slábne a snad bude vakcína.

Zrušili jste poprvé v historii Mezinárodní strojírenský veletrh, ale uvedl jste, že menší akce ve 2. pololetí se konat budou. Jaká je situace?

Kvůli nejistotě, strašení lidí, omezení cestování, měnícím se podmínkám a opatřením ze dne na den či z hodiny na hodinu, se ruší jedna akce za druhou. Zrušili jsme obnovenou výstavu technologií pro zpracování dřeva WOODTEC. Průzkum vystavovatelů prokázal, že o veletrh je zájem, že návštěvníci hodlají přijet a hodlají dokonce investovat. Ale absurdní opatření pro hromadné akce nepochopili ani vystavovatelé a sami uvedli, že opatření popírají podstatu veletrhu a jejich účast by byla dopředu zmařená investice. Ze stejného důvodu byl zrušen populární veletrh vzdělávání Gaudeamus. Takto se nedá v oblasti kongresů a veletrhů, tedy co nás živí, podnikat. Konat se budou pouze menší neveřejné akce.

V čem spatřujete restrikce opatření?

Opatření ministerstva zdravotnictví se tváří, že veletrhy je možné realizovat, ale ve skutečnosti popírají podstatu veletrhu. Veletrh nelze dělit na stavebně oddělené sektory s omezeným počtem osob, které se nesmějí mezi sektory pohybovat. Tomu nikdo nerozumí. To je prostě nesmysl!

Proč to tedy autorům nevysvětlíte?

Autoři se s námi nebaví. Požádali jsme o pomoc pana ministra průmyslu a obchodu, který pomoc přislíbil. Žádali jsme uvolnění středně velkých akcí s průměrnou denní návštěvností 3 až 5 tisíc osob denně. Jednání proběhla na MPO. Ale bez výsledku. Počty osob v nákupních centrech nikdo nepočítá, nelimituje a jsou ve skutečnosti mnohem vyšší než na veletrhu. Víte, kolik lidí navštíví denně Palladium v Praze? Desítky tisíc. Víte, že tam mají užší uličky, než je běžné na veletrhu? Nikdo to neřeší. To je vůči nám nespravedlivé. Měří se dvojím metrem. Chápu, že ochrana zdraví je důležitá, ale proti tomu stojí i ekonomické oběti. A my jsme jednou z nich. To musí někdo politicky taky vyhodnotit.

Nevypadáte moc klidně…

Klidný rozhodně nejsem. Když to domyslím do důsledku, je to strašně nefér. Nebo je to záměr? Všechny sféry života jsou uvolněny. Podívejte se kolem – koupaliště, obchodní centra, nejmenovaný dům nábytku, který si pak smontujete, hrady a zámky, zoologické zahrady. Všude tisíce lidí, žádné sektory, roušky, nikdo nedodržuje žádné odstupy, tlačíme se u pokladen, nikoho to už nezajímá. Kongresy, veletrhy, koncerty se konat nemůžou. To je přeci nespravedlivé.  Všude jinde to není problém, u nás to nejde. Já nechci, aby ty ostatní zavřeli jako nás. Já chci, aby nás uvolnili stejně jako je. Byli jsme odstaveni na vedlejší kolej. Možná si myslí, že veletrhy nejsou potřeba, ale v obchodě funguje hlavně osobní jednání, a to probíhá i na veletrhu. Virtuální veletrhy jsou nesmysl a videokonference jen náhražka.

O co jste tedy žádali nebo budete žádat?

Běžné veletrhy s odbornou účastí nejsou žádnou hromadnou akcí. Neliší se v ničem ve srovnání s obchodním domem. Proto dlouhodobě žádáme o vyjmutí veletrhů z kategorie hromadných akcí. Nyní po uvolnění běžného života jsou opatření vůči nám nepřiměřená a diskriminační. Uvolnění hobby marketů zdůvodnil pan ministr tím, že mají vysoké stropy, a tedy mají dobré větrání. My máme v halách stropy o 5 metrů vyšší a nikdo to nechce slyšet. Ta opatření jsou prostě nelogická. Všechno je nelogické. Na chřipku zemře 1 500 lidí ročně a na COVID 380? Kvůli chřipce nikdy taková opatření nebyla. Když jsem dřív měl rýmu a vzal jsem si z ohleduplnosti roušku, kterou jsem si dovezl z Asie, všichni se na mě dívali jak na blázna.

Co znamená aktuální situace pro hospodaření Veletrhů Brno?

Katastrofu. Jsme na ventilátoru. Skončíme rekordní hospodářskou ztrátou v řádu stovek milionů korun a koncem roku nám dojde likvidita. Stále říkám, že i udržovací provoz, a to přes všechna úsporná opatření, stojí desítky milionů korun. Neznám tak velkou firmu v Česku, kromě s námi srovnatelného Bestsportu (O2 arena / O2 universum), která by již půl roku nesměla podnikat. A bez tržeb nemůžeme do nekonečna platit zaměstnance, daně, pojištění, opravy, údržbu a další věci. Neobejdeme se bez pomoci státu, který nám už půl roku zakazuje podnikat. Nemáme žádný signál pro obnovení činnosti.

Vláda ovšem nabídla řadu programů a půjček.

Myslíte si, že nám někdo půjčí, když nemůžeme podnikat? My máme u bank velmi dobrý kredit, ale v současné době jsme rizikový klient. A na co bychom si měli půjčovat? Na mzdy zaměstnanců a daně, pojištění, stočné a další režijní výdaje?  Z čeho to budeme splácet, když nemůžeme nic dělat a tím ani fakturovat. Ty programy jsou pro nás nepoužitelné. My potřebujeme přímou podporu, která bude kompenzovat naše ztráty.

Program Antivirus ale využíváte…

Využíváme, velmi jsem za něj bojoval včetně jeho prodloužení. Ale nyní jsem názoru, že by měl skončit. Zaměstnanci berou dlouhou dobu plnou mzdu a jsou na překážkách. Stát dává jen část mzdy a zbytek doplácí firma. Zaměstnanci se cítí bezpečně, odvykají si pracovním návykům. Když skončí Antivirus a oni budou pracovat jen částečně, nebo je propustíme, třeba pochopí vážnost situace a začnou demonstrovat, nepůjdou k volbám nebo naopak půjdou a budou volit někoho jiného, prostě dají najevo svou nevoli s naší situací.

Kolik zaměstnanců propustíte? Kolika zaměstnanců se to dotýká včetně těch, kteří jsou na veletrzích závislí?

Propustíme téměř 30 % zaměstnanců. Naše svízelná situace se dotýká dalších stovek a tisíců osob v ostatních firmách. Skutečnost, že jsme jedním z největších zaměstnavatelů regionu, stále opakuji, ale ani to nikoho nezajímá. Dotýká se to restaurací a hotelů, které jsou a budou prázdné, dokud se nezruší zákaz hromadných akcí. Kongresový a veletržní cestovní ruch je mnohem důležitější než individuální turistika. O ten přichází nyní Praha i Brno. Například na koncert světové hvězdy v O2 areně přijede tisíce zahraničních diváků, kteří přijedou na více dní, někde bydlí. Kongresy, veletrhy přivádí do hotelů tisíce až deseti tisíce lidí. Hotely v Brně naplní pouze MSV a Moto GP, která byla letos bez diváků.  Takže hotely budou dál prázdné a budou strádat jako my.

Jak dlouho to může trvat?

To právě nikdo neřekl a nikdo neví. Kdyby konečně někdo uznal, že opatření vůči nám jsou neadekvátní a budou zrušena, nebo alespoň minimalizována tak, abychom mohli podnikat, tak s tím se dá pracovat. To je ale politické rozhodnutí. Takto se naše krize pouze prohlubuje. Pracujeme s různými scénáři. Také s tím, že tuto ikonickou českou firmu prostě bude potřeba zavřít, pokud nedojde k uvolnění činnosti a pomoci, která nám alespoň částečně nahradí vzniklé obrovské ekonomické ztráty. Česko by tak ztratilo onu výlohu průmyslu, platformu pro obchod a export, kterou jsou námi pořádané oborové veletrhy. Ale také unikátní multifunkční prostor, kde může být koncert Rolling Stones, stejně jako kongres pro 3 500 osob, setkání prezidentů nebo evropských komisařů, skvělá firemní akce Škody Auto, E.ONu nebo významný evropský veletrh, jako je MSV. Co by to znamenalo pro Brno a region, nemusím snad ani rozebírat.

Datum: 13.8.2020 7:29:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště