Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Tiskové zprávy

Veletrhy a kongresy v pasti vládních opatření

 

Veletrhy, kongresy a eventy se konat stále nemohou, přesto jejich organizátoři finanční podporu z vládních programů již nezískají. Zástupci sektoru s rozhodnutím nesouhlasí.

Veletržní a eventový průmysl byl prvním a nejvíce postiženým odvětvím v oblasti služeb, kterému bylo dlouhodobě znemožněno podnikání, na které byly navázány stovky MSP (Malé a střední podniky), tisíce pracovních míst včetně cestovního ruchu. Veletržní a eventový průmysl realizoval před pandemií kumulovaně tržby v hodnotě 8–10 miliard Kč ročně. Došlo ke zrušení desítek připravených veletrhů, kongresů, firemních akcí a projektů bez náhrady. Další byly přesunuty s nejistým konáním do budoucna. Tímto byly zmařeny nemalé pracovnía finanční investice. Kongresový, eventový a veletržní průmysl není jen významnou součástí ekonomiky, ale je též nezanedbatelným odvětvím z pohledu zaměstnanosti.

Účinným programem pro sektor veletrhů, kongresů a eventů byl program na podporu zaměstnanosti Antivirus a program MPO Covid Veletrhy/kongresy a Covid Nepokryté náklady 2021. Tyto programy nyní vláda zrušila v návaznosti na široké rozvolňování. Současné rozvolňovací kroky však situaci pro konání veletrhů, kongresů a eventů neřeší, neboť všechny akce prvního pololetí musely být zrušeny.

 „Veletrh nelze otevřít ze dne na den jako obchod či restauraci. Každá taková akce potřebuje 3–6 měsíců přípravy. Navíc aktuální parametry 1 osoba/15 m2 nebo 50 % kapacity se nedají splnit a pořadatelé z tohoto důvodu akce ruší. Ocitli jsme se neřešitelné situaci, kdy nemůžeme podnikat a současně byly zrušeny podpůrné programy,“ komentuje situaci Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhů Brno.  

Pořadatelé veletrhů a kongresů také upozorňují na nelogičnosti mimořádných opatření. Zatímco nákupní centra jsou otevřená, veletrhy se konat nemohou. Kulturní akce je možno ve vnitřních prostorách konat při počtu 500 osob, ale kongresy pouze při počtu 250 osob.

„Nacházíme se ve zcela jiné situaci než před rokem. Počítáme, že s růstem kolektivní imunity populace v Evropě a jinde ve světě dojde k celkovému uvolnění restrikcí v oblasti setkávání lidí a cestování. Na těchto faktorech je závislý veletržní a kongresový byznys. Nevidíme důvod, proč by se nemohly konat akce za podmínky, že účastníci prokážou imunitu, na což jsme připraveni.  V obchodních domech nikdo žádné testy či průkaz očkování nepožaduje.  Nám jde o otevření až po létě, kdy musíme zrealizovat odložené a plánované akce,“ uvádí Kuliš.

„Pokud nebude fungovat nějaká forma podpory pro organizátory veletrhů i v dalších měsících, přijde další vlna propouštění. Nedá se plánovat, když vláda výrazným způsobem omezí konání akcí a nechce nijak dál podpořit firmy podnikající ve veletržním průmyslu,“ doplnil prezident Asociace veletržního průmyslu SOVA ČR Tomáš Kotrč.

2. června, se koná již šestý „Global Exhibitions Day“ (ufi.org, globalexhibitionsday.org), který připomíná význam veletrhů jako nástroje pro rozvoj ekonomiky a obchodu. „Rok 2021 bude rokem obnovy odvětví, příležitostí ke sdílení naděje a optimismu a zaměřením na důležitou roli výstav při opětovném propojení a obnově komunit a ekonomik,“ uvádí světová asociace veletržních správ UFI. Celosvětově přinesla pandemická krize nepředvídatelný rozsah škod. Všichni provozovatelé výstavišť, kongresových center, pořadatelé veletrhů, kongresů a dalších akcí počítají ztráty v řádech milionů eur či dolarů. Světový veletržní průmysl však hledí k druhému pololetí roku s nadějí obnovy.

Datum: 2.6.2021 14:41:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště