Alchymisti
Na letošním Grand Prix Mobitex bude představen unikátní projekt Alchymisti ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Poprvé byl tento projekt prezentován v roce 2019 na mezinárodní veletrhu nábytku v Miláně, kde sklidil velký ohlas.
Na letošním Grand Prix Mobitex bude představen unikátní projekt Alchymisti ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Poprvé byl tento projekt prezentován v roce 2019 na mezinárodní veletrhu nábytku v Miláně, kde sklidil velký ohlas.
Jedná se o kolekci nábytku a doplňků z ohýbané trubky, která vznikala s cílem navázat na českou i zahraniční meziválečnou produkci ohýbaného kovového nábytku, a především připomenout více než 110 let trvající tradici výroby tohoto druhu nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Odtud pochází tradiční česká značka Slezákovy závody, kterou v současné době reprezentuje firma Kovonax, s. r. o. Kolekce vznikla pro tuto firmu, která si cení mnohaleté tradice a zároveň používá moderní technologie a postupy. Nábytek a doplňky z této kolekce byly realizovány pomocí progresivních výrobních technologií, např. CNC ohýbání a řízené 3D zakružování trubek. Díky těmto technologiím tak designéři, kteří se na projektu Alchymisti podíleli, měli možnost zabývat se novými funkčními a ergonomickými řešeními. Usilovali však také „vzít“ si něco z historie – slovy vedoucího projektu doc. MgA. Martina Surmana, ArtD.:
„Název projektu ‚Alchymisti‘, ale i celkový návrh expozice byl volně inspirován jedinečným obdobím evropského manýrismu 16. století a historicky situován na dvůr císaře Rudolfa II. v Praze, kde v této době působili věhlasní alchymisté, jako například magistr Edward Kelley, ale i tvůrci, jakými byl malíř Giuseppe Arcimboldo a další. Dvůr Rudolfa II. se stal místem zaslíbeným pro umělce, vědce ale i šarlatány nejrůznějšího druhu, které však všechny do jednoho spojovala snaha objevovat a experimentovat.“
Právě prostředí, ve kterém se pohybovali alchymisté z císařského dvora Rudolfa II. připomíná atmosféru v univerzitních ateliérech. Jak v minulosti, tak dnes přispělo unikátní spojení technického a uměleckého zamření společně s dalšími obory ke vzniku jedinečných předmětů.
Po vizuální stránce má kolekce unikátní vzhled díky povrchové úpravě metodou galvanického zinkování. Doc. MgA. Martin Surman, ArtD. dále dodává, že právě tato metoda „vytváří jedinečný vizuální efekt na prezentovaných výrobcích a evokuje atmosféru alchymistických dílen a snahu alchymistů o transmutaci běžných kovů na zlato.“
Ke kolekci nábytku byly studenty ostatních ateliérů Fakulty multimediálních komunikací zajištěny fotografie, doplňky, tvorba tiskovin, svítidla, logotyp apod. Společně tak studenti a pedagogové – Alchymisti – vytvořili jedinečnou kolekci, která poutá pozornost médií, odborníků i laické veřejnosti.
Karolína Kouřilová, asistentka GPM
MOBITEX
Pro vystavovatele
Pro novináře
Partneři veletrhu
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem