Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně

Z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně budou na přehlídce studentského prací Grand Prix Mobitex 2020 vystavovat dva ateliéry. Jedním z nich je ateliér Design keramiky, který své studenty vede k úctě k řemeslu ať už v jeho původní či aktualizované podobě a schopnosti reflektovat dobové potřeby uživatelů všedních věcí.

 

Z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně budou na přehlídce studentského prací Grand Prix Mobitex 2020 vystavovat dva ateliéry. Jedním z nich je ateliér Design keramiky, který své studenty vede k úctě k řemeslu ať už v jeho původní či aktualizované podobě a schopnosti reflektovat dobové potřeby uživatelů všedních věcí.

Ateliér bude v soutěži reprezentován prací, jejíž autor se zabývá bezobalovou a bezodpadovou tématikou. Jedná se o keramicky filtr, napuštěný roztokem koloidního stříbra, který chrání vodu před bakteriemi, voda tak vydrží déle čerstvá. V procesu navrhování student spolupracoval s odborníky a studenty Fakulty Životního prostředí. Studentka ateliéru skla navrhla k filtru karafu.

Další vystavující ateliér, Produktový design, se své studenty snaží vést k pochopení problematiky produktového návrhářství a průmyslové výroby. Slovy jeho vedoucího MgA. Jana Čapka se výuka zaměřuje na celý proces: „Od technologické roviny, výrobních a materiálových omezení, sociálně kritickému pohledu na výrobu a konzumní společnost a úlohu designéra v ní, až po hledání nových cest a konceptů až k čistě autorskému přístupu s uměleckým přesahem.“.

Studenti tohoto ateliéru se letos věnovali především designu hodin a sedacích prvků do exteriéru. Autoři, kteří pracovali na návrzích hodin, zvolili místo dnes stále často používaných plastových hmot na výrobu jednotlivých částí materiály jako je kov, beton, korek a dřevo. Zvolený materiál a hravý design v tomto případě tvoří funkční celek, studenti zvolili například kombinaci digitálního zobrazení číslic s využitím klasického hodinového strojku nebo tvar hodin, díky němuž fungují jako malá nástěnka v dívčím pokoji umožňující připnutí či zavěšení drobných upomínkových předmětů. Další z návrhů je pak možno instalovat jako nástěnné i stolní hodiny, takže nás nikdy nezačnou nudit.

Co se týče sedacích prvků do exteriérů, zde si studenti také pohrávají s různými možnostmi umístění jednotlivých prvků. Barevné lavičky na hřiště, které lze skládat k sobě, a tak vytvořit plochu sloužící jako stůl, ocení hlavně ti nejmenší z nás.

Karolína Kouřilová, asistentka GPM

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště