Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

MSV
1.-5.10. 2018

Mezinárodní strojírenský veletrh

100 příběhů průmyslových legend v knize

Kniha vydaná u příležitosti 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu a na základě výstavy 100RIES – příběhy průmyslových legend, která vznikla právě pro jubilejní ročník.

100 příběhů průmyslových legend v knize

Dali jsme světu slovo robot

Velkou část výstavy 100ries zabírá oblast elektrotechniky. Ta je natolik široká, že jeden "ikonický" exponát by nestačil. Seznamte se s příběhy vynálezců Ericha Roučky, který na základě souhlasu Karla Čapka jako první pro svoje výrobky použil slovo robot, Josefa Sousedíka a jeho elektromotorů, Augusta Žáčka a magnetronu či Vladimíra Lista. A pořádně si prohlédněte první humanoidy z roku 1926.

Dali jsme světu slovo robot

Stříbrný šíp si užívá pozornost, také z něj vysílal rozhlas

Bez vyfocení kolem znovuzrozeného motorového vozu skoro nikdo neprojde. Další a další zajímavosti se kromě samotného příběhu na výstavě 100ries dozvíte z rozhovoru s Markem Plochým z ČD Nostalgie, který se přenášel přímo z kabiny Stříbrného šípu. Na stejné místo za moderátorkou přišel též projektový manažer společnosti Siemens Tomáš Froněk a architektka brněnského výstaviště Lenka Štěpánková.

Stříbrný šíp si užívá pozornost, také z něj vysílal rozhlas

Hvězdy československého leteckého průmyslu

Nad hlavami se vznáší kluzák L-13 Blaník, jako v roce 1959 v pavilonu Z. A jen o pár metrů dál se píšou příběhy dalších československých leteckých legend – L-29 Delfín, L-39-Albatros, L-200 Morava, LETu Kunovice, Moravanu Otrokovice či cvičných trenažerů. „Byli jsme v oboru vždy světová špička a je až neuvěřitelné, jak tak malý stát dovedl bodovat vlastně v každé kategorii – od větroňů, přes akrobatické stroje po dopravní,“ tvrdí Miroslav Hančar. Projektový manažer Aero Vodochody se na výstavě 100ries se významně podílel právě na mapování oblasti letectví.

Hvězdy československého leteckého průmyslu

Škodovka v mnoha podobách

Favorit, Garde, nejnovější Vision X. A také nadupaný stroj inspirovaný „erkem“. Škodovek najdete na výstavě 100ries opravdu dost. Aby si pořádně prohlédli mladoboleslavskou jasně zelenou novinku, neváhají si lidé i lehnout si na zem. U Favorita se fotí celé rodiny a fronty se tvoří jak před oranžovým kupéčkem z roku 1982, tak u protilehlého Erka, kterým designér Petr Novague složil poctu vozu 110 R.

Škodovka v mnoha podobách

Dvě ladné tatrovky

Stojí na výstavě 100ries hned vedle sebe, obě nesou jméno Tatra a patří mezi nejobdivovanější exponáty. Tatra 87 cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky zamířila do Brna z pražského Národního technického muzea, prototyp osobního auta Tatra 603 X zase z kopřivnického Technického muzea Tatra. Na podestách v pavilonu A budou stát už jen do pátku 5. října. Přijďte se na proslulé cestovatelské auto a v případě 603 X jediný exemplář na světě podívat. A přečíst jejich příběh.

Dvě ladné tatrovky

Jede traktor…

… je to Zetor, jede do hor orat brambor. Text české punkové skupiny Visací zámek je nesmrtelný, ale bez legendárních strojů, které jsou neodmyslitelně spjaty s Brnem, by nebyl. A je jasné, že bez zetorů by nebyl celá ani výstava 100ries o legendách československého průmyslu. Brněnská společnost do expozice v pavilonu A dovezla hned dva svoje traktory. Slavný Crystal z roku 1968 a model znovuzrozeného Crystalu, k němuž se firma v modernizované podobě po několika desetiletích vrátila.

Jede traktor…

Legendy české (československé) železnice

Po dlouhé době na mezinárodní strojírenský veletrh dorazily lokomotivy. Na technické a designové legendy Stříbrný šíp a Laminátka nejde totiž na výstavě 100ries zapomenout a jsou obletovanými exponáty ve venkovní instalaci pod vyzdobeným pasarelem mezi „céčkem“ a „áčkem“. A další příběhy strojů z ČKD Praha či Škoda Plzeň „zabrzdily“ v podobě textů a fotografií přímo v pavilonu A. Připomeňte si s námi slavné Bardotky, Brejlovce, Potkany (Gorily) či Esa.

Legendy české (československé) železnice

„Vidět, jak naše příběhy diváky vtahují, je fascinující,“ říká šéf ojedinělého projektu Czech Innovation Expo

Vezměte do ruky chytrý telefon nebo tablet a utíkejte do pavilonu A, tady vám tablet navíc půjčí. To proto, abyste jej mohli namířit na bílou stěnu s velice zvláštní řezanou grafikou. Pokud máte staženou tu správnou aplikaci, za několik vteřin se vám začnou před očima dít velké věci. Na displeji se vám zhmotní a kola roztočí motorka, vyvstane ženské tělo… A objeví se skryté příběhy Jawy, hvězdy umělé reprodukce Zuzany Holubové nebo brněnské společnosti Kiwi. Velice moderní formou těchto devětadvacet „stories“ o českých vědcích, vynálezech, inovacích či top společnostech podává projekt Českých center nazvaný Czech Innvation Expo. Jako součást velké výstavy 100ries si ojedinělý počin užívá svoji českou premiéru. A slovo užívá je na místě, místo v těsné blízkosti znovuzrození sochy TGM je neustále v obležení.

„Vidět, jak naše příběhy diváky vtahují, je fascinující,“ říká šéf ojedinělého projektu Czech Innovation Expo

Dynamiky už jsou na výstavě tři

Ví se pouze o dvou dochovaných exemplářích na světě. Jedno Aero 50 Dynamik po náročné rekonstrukci stojí v Regionálním muzeu Vysoké Mýto, druhé po „divoké“ opravě mají v kalifornské sbírce Blackhawk Collection. V pavilonu A na výstavě 100ries teď ale - kromě zapůjčeného vysokomýtského majstrštyku někdejší karosárny Sodomka – stojí další dva. Jde o zmenšené modely vytvořené pomocí 3D tisku, modré vznikají přímo ve výstavě.

Dynamiky už jsou na výstavě tři

Roboty se v sochařině stávají běžnou záležitostí. Jsou jako skupina pomocníků, kteří mistrům kdysi pomáhali

Rozhovor se sochařem a pedagogem Ladislavem Jezberou, který spolu se svými studentkami dokončuje v pavilonu A sochu Tomáše Garrigua Masaryka podle 3D skenu modelu Otakara Španiela.

Roboty se v sochařině stávají běžnou záležitostí. Jsou jako skupina pomocníků, kteří mistrům kdysi pomáhali

Krásné prvorepublikové karoserie

Nad těmi ladnými tvary se tají dech. A stejně to fungovalo v době jejich vzniku. Magnety výstavy 100ries jsou kousky z prvorepublikových dílen Karosa Oldřicha Uhlíka a Karosárna Sodomka Josefa Sodomky. Aero 750 Sport Coupé a Aero 50 Dynamik, které se v Brně představují, jsou světovými unikáty. Aby se mohly znovu vystavovat na odiv, musely projít složitými rekonstrukcemi.

Krásné prvorepublikové karoserie

Jak se jezdívalo do práce a na výlety

Svoje příběhy na výstavě 100ries vyprávějí i autobusy, tramvaje, trolejbusy. Najdete je ve venkovní expozici mezi pavilony A a C. Přijďte se podívat na "šaliny" T2, T3 či K2, horský bus, RTO i s vlekem nebo trolejbus 14Tr.

Jak se jezdívalo do práce a na výlety

Jawa miliontá, zlatá

Když byla v roce 1957 vyrobena miliontá Jawa, byla to velká sláva. Je to i teď pro výstavu 100ries - právě onen speciální kousek se zlatým nátěrem dovezl sběratel Miroslav Toušek do pavilonu A. Stroj je ozdoben i věncem s číslovkou 1 000 000 přesně jako tehdy před svým odjezdem na Expo 58. Přijďte si ji prohlédnout, šanci máte do pátku 5. října.

Jawa miliontá, zlatá

Příběhy, u kterých mrazí

Za každým strojem, vynálezem, inovací stojí nejen samotná společnost, ale hlavně jedinec či vývojářská skupina. V mnoha historických případech jsou však konstruktéři nedohledatelní. V příbězích na výstavě 100ries se o některých ale dočtete, to proto, že jejich „story“ je až neuvěřitelná. A u pár z nich vás mrazí, čtení o osudu karosářů Oldřicha Uhlíka a Josefa Sodomky či vynálezce tryskového stavu Vladimíra Svatého rozhodně není veselé.

Příběhy, u kterých mrazí

Pošedesáté na MSV: Vítkovice

Vítkovice, a. s., jsou jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků v dějinách naší země. A také patří do "rodiny šedesátníků", tedy podniků, které neopoměly ani jeden ročník MSV. Celá strojírenská skupina se prezentuje na stánku Národního strojírenského klastru v pavilonu P a výrobce převodových skříní a ozubení Vítkovice Gearworks má expozici v pavilonu V. A chybět Vítkovice nemohou ani na výstavě 100ries - příběhy průmyslových legend v pavilonu A.

Pošedesáté na MSV: Vítkovice

Zbrojovku Brno zastupuje lehký kulomet a Z Omega, první auto vyráběné v Brně

Zní to jako velké klišé, ale tak jako se mezi Zlín dává rovnítko s Baťou, tak pro Brno je to Zbrojovka. A její zbraně, auta, prapůvod TOS Kuřim nebo i počítače. Na výstavě se jméno někdejšího brněnského gigantu objevuje mnohokrát. Hlavními zástupci jsou lehký kulomet vz. 26 a prvorepublikové auto Z Omega. Poznat jejich příběhy a prohlédnout si je, můžete do pátku 5. října.

Zbrojovku Brno zastupuje lehký kulomet a Z Omega, první auto vyráběné v Brně

Adast. Slavné stojany pro benzinky, tiskařské stroje, ale i hodinky

V pavilonu A na výstavě 100ries narazíte na dva ikonické výrobky z adamovského Adastu, společnosti, jejíž příběh se píše v nadsázce od nepaměti. Přijďte jej poznat na výstavu, ale také na současnou expozici v pavilonu M.

Adast. Slavné stojany pro benzinky, tiskařské stroje, ale i hodinky

Elektronové mikroskopy se světovým renomé

Brno je jednoznačným centrem elektronové mikroskopie, která dodnes navazuje na legendu jménem Armin Delong, kterého na výstavě 100ries mimo jiné najdete v části "skrytých" příběhů Czech Innovation Expo. Dnešní českou vlajkovou lodí elektronové mikroskopie je dozajista brněnská společnost Tescan Orsay Holding. Přijďte se s jejím příběhem seznámit do pavilonu A. A nezapomeňte se jít podívat na její expozici v pavilonu C.

Elektronové mikroskopy se světovým renomé

„Nebyl jsem pouze na jediném MSV. Protože mne za normalizace zavřeli," vzpomíná někdejší šéf legendární Desty a ministr Miroslav Grégr

Ne mnoho lidí se může pochlubit, že absolvovalo všechny ročníky mezinárodního strojírenského veletrhu. A jeden ročník v seznamu schází i někdejšímu generálnímu řediteli děčínské Desty a ministrovi Miroslavu Grégrovi. „Ale to jen proto, že v tu dobu jsem byl vězněn,“ vzpomíná dnes se smíchem na krutý nástup normalizace. „Jeho“ Desta je pro něj srdeční záležitostí, a proto jej velmi potěšilo, že legendární vysokozdvižné vozíky mají svůj příběh ve výstavě 100ries, která se koná současně s MSV a zájemci ji najdou v pavilonu A.

„Nebyl jsem pouze na jediném MSV. Protože mne za normalizace zavřeli,

Výstava 100ries očima fotografů

Podívejte se do expozice v pavilonu A, která připomíná sté výročí vzniku samostatného státu a největší průmyslové ikony Česka i Slovenska. A přijďte se podívat a počíst si jednotlivé příběhy na vlastní oči. Výstava 100ries, součást 60. mezinárodního strojírenského veletrhu, končí zároveň s ním, tedy v pátek 5. října.

Výstava 100ries očima fotografů

Babetta, kolo Favorit, ale také studentská formule. Představuje se slovenské rodinné stříbro

Část výstavy 100ries patří samozřejmě slovenskému průmyslu. Podívejte se na exponáty a přečtěte si jejich příběhy.

Babetta, kolo Favorit, ale také studentská formule. Představuje se slovenské rodinné stříbro

Robot v roli sochaře? Specialisté z MCAE Systems dnes ukázali, jak na to

Zatímco při otevření brněnského výstaviště v roce 1928 shlížela z podstavce na návštěvníky pavilonu A socha prezidenta Masaryka v nadživotní velikosti, dnes se po devadesáti letech na téměř stejném místě objevily hned dvě Masarykovy sochy. Nešlo o originály, nýbrž o neméně zajímavé repliky, vyfrézované robotem.

Robot v roli sochaře? Specialisté z MCAE Systems dnes ukázali, jak na to

Czech Innovation Expo: vezměte tablet a prozkoumejte ikony ze světa vědy, výzkumu a inovací

Česká centra připomínají významná výročí. V rámci oslav stého výročí připravila mimo jiné pozoruhodnou interaktivní výstavu Czech Innovation Expo. Unikátní projekt využívá špičkové technologie a přináší ohlédnutí za stoletou historií naší země, a to v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Díky partnerské spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. se výstava vůbec poprvé představuje v České republice, a to na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Stačí vzít do ruky tablet nebo chytrý telefon, stáhnout si speciální aplikaci a pak už se můžete projít průmyslovou historií.

Czech Innovation Expo: vezměte tablet a prozkoumejte ikony ze světa vědy, výzkumu a inovací

Česko-slovenské století v pavilonu A – a nejen to!

Slovensko je partnerskou zemí jubilejního 60. mezinárodního strojírenského veletrhu, a tak není divu, že slavnostního otevření slovenské národní expozice se dnes dopoledne odehrálo za účasti významných hostů – předsedů vlád obou zemí Andreje Babiše a Petera Pellegriniho, ministryně průmyslu a obchodu ČR Marty Novákové, ministra hospodářství SR Petera Žigy a mnoha dalších. „Je to speciální chvíle, kdy se naplnila naše vize, o které jsme mluvili před třemi lety,“ uvedl při zahájení generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš, který tímto směřoval své poděkování i ke slovenskému velvyslanci v Praze Peteru Weissovi.

Česko-slovenské století v pavilonu A – a nejen to!

TAJMAC-ZPS drží po historické linii i v současnosti mnoho prvenství

Nejsilnější stránkou českých strojařů byla odjakživa kvalita jejich produktů a strojařina je více než 100 let jakousi DNA Česka. Tato slova pronesl Ital Michele Taiariol, generální ředitel společnosti TAJMAC-ZPS, a. s. Ví, o čem mluví, od roku 2000 šéfuje zlínskému strojařskému gigantu, kterému základy položil Tomáš Baťa. Společnost letos najdete ve své expozici v pavilonu P, na volné ploše P a také ve výstavě 100ries v pavilonu A.

TAJMAC-ZPS drží po historické linii i v současnosti mnoho prvenství

Kuličkové šrouby z Kuřimi zná celý svět

Prakticky ve všech oborech a po téměř celém světě pracují kuličkové šrouby kuřimské společnosti KSK PRECISE MOTION. I proto společnost a její příběh najdete ve výstavě 100ries v pavilonu A, ale hlavně v pavilonu P na jejich expozici.

Kuličkové šrouby z Kuřimi zná celý svět

CZECHOSLOVAK GROUP, tradice a budoucnost českého strojírenství

Ve výstavě 100ries nemůže chybět Czechoslovak Group. Díky společnosti si můžete prohlédnout nejnovější model hodinek Prim či legendární "tatrovácký" motor nebo nejnovější nákladní vůz Tatra Phoenix. Přijďte se podívat do pavilonu A.

CZECHOSLOVAK GROUP, tradice a budoucnost českého strojírenství

Pošedesáté na MSV: Siemens

Siemens je více než 125 let součástí českého průmyslu. Poprvé se produkty se značkou Siemens v českých zemích objevily v roce 1881, stálé zastoupení bylo otevřeno o devět let později. Od té doby je český Siemens jednou z kapitol fascinujícího příběhu zrození a vývoje české průmyslové velmoci, která vždy stála na pevných základech: kvalitě, důvtipu a precizní práci. Příběh společnosti Siemens najdete ve výstavě 100ries v pavilonu A, novinky najdete v expozici v pavilonu P.

Pošedesáté na MSV: Siemens

Kovosvit. Baťa, "Boháro" a dnes 3D tisk kovů

Kovosvit MAS patří mezi československé strojírenské legendy, proto společnosti ze Sezimova Ústí patří čestné místo ve výstavě 100ries v pavilonu A, kam zapůjčila svoje neméně legendární "Boháro". Multifunkčním zařízením se věnují dodnes, o čemž se přesvědčíte v jejich expozici v pavilonu P.

Kovosvit. Baťa,

Světoznámé vodorovné vyvrtávačky z Varnsdorfu

Historie výroby obráběcích strojů ve Varnsdorfu začala rokem 1903. Malá soukromá firma vyrábějící velké množství druhů obráběcích strojů se časem vyvinula v prosperující továrnu specializovanou na vodorovné vyvrtávačky a vyvážející téměř do všech světadílů. Příběh TOS Vanrsdorf najdete hned na dvou místech - ve výstavě 100ries v pavilonu A a současnou produkci v pavilonu P v expozici s číslem 100.

Světoznámé vodorovné vyvrtávačky z Varnsdorfu

ŽĎAS, velký pojem v české strojařině

Do rodiny takzvaných šedesátníků, tedy společností, které nevynechaly jeden jediný ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, patří gigant ze Žďáru nad Sázavou - ŽĎAS, a.s. Pojďme se podívat na nejdůležitější mezníky jeho historie. A žhavou současnost najdete v jeho expozici v pavilonu V.

ŽĎAS, velký pojem v české strojařině

Pošedesáté na MSV: SWISSTOOL A. G.

80 let existence letos slaví švýcarská firma Swistool a 60 let z toho jezdí na Mezinárodní strojírenský veletrh. Společnost, která pomáhala po válce znovu budovat československé strojírenství, patří tedy do rodiny sedmi "šedesátníků". Specializuje se na švýcarské obráběcí a měřicí stroje.

Šmeral, od turbíny po plně automatizované linky na tváření kovů za tepla

Přesně před sto lety, v roce 1918, zde byla vyrobena vůbec první Kaplanova turbína na světě. Jen o dva roky později se přidaly dodnes vyhlášené tvářecí stroje. Těžké lisy (výstředníkové, klikové), buchary nebo tabulové nůžky z dílen brněnského Šmeralu jsou legendární. A firma nechyběla ani jednom mezinárodním "strojíráku", i proto je jí věnován jeden z příběhů výstavy 100ries v pavilonu A.

Šmeral, od turbíny po plně automatizované linky na tváření kovů za tepla

Pfeiffer Vacuum, technologický lídr ve využití vakua

Mezi společnosti, které na brněnský Mezinárodní strojírenský veletrh zamířily pošedesáté a je jim věnovaná část ve výstavě 100ries, patří Pfeiffer Vacuum. Jde o společnost výjimečnou především svou inovativností, špičkovou technologií, spolehlivými produkty a prvotřídním servisem. Vysoké standardy ve vakuové technologii na trhu nastavuje již více než 125 let.

Pfeiffer Vacuum, technologický lídr ve využití vakua

Pošedesáté na MSV: ArcelorMittal

Dalo by se jim říkat sedm statečných a také šedesátníci. Právě sedm společností se účastnilo všech šedesáti ročníků mezinárodního strojírenského veletrhu. Jako první se představuje ostravský gigant ArcelorMittal. První surové železo začalo ze zdejší první vysoké věže vytékat v březnu 1952.

Pošedesáté na MSV: ArcelorMittal

Přípravy velké výstavy 100ries jdou do finiše

Do pavilonu A a jeho okolí, kde se chystá výstava 100ries, najíždí další a další exponáty. Po kolejích o víkendu třeba dorazí lokomotivy či tramvaje. Projekt, který je poctou československému průmyslu a připomínkou stého výročí české státnosti startuje stejně jako Mezinárodní strojírenský veletrh v pondělí 1. října. A také končí zároveň s ním - máte tedy 100 příběhů legend, díky nimž nás zná celý svět, možnost poznat do 5. října.

Přípravy velké výstavy 100ries jdou do finiše

Ztracený Masaryk znovu na výstavišti

Před devadesáti lety v rotundě pavilonu A stál sádrový odlitek. Teď se socha TGM vrací na výstaviště pomocí 3D technologií.

Ztracený Masaryk znovu na výstavišti

100RIES na výstavišti představí sto příběhů průmyslových legend, znovuzrodí Masaryka a nabídnou výlet do rozšířené reality

Jubilejní 60. mezinárodní strojírenský veletrh letos doplní unikátní výstava 100RIES. Ta návštěvníkům „odvypráví“ 100 příběhů československých průmyslových legend uplynulého století. Tím největším bude příběh sochy TGM, která zdobila dnešní rotundu pavilonu A v roce 1928 při zahájení provozu výstaviště. Její repliku vytvoří během MSV přímo před zraky diváků robot.

100RIES na výstavišti představí sto příběhů průmyslových legend, znovuzrodí Masaryka a nabídnou výlet do rozšířené reality

11 světových unikátů na výstavě 100ries

Jedenáct exponátů, které se na výstavě 100RIES představí, existují pouze v jediném exempláři, nebo mají zcela jedinečnou historii. Pojďme se na ně podívat.

11 světových unikátů na výstavě 100ries

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště