MSV
10.-13.10. 2023
Mezinárodní strojírenský veletrh
MSV
1.-5.10. 2018
Mezinárodní strojírenský veletrh
Elektronové mikroskopy se světovým renomé
Jejich elektronové mikroskopy využívá NASA, vědci a studenti z Oxfordu, Harvardu či Berkeley, ale také výrobci známých značek mobilních telefonů. Jméno TESCAN je v oboru obrovským pojmem a celosvětové renomé si společnost, která má sídlo v brněnských Kohoutovicích, úspěšně buduje dál a dál. Sofistikovaná zařízení mají široké uplatnění v mnoha oborech – od biologie a medicíny až po výrobu polovodičů nebo průmysl. Uplatní se všude tam, kde je nezbytné pozorovat materiály a vzorky s rozlišením v jednotkách nanometrů, tedy jedné miliontiny milimetru. TESCAN takových mikroskopů vyrobil už 2 500, cena jednoho takového přístroje se může vyšplhat až na miliony dolarů.
Historie společnosti TESCAN ORSAY HOLDING, a. s., je úzce spjata s národní společností Tesla Brno a Českou akademií věd – Ústavem přístrojové techniky Brno – zkráceně ÚPT Brno. Tesla Brno ve spolupráci s ÚPT Brno vyvíjela a vyráběla elektronové mikroskopy v době Československa. Jeden z prvních velmi úspěšných mikroskopů byl model Tesla BS 242, který získal zlatou medaili na výstavě EXPO 1958. Tesla za dobu své 30leté existence vyrobila více než 3 000 různých modelů mikroskopů a exportovala do více než 20 zemí.
Po sametové revoluci se Tesla rozpadla na několik malých společností. Mnoho z nich se stále zabývalo podnikáním v oblasti elektronových mikroskopů. Jednou z takových společností byla i firma TESCAN, s. r. o., která byla založena vývojovými a servisními pracovníky firmy Tesla. Jméno TESCAN je odvozeno od slov TEsla a SCANning (skenování – rastrování). Původně malá firma vyrábějící programovatelné řídící jednotky, digitizéry pro starší analogové rastrovací elektronové mikroskopy a drobné příslušenství se dnes, díky vlastnímu výzkumu a kvalitním výrobkům, řadí mezi světové výrobce rastrovacích elektronových mikroskopů se širokou škálou aplikací dle specifických požadavků zákazníka. Z Mezinárodního strojírenského veletrhu si odnesla zlatou medaili v roce 2001 za rastrovací elektronový mikroskop VEGA TS 5130 MM.
MSV
Pro vystavovatele
Pro novináře
Partneři
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem MSV