Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

Česko může být průmyslovou velmoci, je však třeba do ostrého provozu zapojit také internet věcí


Rozcestí, na kterém se tuzemské průmyslové odvětví nachází, stojí na digitální transformaci. Na mezinárodní konferenci Česká republika – Průmyslová velmoc 2028? se také objevilo téma Česko jako průmyslová velmoc.

Digitalizaci můžeme rozdělit do tří fází. „Přípravná fáze se vyznačuje už jenom samotnou myšlenou na digitalizaci. Firmy musí přijmout tuto cestu a musí se pro ni rozhodnout. Následně pak dochází k virtualizaci a znalosti základní inteligence. Konečná fáze se pak silně opírá o umělou inteligenci. Stojí na strojním samoučení a sémantické integraci. Jednotlivé stroje si tak dokážou uvědomit, jakou roli hrají v celku dané výroby. S jakým dalším strojem mají komunikovat,“ řekl Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT. Předpoklad, že český průmysl dojde až do této finální fáze se stává právě průmyslem 4.0.

Dnes však na tuzemském technickém poli existuje řada firem, které k pokročilé digitalizaci zatím nepřistoupili, a přesto si myslí, že se řadí na přední příčky technologických pokroků. To že mají na hale roboty však ještě neznamená, že je jejich výroba skutečně chytrá. „Mít umělou inteligenci, pokročilou automatizaci a kooperativní robotizaci je v dnešní době přidaná hodnota. Firmy, které na tento trend ještě nepřišly přicházejí v porovnání s těmi ostatními o téměř 500 korun zisku za hodinu. Lze je označit jako skeptiky, kteří stále váhají, co pokročilá digitalizace jejich společnosti přinese,“ vysvětlil Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnické asociace ČR. V roce 2028 se tak může stát, že firmy, které dneska váhají už tady nebudou.

Bez internetu věcí se to neobejde

Způsobí to například i zrychlující se datové toky a jejich objemy, ale i potřeba snížit náklady na prototypy. „Základem digitální transformace je propojení reálného a digitálního světa. To je klíč k tomu, aby se svět výroby stal efektivním. Dnes jsme schopni simulovat všechny parametry výrobku a výrobního prostředí ve virtuální realitě. Díky tomu můžeme pohodlně odladit všechny vstupy a výstupy a provést testy kvality. Následně provoz můžeme překlopit do reality a zanalyzovat velká data. Tento kruh se pak uzavře opětovnou optimalizací procesu ve virtuální realitě,“ popsal Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens.

Předpokladem pro efektivní využití všech nástrojů je pak přijetí tzv. internetu věcí (5G sítě). „Firmy teď dříve, než kdy jindy narážejí na datové problémy. Jejich drátové i bezdrátové připojení už nestíhá přenášet velké objemy dat. Příkladem může být třeba už dnes používaný Blockchain,“ dodal Mařík. V 5G síti firmy snadněji uchopí koncept virtuální reality, který se stále více stává předpokladem pro testování produktů. Rychlejší bude také strojové dorozumívání v rámci jedné výrobní haly a zjednoduší to nástup třetí generace umělé inteligence.

Mezinárodní konference Česká republika – Průmyslová velmoc 2028? je součástí projektu Digitální továrna 2.0. Letošní druhý ročník je zaměřen na otázku digitální transformace v pocovidové době a následné datové propojovaní firem vedoucí ke zvýšení efektivity vzájemné mezifiremní spolupráce.​Konference se věnovala definici strategických záměrů rozvoje ČR i případovým studiím o úspěšných řešeních a postupech.

 

Datum: 10.11.2021 14:32:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště