Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

Svaz průmyslu a dopravy oznámkoval končící vládu a nové vládě předložil hlavní ekonomické výzvy


V rámci 62. ročníku MSV opět proběhl tradiční Sněm Svazu průmyslu a dopravy. Poprvé byl živě přenášen online, takže se ho na dálku zúčastnili také zástupci nově se formující vlády. Představitelé té končící v čele s premiérem Andrejem Babišem obhajovali své kroky přímo v Rotundě pavilonu A.


V úvodu setkání představitelů českých průmyslových firem byl oceněn letošní Mezinárodní strojírenský veletrh jako místo, kde se opět představují nejnovější a inovativní průmyslové technologie. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka je do pavilonů radostný pohled, protože je zde vidět nástup digitálních technologií do průmyslové praxe. Zároveň je letošní ročník důležitým impulsem k restartu ekonomiky. „Jsem moc rád, že jsme mohli náš sněm znovu uskutečnit na brněnském výstavišti jako součást Mezinárodního strojírenského veletrhu. Právě jeho konání je nesmírně důležité pro obnovení ekonomiky, které naše země po pandemii potřebuje. Celé společnosti tu můžeme ukázat schopnost a umění českých firem, které i po tak složitém období dokážou naši ekonomiku znovu nakopnout, řekl Jaroslav Hanák.

V první části sněmu si přítomní zástupci vlády vyslechli tradiční hodnocení svého působení ze strany českých firem. Kritika představitelů Svazu průmyslu a dopravy mířila především do oblasti trhu práce, protože nedostatek pracovníků je největší brzdou rozvoje českého průmyslu. Podle průzkumu svazu 62 % firem dlouhodobě nemůže najít dostatek lidí s vhodnou kvalifikací. Jaroslav Hanák ve svém projevu označil trh práce za největší problém české ekonomiky a vytkl vládě, že ho naprosto neřešila a selhala v podpoře přijímání zahraničních pracovníků. „Potřebujeme jasnou a jednoduchou politiku přijímání zahraničních pracovníků. V Polsku nebo v Dánsku to jde do měsíce, my čekáme na pracovníky šest měsíců,“ stěžoval si Jaroslav Hanák. V projevu kritizoval také školský systém, který nesplňuje očekávání 21. století a neodpovídá potřebám zaměstnavatelů. Celkové hodnocení posledního roku vlády Andreje Babiše znělo: splnila jen zlomek našich doporučení a očekávání.

Pochvalu si končící vláda vysloužila za energetickou politiku, dokončenou modernizaci dálnice D1 nebo investice do železnice včetně nádražních budov. Jaroslav Hanák ocenil i program Antivirus a pochválil vládu za zvládnutí složité pandemické situace. Poděkoval jí za to, že se prosadilo testování ve firmách místo lockdownu. Firmy pak pochválil za flexibilní start ekonomiky po odeznění vln covidu na jaře 2020 i na jaře 2021. Naopak velké výhrady měl Jaroslav Hanák ke stavu veřejných financí. Odmítl princip plošného zvyšování mezd obecně a zejména minimální mzdy. „My podnikatelé potřebujeme odměňovat špičkové pracovníky, kteří táhnou firmy, ne zvyšovat mzdy odspodu,“ vysvětlil. Veřejné finance se podle něj propadly kvůli populistickým rozhodnutím. „Přihazovalo se důchodcům, přitom nejpostiženější byli ti, kdo nemohli podnikat, a byly to i firmy mimo oblast cestovního ruchu," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy. Andrej Babiš kritiku odmítl s tím, že stát se zadlužil kvůli pomoci podnikatelům během covidu, na kterou vynaložil 460 miliard korun. Premiér dodal, že Česko patří k nejméně zadluženým zemím v Evropě.

Sněm Svazu průmyslu a dopravy se obracel také do budoucna a vyzval vznikající vládu ke krokům v sedmi prioritních oblastech: digitalizaci, dopravě, exportu, Green Dealu a energetice, trhu práce, výzkumu a vývoji a vzdělanosti. Místopředseda svazu Radek Špicar prohlásil, že je čas zahájit druhou ekonomickou transformaci, protože ta, která začala po roce 1989, se už se vyčerpala. Zdůraznil, že je potřeba zbavit se levné ekonomiky a přejít na znalostní ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou. „Jinak vyspělé ekonomiky nedoženeme. Zatímco německý zaměstnavatel získá za hodinu práce od svého zaměstnance 42 eur, český jen 13 eur," připomněl Radek Špicar. Nový kabinet by měl podle sněmu především zvýšit stabilitu a atraktivitu podmínek pro podnikání, připravit naši zemi k přechodu na nízkoemisní ekonomiku a reagovat na demografické změny. „Na ekonomických výzvách, které jsme Petru Fialovi představili, by měla nová vláda ihned začít pracovat. Jsme připraveni s experty rodící se vládní koalice úzce spolupracovat a detaily vládního programového prohlášení spolu s konkrétními návrhy s nimi konzultovat,“ řekl Jaroslav Hanák.

Budoucí premiér Petr Fiala a ministerský kandidát Zbyněk Stanjura se na sněm připojili online a slíbili Svazu průmyslu a dopravy vstřícnou spolupráci. „Jsme si velmi dobře vědomi důležitosti průmyslu pro českou ekonomiku. Věřím, že v této pro Českou republiku těžké době budeme partneři, ne soupeři. Shodujeme se v mnoha věcech," řekl Petr Fiala. Vyjádřil se také k diskusi o Green Dealu a souhlasil, že k jeho zvládnutí je potřeba, aby jádro bylo uznané jako zdroj čisté energie a plyn jako přechodný zdroj při ukončování spalování uhlí. Zbyněk Stanjura doplnil, že potřebujeme důkladné dopadové studie, bez kterých se na riskantní cestu Green Dealu nemůžeme vydat. Souhlasil, že je potřeba více otevřít náš pracovaní trh pro zaměstnance ze zahraničí, zejména z Ukrajiny. Potvrdil také záměr umožnit firmám kompletně účtovat a provádět platby v eurech.

 

Datum: 10.11.2021 14:16:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště