Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Budoucnost je v robotickém dojení

 

„Robotizace přichází a podle mého názoru ani není jiná možnost,“ říká Jan Novák, manažer prodeje společnosti GEA, která v pavilonu P představila unikátní systémy automatického dojení pro malé i velké farmy.


Expozice společnosti GEA Westfalia Separator CZ v pavilonu P ukazuje budoucnost mléčného průmyslu. Automatické dojení znamená dokonalý přehled o kvalitě mléka i zdravotním stavu zvířat, abnormálně čisté pracovní prostředí s výpočetní technikou, osvobození personálu od fyzicky náročné práce a zároveň vysoký komfort dojnic. „Robotizace přichází a podle mého názoru ani není jiná možnost. Lidí je málo a nechtějí pracovat u krav. Ale podstatné je i to, že systém automatického dojení zaručí 100% rutinu, kterou dobytek potřebuje,“ vysvětluje Jan Novák, manažer prodeje pro ČR ve společnosti GEA Westfalia Separator CZ. „Dobytek totiž nemá rád moc změn, je zvyklý na svého dojiče a stresují ho i různé nálady člověka. Zato robot dojí pořád stejně a krávy si na to rády zvyknou,“ dodává.

GEA se na automatické systémy dojení cíleně zaměřuje a do Brna přivezla robotické řešení pro malé i velké farmy. Pro menší podniky je určen DairyRobot  R9500 – Monobox, který je jako samostatné zařízení schopen podojit 65 až 70 krav denně. Otevřený modul umožňuje volný přístup krav k dojicímu systému. „Dojnice jsou motivované odměnou, dostanou šrot nebo melasu, takže na dojení chodí rády a chtěly by tam chodit častěji, než jim farmář dovolí,“ popisuje Jan Novák. Při řazení dojicích modulů do kruhu vznikne automatická kruhová dojírna DairyProQ určená pro velké mléčné farmy. Podle zástupce značky GEA je to jediný systém automatického dojení na světě, kde má každé stání svého dojicího robota.

Nově lze zařízení Monobox vybavit také senzorem somatických buněk, který při nasazení umožňuje farmářům rychlou detekci zdravotního problému a včasné vyřazení závadného mléka. „Unikátní je, že provoz tohoto systému nestojí farmáře ani korunu navíc, protože vzorky se odebírají přímo při průtoku mléka a měří se pořád,“ zdůrazňuje Jan Novák. Prvotřídní kvalitu mléka zajišťuje také šetrný způsob dojení ohleduplný ke strukům, kdy samotnému dojení předchází jemná stimulace a dojicí rameno následně kopíruje všechny pohyby dojnice. „Modulární systém robotického dojení GEA je na trhu asi pět let a naše produkce je vyprodána na rok dopředu. Zájem je opravdu veliký, i v České republice už máme první instalace a spoustu podepsaných objednávek na tento a příští rok,“ pochlubil se Jan Novák. Letos se u nás bude instalovat také první robotická kruhová dojírna GEA s 28 místy, a to ve farmě s 550 dojnicemi.

Společnost GEA Westfalia Separator CZ pravidelně vystavuje jak na veletrhu TECHAGRO, tak na ANIMAL TECH. „Dvouletý cyklus, jak jej zavedla společnost Veletrhy Brno, kvituji jako správný. Zaměření střídavě na rostlinnou a živočišnou výrobu mi dává smysl. Vnímám veletrh spíše jako společenskou záležitost, i když musím říci, že tu každý den řešíme i hodně obchodních příležitostí. Přišli sem naši zákazníci, takže pro nás byl účel splněn a jsem spokojen,“ zhodnotil Jan Novák letošní účast.

Datum: 15.5.2019 18:30:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště