Čeští chovatelé ukazují vysokou kvalitu, shodli se řečníci na zahájení
Národní výstava hospodářských zvířat a veletrh ANIMAL TECH jsou první velkou akcí konanou na brněnském výstavišti po roce a půl. Řečníci na slavnostním zahájení především ocenili práci českých chovatelů a její živé výsledky, které se během projevů promenovaly na předvadišti. Od minulé národní výstavy Česká republika vyvezla skoro 35 tisíc plemenných jalovic za víc než 1,3 miliardy korun a 2,8 milionu inseminačních dávek.
Zahájení si nenechali ujít představitelé chovatelských svazů a další odborné veřejnosti stejně jako VIP hosté v čele s místopředsedkyní vlády a ministryní financí Alenou Schillerovou, ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, místopředsedkyní výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR Hanou Žákovou nebo hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem.
Na úvod všechny přivítal generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Poznamenal, že pavilon P se pro tuto příležitost proměnil ve velice luxusní stáj, v níž mají zvířata ty nejlepší podmínky. Ocenil, že hosté dorazili i v neděli, aby se zúčastnili první větší akce konané po roce a půl na brněnském výstavišti. Ale především všem poděkoval za odvahu pustit se do přípravy této akce už v květnu, kdy ještě nikdo s jistotou nevěděl, jestli se výstava bude konat. „Přesto jsme do toho šli společně se svazy chovatelů a já děkuji všem vystavovatelům, kteří měli v tuto akci důvěru,“ zdůraznil Jiří Kuliš. Jak dodal, už dříve se pořadatelé shodli s ministerstvem zemědělství, že by tato nesmírně zajímavá výstava měla být mezinárodní. Letos se to vzhledem ke komplikované přeshraniční dopravě a covidovým omezením nepodařilo a výstava zůstala pouze národní, ale přesto je krásná. Na závěr Jiří Kuliš poděkoval všem chovatelům za péči o dobytek i o krajinu a popřál všem úspěšnou akci.
Na jeho vystoupení navázal ministr zemědělství Miroslav Toman, který poděkoval organizátorům za krásnou akci. „Jsem hrdý, že je to národní výstava. Jak správně řekl ředitel Kuliš, neděle je od slova nedělat, ale lidé tu přesto jsou, protože zemědělci pracují 365 dní v roce a 24 hodin denně. O zvířata se musí starat každý den a zemědělci jsou velmi pracovití, což se projevuje i na této krásné výstavě,“ řekl ministr. Jak dále připomněl, ministerstvo zemědělství letos pracuje s rekordním rozpočtem. „Na příští rok už máme zafixováno 5 miliard národních dotací. Nyní budeme s ministerstvem financí jednat o možnosti, jak dofinancovat Program rozvoje venkova, aby čeští zemědělci byli konkurenceschopní i do budoucna,“ informoval. Zemědělci podle Miroslava Toman v poslední době čelili řadě problémů od covidu až po velké výkyvy počasí v letošním roce. Navíc se potkávají i s aktivisty, kterým vzkázal: „Zemědělci zajišťují údržbu krajiny a bez zemědělství nebude kulturní venkov, je to propojeno. Vlk trávu nežere, trávu žerou hospodářská zvířata.“ Ministr v této souvislosti apeloval na rozumné chování a hledání kompromisů, protože zemědělci a zvlášť chovatelé si zaslouží naši úctu.
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal popřál organizátorům úspěšnou výstavu s hodně návštěvníky a krásným počasím. „Když se bavíme o udržitelnosti a evropské Zelené dohodě, o pestré krajině, nesmíme zapomínat, že do toho patří i chov zvířat. Kulturní krajina je krajina, kterou někdo obhospodařuje, a jsou zde zvířata, která spásají louky a pastviny. Živočišnou výrobu je důležité zachovat, protože udržitelnost nemůže existovat bez živočišné výroby, která nám dává statková hnojiva a tím i výživu pro rostlinnou výrobu,“ zdůraznil Jan Doležal. Zemědělcům vyslovil dík za to, jak zvládají všechno kolem covidu, i když si nemůžou vzít home office a pracovat distančním způsobem. Návštěvníkům pak poděkoval za to, že přišli a vzali s sebou i nejmladší generaci, která si podle něj také musí uvědomit, že vyrovnaná zemědělská soustava nemůže existovat bez živočišné výroby.
Jménem Zemědělského svaz ČR všechny přivítal jeho předseda Martin Pýcha. Připomněl, že se výstava chystala ve velmi složité době, kdy organizátoři ani chovatelé nevěděli, jestli se akce vůbec bude konat. „Chci jim poděkovat za práci, kterou odvedli, i když nevěděli, jestli jejich práce nakonec bude zužitkovaná. Přeji jim, aby výstava byla úspěšná a s hodně návštěvníky.“ Také Martin Pýcha poděkoval zemědělcům za to, jak zvládli covidovou dobu. Ministerstvu zemědělství vyslovil dík za pomoc při řešení obrovského množství provozních problémů a snahu, aby zemědělci nejen přežili, ale i rozvíjeli zemědělství a svoje podnikání. „Jak to zvládli, je vidět tady v pavilonu. Naši zemědělci neustále zlepšují svoje chovy a české chovatelství je celosvětový pojem kvality,“ konstatoval a na závěr adresoval všem přítomným prosbu: „Žijeme ve zvláštní mediální době, kdy forma často vítězí nad obsahem. Zemědělci a obzvlášť chovatelé zvířat dnes často čelí nevybíravým útokům. Proto prosím vás všechny, kteří jste příznivci chovu domácích zvířat a příznivci zemědělství, abyste vysvětlovali, komunikovali a informovali. Abychom ukázali, že chovatelé v České republice se ke zvířatům chovají dobře, že zvířata žijí ve vysoce kvalitních podmínkách, že kvalitu našich chovů neustále zlepšujeme. Abyste pomohli šířit dobré jméno našich chovatelů i mezi laickou veřejností, která to bohužel neví,“ vysvětlil. Na závěr předseda Zemědělského svazu popřál všem příjemně a užitečně prožitý den a chovatelům co nejvíc návštěvníků.
Spoluorganizátorem Národní výstavy hospodářských zvířat je Českomoravská společnost chovatelů, kterou na zahájení zastupoval výkonný místopředseda představenstva Josef Kučera. Nejprve ocenil špičková zvířata, která byla předváděna v průběhu zahájení a dělala mu velmi působivou kulisu. „Zvířata za mnou a jejich chovatelé si zaslouží to největší poděkování a ten největší aplaus. Příprava zvířete na výstavu, to jsou týdny a někdy i měsíce práce. Naši chovatelé to dělají dobře a myslím si, že vláda neutrácí peníze zbytečně, když takovéto akce podporuje,“ konstatoval Josef Kučera a své tvrzení doložil konkrétními čísly: „Od minulé Národní výstavy hospodářských zvířat, která byla v květnu 2019, Česká republika vyvezla skoro 35 tisíc plemenných jalovic za víc než 1,3 miliardy korun. Statistický úřad také uvádí, že bylo vyvezeno 2,8 milionu inseminačních dávek. V hmotnosti je to uvedeno jako 4 tuny býčího spermatu, ovšem to je hmotnost včetně tekutého dusíku,“ informoval Josef Kučera.
NVHZ
Pro vystavovatele
Pro novináře
Partneři veletrhu
Souběžně také
Mohlo by vás zajímat
Vystavovatelé