Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GEA: dojicí roboty pro jakoukoliv velikost stáda

 

Společnost GEA Farm Technologies CZ, která je součástí globálního strojírenského koncernu GEA Group, vystavuje v Brně několik novinek. Největší pozornost budí automatizovaná kruhová dojírna Dairy ProQ, určená pro větší stáda od 500 kusů krav. GEA však má řešení i pro farmáře s menším počtem zvířat. Pro střední stáda nabízí dojicí robot MIone a pro malá stáda dojicí robot Monobox, který je na výstavě v Brně v žebříčku zájmu hned na druhém místě.


Dairy ProQ je celosvětovou novinkou, která byla představena na poslední výstavě Eurotier v Německu.  Kruhovou výseč si reálně může návštěvník prohlédnout v brněnské expozici. V současné době je v provozu několik těchto dojíren, které pracují na ojedinělém principu. Jedná se o typ klasické, modulově stavěné kruhové dojírny o velikosti 28 až 80 dojicích míst, kde každé dojicí místo má svůj autonomní robot, tzn. na této kruhové dojírně je de facto 28 až 80 dojicích robotů. Tím pádem dojení probíhá zcela automaticky, bez obsluhy, kdy jeden člověk na místě pouze kontroluje aktuální stav.  „Výhoda autonomních robotů je v tom, že v případě potřeby nebo při poruše se jedno dojicí místo odstaví, aniž by se zastavil celý provoz, modul se vymění za nový, automaticky naprogramovaný, on si načte potřebná data a dojí se dál. Případná oprava je velice rychlá,“ říká Josef Maňásek, obchodní manažer společnosti GEA s tím, že provoz dojírny je navíc velmi tichý.

Další vystavenou novinkou je jednoboxový dojicí robot Monobox, určený pro stáda o velikosti do 70 krav. „Samozřejmě kombinací více robotů je možné tento robot osadit i do větších stád, při 140 kravách do dvou boxů a podobně. Tento robot využívá stejné nasazovací rameno, jaké je použito u dojírny Dairy ProQ. Jedná se o velice rychlé nasazování, řízené 3D kamerou. Tento systém bere ohled na tvar vemene, tzn. i na to, zda struky jsou blízko či daleko od sebe nebo šikmo, což předchozí typy nedovedly,“ dodává Josef Maňásek.  Stejný typ nasazování má i řešení pro střední stáda, a to je víceboxový dojicí robot MIone, který měl v Brně premiéru na loňském Techagru. Do Brna se po roce vrátil i dojicí systém Apollo, který představuje spolehlivý systém pro dojení, dippování a dezinfekci dojačky. „Tato technologie už byla v České republice nainstalována a byla nedávno spuštěna. Jedná se o kruhovou dojírnu Performer s tímto dojícím systémem a na farmě bude k vidění 24. května v rámci dne otevřených dveří,“ říká Josef Maňásek.

Poslední novinkou, kterou firma GEA vystavuje v Brně, je přihrnovací robot FRone, který slouží na přihrnování krmiva na krmných stolech s tím, že je schopný eventuálně čistit i pevné stoly a pevnou chodbu. Je to technologie s jednoduchým programováním, která šetří čas i prostředky a pro stáda o velikosti do 2000 krav je dobrým pomocníkem.

Datum: 14.5.2017 12:18:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště