Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Kraví modelky se učí předváděcí chůzi od narození, dostávají i třpytky

 

Ostříhat, vyčesat a vyfénovat. Aby se mohla kráva předvádět na výstavě, je k jejímu zkrášlení potřeba celá řada nástrojů. A udělat z ní opravdovou modelku je proces, který začíná už od narození.

Své o tom vědí i studenti ze Střední školy zemědělské a veterinární v Lanškrouně, kteří budou předvádět své krávy na Národní výstavě hospodářských zvířat. Ta začne v neděli na brněnském výstavišti a potrvá čtyři dny. Středoškolští studenti si v prvním ročníku vyberou tele, o které pak celé studium pečují. Typickou předváděcí chůzi se však zvíře nenaučí za měsíc.

„Musíme s nimi každý den chodit a učit je, že se nemusejí ničeho bát. Vodíme je hodně do přírody. Pokud jsou krávy na procházce hodné, dostanou odměnu. Všechno je to postaveno na motivaci,“ vysvětluje sedmnáctiletá studentka Květa Lóžiová.

Studenti svým svěřencům pořizují i "ateliérové" fotky.

 

 

K péči patří také šampon

Na soutěž se připravují i ve Školním zemědělském podniku v Žabčicích, jehož kráva Kája získala na minulém ročníku titul šampiona v kategorii holštýnského plemene.

„Studenti musí zvířatům nasadit ohlávku a chodí s nimi stále dokola, tak jako na výstavě. Navedou je na vůz, provezou, aby si zvykla,“ popsal techniku Radomil Měřínský, šéf podniku spadajícího pod Mendelovu univerzitu v Brně.

Šampionka holštýnského plemene z minulého ročníku NVHZ, Kája ze žabčického statku.

Na soutěž je zvíře potřeba řádně připravit, nejen co se chůze týče. Několikrát týdně lanškrounští studenti trénují čištění. Každá kráva dostane péči jako v salónu krásy – a to včetně šamponování.

„Zkrášlování se odvíjí od toho, jestli máte masnou krávu nebo dojnici. Masným se zastříhává srst po obvodu svalů, aby se pěkně lemovaly. Dojnici oholíme celou. Jalovici necháme srst na břichu a na páteři ji zůstane rovný pruh,“ popisuje přípravy před soutěží Lóžiová. Páteřní pruh se poté natuží a vyfénuje do pozoru. Jalovicím se tak maskují páteřní nerovnosti.

Jako extrémní úpravy krav pak někteří chovatelé používají také třpytky. „Krávě jimi posypou boky nebo zadek, ale to už mi připadá moc okaté,“ přiznává Lóžiová. Většina chovatelů však běžně používá barevné spreje, aby zakryli nedostatky.

Dojené krávy jsou klidnější

Všechny úpravy se už se lanškrounským mnohokrát vyplatily. „Minule jsme si z Brna odvezli dva národní šampiony a získali jsme také ocenění miss sympatie,“ vyjmenovává ředitel střední školy David Hruška. Dosud kralující „kraví miss“ se jmenuje Popelka. Letos do soutěže střední škola přihlásila 22 zvířat, které bude vodit sedmnáct studentů.



 

Žabčičtí mají na letošním seznamu pět dojnic a šest kusů „masňáků“, ale pravé soutěže se zúčastní jen černobílé holštýnky. Dojené krávy jsou klidnější a studenti mají větší šanci, že jejich učení a úpravy snesou. Zástupci plemen masného skotu z unikátního žabčického stáda jsou už méně přístupní.

„Jsou to drsnější zvířata, když se jim něco nelíbí, jdou po vás. A když mají tele, tak je lepší se k nim ani nepřibližovat. Ovšem v dobách, kdy se na výstavách ještě nemusela zvířata vodit, jsme měli šampionů hodně,“ poznamenal Měřínský.

 

Zdroj: iDNES.cz
Foto: Květa Lóžiová, SŠZV Lanškroun; MENDELU

 

Datum: 11.5.2019 12:19:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště