Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Nejnovější poznatky o biomase na Národní výstavě v Brně

 

Nedílnou součástí Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně se stalo téma BIOMASA a její energetické využití. Ne jinak tomu bude i v letošním roce. Zájemci tak mohou ve dnech 25. - 28. června navštívit pavilon P brněnského výstaviště, kde najdou v několika expozicích i technologie a techniku pro transformaci a využití obnovitelných zdrojů energie.

Kromě samotných technologií zajímá návštěvníky konferenční program k tématu biomasa, který organizují přední odborníci z Mendelovy univerzity v Brně, odborných institucí a také zástupci soukromého sektoru. Odborné semináře si získaly oblibu posluchačů z řad zemědělců, chovatelů a firem podnikajících v oblasti využitelných zdrojů, a to díky přínosu aktuálních informací, legislativních změn a zkušeností z praktického využití v již realizovaných projektech.

S využíváním biomasy jako obnovitelného zdroje energie se setkáváme ve svém okolí stále častěji. Bohužel tento relativně mladý obor doprovází neustále se měnící legislativní a dotační podmínky ze strany státu. Jak vidí současnou situaci a perspektivu využívání biomasy, jsme se zeptali prof. Ing. Jana Marečka, DrSc., dr.h.c., z Mendelovy univerzity v Brně.

Hlavním tématem diskuzí o obnovitelných zdrojích energie (OZE) jsou dotace a garantované ceny. Jak současná dotační a cenová politika ovlivňuje tento obor? V současné době jsou stěžejní témata vázána na POZE tj. podporované obnovitelné zdroje energie a využívání tepelné energie při kombinované výrobě elektrické energie tepla kogeneračními jednotkami BPS.
Ano, přerozdělování finančních prostředků nejen na podporu podnikání formou finančních dotací projektů je ve státech EU standardem. Stát tak využívá dotace jako nástroj řízení, ovlivňování tržního prostředí v různých segmentech podnikatelských aktivit, ale i například sociálních služeb. V České republice dlouhodobě neujasněná energetická koncepce a současně zpřísňující se požadavky na ochranu všech složek životního prostředí mají za následek značnou dynamiku vývoje legislativy upravující hospodaření s různými druhy energií. Současný stav a předpokládaný vývoj v této oblasti bude diskutován v jednotlivých tematických blocích. Budou představeny nové požadavky na technická zařízení pro přímé spalování biomasy a možné způsoby konstrukčních řešení spalovacích zařízení optimalizující procesy spalování.

Můžete nastínit témata, která budou na výstavě diskutována v bloku bioplynových transformací?
V tematickém bloku bioplynových transformací biomasy budou letos diskutována témata

  • POZE z pohledu Energetického regulačního úřadu ČR,
  • Integrovaná prevence (IPPC) ve vztahu k bioplynovým stanicím (BPS),
  • POZE z biomasy z pohledu Agrární komory ČR,
  • Praktické zkušenosti s využíváním tepla z kogenerace BPS pana Ing. Karla Kuthana, statkáře v Suchohrdlech u Miroslavi

a další související témata, na něž Vás zveme i k odborné diskusi s přednášejícími špičkovými odborníky.

Je nastoleno nějaké zásadní téma pro letošní ročník doprovodného programu BIOMASA při Národní výstavě?
Významným obecně diskutovaným tématem je prokazatelná změna klimatu. Důsledky klimatické změny se v rostlinné produkci projevují i při volbě optimálního stanoviště a uplatněné agrotechniky pro pěstování energetických plodin.  Vzhledem k tomu, že k praktickému monitorování stavu a předpovědi vývoje sucha v regionech České republiky je vyvinut a zaváděn speciální systém, předpokládám, že právě o tyto zcela nové a vysoce užitečné informace bude mezi zemědělci značný zájem. Této problematice bude věnován též samostatný tematický blok, kde kromě dalších budou diskutovat i někteří tvůrci a uživatelé tohoto informačního systému.

Datum: 6.5.2015 8:28:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště