Pátek v pavilonu P: den chovatelů dojného skotu
Velké předvadiště pavilonu P dnes patřilo hlavně dojnému skotu. Návštěvníci se tak mohli detailně seznámit se zástupci Holštýnského skotu, který v Brně představuje hned 20 podniků, ale i s Českým strakatým skotem a v neposlední řadě i Brown Swiss (nebo chcete-li Švýcarským hnědým) skotem.
Holštýnský skot měl dnes v Brně svůj národní šampionát. Určitě stojí za zmínku, že v současné době jde o nejpočetnější plemennou skupinou dojeného skotu v České republice. Koncem minulého roku bylo u nás evidováno na 210 tisíc tohoto plemene včetně kříženek, což představuje téměř 59% podíl z populace krav zapojených do kontroly mléčné užitkovosti. Průměrná velikost holštýnského stáda je 270 kusů, což svědčí o tom, že zvířata jsou prioritně chována ve volných velkokapacitních stájích.
Na dnešní přehlídce nemohly chybět ani „české stračeny“. Na výstavě je představili čtyři chovatelé, kteří dovezli desítku zvířat z různých míst České republiky. K vidění byly špičkové plemenice prvotelky i krávy na druhé až šesté laktaci. „Český strakatý skot nemá na brněnské výstavě svůj šampionát, ale standardní soutěžní přehlídku špičkových plemenic, které jsou zde v jednotlivých kategoriích vystaveny. Současně se volí i nejlepší kráva pro české strakaté plemeno a kráva s nejlépe utvářeným vemenem,“ dodává šlechtitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Pavel Král.
Do třetice dnes patřilo předvadiště Brown Swiss skotu, který do Brna dovezlo osm chovatelů. Jedná se o horské plemeno, které je populární zvláště v zemích západní Evropy, ale také v USA, Kanadě nebo Jižní Americe. Chová se pro maso i mléko, ale v současné době je ve světě šlechtěno na mléčnou užitkovost. Zejména ve Švýcarsku jsou tato odolná a dlouhověká zvířata chována pro svou dobrou kvalitu mléka, která je velmi ceněna tamními mlékárnami a sýrárnami.
NVHZ
Pro vystavovatele
Pro novináře
Partneři veletrhu
Souběžně také
Mohlo by vás zajímat
Vystavovatelé