Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
3.-5.3. 2023

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

Oftalmologové varují: laserová operace není pro každého

 

Přestože agresivní reklamy tvrdí opak, řešení refrakční vady nevratným operačním zákrokem má svá pro a proti, která je u každého pacienta třeba pečlivě zvážit. Rizikům laserových operací se na veletrhu OPTA věnovala panelová diskuse na téma „Současné možnosti korekce refrakčních vad“. Hlavním cílem bylo poskytnout argumentaci optikům a optometristům, s nimiž klienti řeší vhodnost laserového zákroku.

Panelisty diskuse byli čtyři oční lékaři, kteří posluchačům prezentovali jednotlivé operační metody a vysvětlili, jaký zásah do zrakového orgánu představují a jaké pacientům hrozí komplikace. Samotná energie laseru podle nich nebezpečná není a moderní technika je natolik sofistikovaná, že nehrozí ani nesprávné nasměrování laseru. Rizikový může být lidský faktor, protože při reklamou slibované „doživotní záruce“ a opakovaných zákrocích hrozí zbroušení rohovky až do kritických tlouštěk. Refrakční vada se navíc neodstraní, protože je dána rozměry oka. Ztenčená rohovka může v budoucnu způsobovat komplikace při rozpoznání závažných onemocnění, protože zkresluje měření nitroočního tlaku, a obtížnější může být také léčba zánětů rohovky. Tři v současnosti nejčastější příčiny slepoty – cukrovka, degenerace a glaukom -  hrozí i lidem v pracovně aktivním věku a operační řešení refrakční vady může podle odborníků akcelerovat vznik již předchystaného problému, který povede až ke ztrátě zraku. Už proto je nutné vždy zvažovat přínos laserového zákroku pro konkrétního pacienta, zdůraznili lékaři.

Rizikem zákroku je rovněž snížení produkce slzného filmu a jeho dřívější ztráta vlivem poškození povrchu rohovky. Další nepříjemnou komplikací je poškození reflexní kontroly mrkání, mohou vzniknout též neuropatické neboli „fantomové“ bolesti. Tyto komplikace nelze předvídat ani se jim vyhnout, protože povrch, tloušťka i biomechanické vlastnosti rohovky jsou individuální. Největším problémem však je nevratnost těchto změn, protože invazivní zákrok zanechává trvalé následky. „Jde o výkon prováděný na unikátní a nenahraditelné tkáni a na rozdíl od korekce brýlemi nebo kontaktními čočkami jde o definitivní stav. I když reklamy přesvědčují o finanční výhodnosti laserových operací, mělo by jít v první řadě o zdraví a bezpečnost, až pak o peníze,“ konstatoval prezident České kontaktologické společnosti Jiří Michálek.

Laserová operace je vhodná a dokonce nezastupitelná pro některé typy pacientů, zejména pak s vyšší myopií a komplikovanými refrakčními vadami. Problémem je podle lékařů agresivní reklama tvrdící, že jde o řešení vhodné pro všechny. Laser nedokáže řešit presbyopii a diskutabilní je také vhodnost zákroku u hypermetropie, kde dochází vlastně k destrukci rohovky. „Ale nejčastěji se nechávají laserem operovat myopové mladšího věku, kteří mají kolem tří dioptrií, a to je podle mě zločin. Zatímco rozdíl v hloubce ostrosti získané laserem je minimální, a to na úkor fyziologických parametrů oka a kontaktní citlivosti, za dvacet let budou mít daleko horší problém s viděním na blízko,“ tvrdí primář Pavel Rezek. Každému pacientovi proto doporučuje pečlivě zvážit všechny výhody a nevýhody tohoto definitivního řešení.

Datum: 15.2.2014 18:00:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště