Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
3.-5.3. 2023

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

Pavel Bauer: líčení k brýlím je výzva

 

Přední český vizážista Pavel Bauer, který je supervizorem veletržního poradenského centra Styling Point, pokládá brýle za atraktivní módní doplněk. V rozhovoru prozradil, jak je nejlépe sladit s líčením a účesem.

Poradenský servis je na veletrhu OPTA novinkou, co všechno zde nabízíte?
Zaměřujeme hlavně na oči a brýle, protože to tady návštěvníky nejvíce zajímá. Na kompletní poradenství ani nemáme časový prostor, protože chceme uspokojit co nejvíce zájemců. Jsou tu kadeřnice, které mohou dámám, ale i pánům poradit se stylingem a střihem. Vysvětlí, který účes se hodí k jakému tvaru obličeje a samozřejmě také k brýlím, případně přímo na místě pomohou s jeho úpravou. Ještě důležitější než vlasy pak je líčení, kterému se tady cíleně věnujeme.

Hraje roli i konkrétní zraková vada?
Určitě. Čočky pro krátkozraké oči zmenšují, pro dalekozraké naopak a my k nim můžeme doporučit vhodné líčení. Třeba dalekozraká klientka s velkýma očima by měla použit matnější barvy a tmavší kontury, které oči zmenší. Naopak světlé a lesklé barvy přidávají na objemu a bílá tužka ve vnitřním víčku oči opticky zvětší. Takové líčení je vhodné pro krátkozraké, kterým brýle oči zmenšují. Líčením lze potlačit také větší rozdíl mezi dioptriemi na obou očích, stejně jako pomoci očím vypouklým či naopak zapadlým. Tyto i jiné triky můžeme klientkám poradit, stejně jako vhodné sladění barev, které je důležité hlavně u silných a výrazných obrub.

Existují nějaká obecně platná doporučení?
Rady většinou nejsou univerzální, záleží na každé klientce a také na konkrétní příležitosti. Třeba červené obruby se nemusejí nutně kombinovat se stíny do červena, protože pak barvy splynou a je to nuda. K modré obrubě vypadají dobře například růžové stíny, tak aby dostaly prostor jak oči, tak brýle. Ale pokud chce klientka působit nenápadně, neupozorňovat na sebe, je naopak vhodné barvy sladit a utlumit, aby obličej působil harmonicky a kompaktně. Obecně platí třeba to, že v kombinaci s brýlemi může být problémem obočí. Pokud jsou brýle o hodně níže, dělá to dojem, že dobře nesedí nebo jsou malé. Ale většinou naše rady nebývají univerzální a pro každého platí něco jiného

Jaké chyby registrujete v kombinaci brýlí a účesů?
Důležité je už zvolit správný účes k typu obličeje, který může být drobný, oválný, kulatý apod. Obruby by měly být přiměřené jeho proporcím, ale nositelé brýlí většinou už vědí, co jim sluší. Problémem může být třeba kulatý tvar brýlí v kombinaci s hranatým mikádem a ofinou. Ale vždycky je potřeba klientku vidět a posoudit individuálně, protože někdo to svým obličejem tzv. utáhne. A jde také o účel, ke kterému si lidé brýle pořizují. Někdo má jiné na den, jiné na sport, jiné na večer. Znám i takové, kteří brýle řeší jako módní doplněk a pořizují si je speciálně na různé příležitosti.

Setkáváte se jako vizážista s „falešnými“ dioptrickými brýlemi, nošenými ne kvůli oční vadě, ale jen jako módní doplněk?
Přiznám se, že jsem je nosil taky! Bral jsem brýle staršímu bratrovi a tajně nosil do školy. Nakonec to paní učitelka oznámila rodičům a já doma dostal, že si kazím oči. Pak asi ve dvaceti letech jsem si pořídil brýle s čirými čočkami jako módní doplněk, tehdy se nosily kostěné a měl jsem jich hned několik. A v posledních letech se v módní branži poměrně často setkávám s lidmi, kteří to dělají stejně a nosí třeba retro brýle. Je to jednak o módě, ale brýle zároveň dělají člověka zajímavějším. Kdo je excentricky nebo umělecky zaměřený, rád si pořizuje kreativní a nápadné brýle, ať už je potřebuje nebo ne. Pro někoho se pořizování brýlí dokonce stalo až koníčkem, podobně jako třeba pořizování bot. V business světě nebo v určitých povoláních, jako je třeba učitel, zase mohou brýle dodávat na vážnosti a vzbuzovat respekt. Správně zvolené a spíše decentní brýle tak opravdu mohou fungovat a vytvořit potřebný dojem třeba při obchodním jednání.

Na druhé straně existují lidé, kteří brýle potřebují, ale raději volí kontaktní čočky. Máte i pro ně nějaké doporučení?
Nás vizážisty zajímají třeba kontaktní čočky, které mění barvu duhovky. Zároveň nás kontaktní čočky při líčení trochu omezují, protože si musíme dávat pozor na sypké produkty a být velmi opatrní s tlakem při nanášení na horní víčko. Oko s kontaktní čočkou je obecně citlivější a platí zde určité zákonitosti, například se nejprve musí nasadit čočka a až pak líčit. Na druhé straně myslím, že brýlí opravdu není třeba se bát a v oblasti módy mohou ze zrakového handicapu udělat naopak velkou přednost. Vzpomeňme už na Naďu Urbánkovou!

Jsou pro vás jako vizážistu větší výzvou kontaktní čočky nebo brýle?
U čoček je to spíš otázka opatrnosti, takže určitě brýle. Je třeba pracovat s barvou i tvarem obruby, při focení nebo v televizi dávat pozor na odraz světla a podobně. A pak tu jsou třeba  tónovaná skla, pod kterými oči vypadají zase jinak… Člověk musí o líčení víc přemýšlet, protože brýlemi je ovlivněno celé oční okolí. A nositelek brýlí je opravdu hodně, stále jich přibývá a zřejmě přibývat bude, takže takováto poradenská služba je myslím velmi potřebná a je moc dobře, že se na veletrhu začala nabízet.

Pavel Bauer pracuje jako vizážista od roku 1993, kdy dokončil odborné kosmetické vzdělání. V roce 1996 získal titul mistra České republiky v make-upu a v roce 1997 na světové soutěži v Düsseldorfu titul vicemistra. Za svou dlouholetou praxi pracoval pro všechny TV kanály v ČR jako supervizor, spolupracuje s mnoha známými osobnostmi z oblasti showbyznysu a politiky. Na brněnském výstavišti se objevuje minimálně dvakrát do roka jako supervizor módních přehlídek při veletrzích STYL a KABO.

Datum: 15.2.2014 17:00:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště