Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
3.-5.3. 2023

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

Výhled na příští rok je optimistický

 

Hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora zahájil veletrh OPTA 2014 přednáškou na téma „Ekonomika v roce 2014: bude lépe?“

Do nového roku vstupuje česká ekonomika s příznivým očekáváním, konstatoval známý ekonom v úvodu svého vystoupení. Netřeba se bát inflace ani deflace a díky břidlicové ropě nehrozí ani růst cen pohonných hmot. Příznivě se vyvíjí HDP, vzpamatoval se i maloobchod a výborných výsledků dosahuje český export. Finanční trhy se uklidnily a pád eurozóny přestal být na pořadu dne, ovšem mezinárodní vývoj zůstává hrozbou do budoucna. „V tuto chvíli se v eurozóně řeší pouze uklidnění symptomů. Problémy v bankovní soustavě se maskují, ale nevymizely, obrovský dluh zůstal a ještě narostl, takže se znovu vrátí. Ale ne v roce 2014,“ konstatoval Vladimír Pikora.

V české ekonomice podle něj zůstává problémem především nízká spotřeba domácností a také propad investic do nemovitostí, který naznačuje, že dlouhodobý růst nebude tak snadné nastartovat. Pozitivní efekt intervence ČNB ve prospěch českých exportérů se v růstu výdajů domácností projeví až později, protože v letošním roce by nezaměstnanost ještě příliš klesat neměla. Za varující Pikora považuje vývoj tempa růstu HDP ve srovnání s průměrem EU a zejména  okolními státy jako Slovenskem nebo Polskem, za nimiž v posledních letech evidentně zaostáváme. Důvodem je podle něj stav českých institucí a korupční prostředí. „V žebříčku Transparency International jsme obsadili až 54. místo, podle Evropského účetního dvora Česká republika systematicky podvádí s fondy ve 25 procentech případů. Právní prostředí je špatné, podnikatelské prostředí nejisté. Důchodová reforma ukázala, že český stát je pro občana naprosto nedůvěryhodný partner,“ připomněl Pikora dlouhodobé překážky ekonomického růstu.

K optimismu naopak vybízí vývoj průmyslové výroby, která v závěru loňského roku nabrala rychlé růstové tempo. V posledním kvartále vzrostla o 6,1 % a v prosinci dokonce o 9,3 %, když tahounem byl především automobilový průmysl, ale také strojírenství a zpracování plastů. Domácí průmyslová poptávka zatím stoupá jen mírně, ale výrazně rostoucí export se příznivě promítá i do výsledků zahraničního obchodu. Naopak problematickým odvětvím zůstává stavebnictví, které stále vězí ve hluboké stagnaci. Ovšem nejnebezpečnější tikající bombou české ekonomiky je podle Vladimíra Pikory rostoucí státní dluh. „Na světě je jen velmi málo ekonomik, které se zadlužují rychlejším tempem než Česká republika. Je spočítáno, že tímto tempem budeme v roce 2027 v situaci Řecka,“ varoval.

Pro obchodníky nejen z oboru oční optiky jsou důležitým ukazatelem maloobchodní tržby, které v posledním čtvrtletí 2013 dosáhly reálného růstu o 3,6 %. Tento růst byl ovšem tažen prodejem automobilů a dalšího dražšího zboží z dovozu, jehož nákupy spotřebitelé urychlili z důvodu intervence ČNB. V roce 2014 by se intervence do výsledků maloobchodu měla promítnout naopak negativně, růst tržeb by proto podle ekonoma neměl příliš překročit 1 %. Důvodem je také vysoká nezaměstnanost, která z důvodů nepříznivé legislativy zřejmě v nejbližší době neklesne. Nadále nevznikají dlouhodobá místa a tendencí firem je spíše přetěžovat stávající zaměstnance. Inflace by měla zůstat nízká, přibližně ve výši 1,2 %, mírný růst cen lze očekávat až v druhé polovině roku a také reálné mzdy budou pouze mírně akcelerovat.

V závěru přednášky Vladimír Pikora doporučil vhodné investice. Z nemovitostí jsou podle něj nejatraktivnější pozemky a vzhledem očekávanému postupnému celosvětovému růstu cen potravin se vyplatí investovat do zemědělské produkce.

Datum: 15.2.2014 11:25:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště