Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
22.-24.2. 2013

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

Miroslav Ševčík na zahájení veletrhu OPTA

 

Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Praha a předseda správní rady Liberálního institutu Miroslav Ševčík přijal pozvání na zahájení veletrhu OPTA a jeho přednáška na téma „Hospodářská situace ČR a její vliv na podnikání“ se setkala s velmi příznivým ohlasem.

„Toho, kdo v dnešní době podniká a není jen napojen na veřejné rozpočty, považuji za hrdinu. A pokud ještě zaměstnává další lidi, tu už je na ocenění,“ konstatoval známý ekonom v úvodu svého vystoupení. Hodnocení hospodářské politiky ČR zasadil do širokého mezinárodního kontextu a zdůraznil negativní roli současných politiků, kteří jsou podle jeho slov odtrženi od skutečného světa a čím dál tím víc propadají virtuální realitě. „Již teď procházíme tzv. ztracenou dekádou a já si troufám říci, že to budou ztracené nejméně dvě dekády,“ konstatoval v této souvislosti Ševčík, který vidí příčinu současných problémů z velké části právě v chybných politických rozhodnutích a jejich dopadech na ekonomiku.

Jako příklad nebezpečného vývoje uvedl vývoj podílu vládních výdajů na HDP v zemích jako USA, Francie nebo Velká Británie, ale třeba také v Německu, ke kterému evropská ekonomika upíná největší naděje. Naopak za příklad hodný následování označil Švýcarsko se stabilním podílem vládních výdajů na HDP  kolem 35 % a částečně také země severní Evropy jako Švédsko a Dánsko, které příznačně nejsou členy eurozóny. „Málo se mluví o tom, že někteří členové eurozóny beztrestně nikdy nesplnili kritéria pro vstup, jde o Belgii, Řecko, ale třeba i Rakousko,“ poznamenal Ševčík a zdůraznil, že zavedení eura nikdy nebylo ekonomickým, ale pouze politickým programem. V současné podobě se podle něj eurozóna udržuje pouze flikováním za použití fondu finanční stability EFSF, které jí za cenu obrovských nákladů prodlouží život o několik let. Rovněž opatření Evropská unie podle Ševčíka slouží spíše než občanům Evropy pouze eurokracii, tj. řádově 500 až 600 tisícům politiků, úředníků, lobbistů a novinářů bezprostředně i zprostředkovaně napojených na struktury EU a jejich rozpočty. Výsledkem je vznik nesmyslných regulatorních předpisů, které vytvářejí překážky pro podnikání a negativně dopadají na ekonomiku.

Představitel Liberálního institutu se podrobně věnoval také pozadím současné finanční, hospodářské a dluhové krize. Zdůraznil především neadekvátní rozšiřování veřejného sektoru a vysoký rozsah tzv. státu blahobytu, které neodpovídají výkonnosti jednotlivých ekonomik. K příčinám krize Ševčík řadí také snahu politiků financovat populistické předvolební sliby z veřejných rozpočtů a dlouhodobou expanzivní měnovou politiku nejsilnějších ekonomik, která umožňuje „tisknout peníze“ a nakupovat státní dluhopisy zadlužujících se ekonomik. Výsledkem je, že veřejný sektor bobtná na úkor soukromého a roste podíl přerozdělování. „Příčinou současné krize není tržní selhání, ale selhání a opakované selhávání státních autorit,“ řekl Ševčík a dodal: „Přestože se zdá, že je krize zažehnána, doposud nejsou odstraněny její příčiny, které tkví především ve fiskální oblasti.“ Zároveň předestřel některá možná řešení. Pro eurozónu je podle něj jediným východiskem řízený rozpad a bankám by měl být stanoven limit pro držení a nákup státních dluhopisů, což by soukromým podnikatelským subjektům usnadnilo přístup k úvěrům.

Ve vztahu k české ekonomice Miroslav Ševčík varoval před prorůstovými opatřeními, která dále zvyšují státní deficit. „Nejlepším prorůstovým opatřením je snížit regulace a nezvyšovat DPH a spotřební daně, které paradoxně vedou ke snižování výnosů z těchto daní,“ uvedl ekonom a své tvrzení doložil řadou tabulek a grafů. Nedávné zvýšení sazby DPH o 1 procento označil za daňový džihád vlády a další zdroj negativního sentimentu spotřebitelů, které sama vláda straší dalším vývojem. Naopak se pozastavil nad skutečností, že vláda neumí prodat své úspěchy jako dodržování státních rozpočtů a dokonce snižování plánovaných výdajů. Také díky nim má dnes Česká republika šestou nejnižší úrokovou sazbu dluhopisů v EU. Obdobně příznivě si v rámci EU stojíme také v dalších ukazatelích; jsme na 5. až 6. místě v poměru dluhu k HDP a na 4. až 5. místě v míře nezaměstnanosti. „Pořád se máme relativně dobře a troufnu si říci, že lépe, než si zasloužíme,“ optimisticky uzavřel Miroslav Ševčík. Nicméně pro podnikatele v oblasti služeb neměl dobrou zprávu. S ohledem na vládou prohlubovaný negativní sentiment ekonom předpokládá, že odkládání spotřeby bude pokračovat ještě příští dvě nebo tři čtvrtletí.

OPTA 2013

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště