PPM QUILT SHOW BRNO
21.-23.4. 2023
15. mezinárodní textilní výstava
Ohlédnutí za výstavou Czech Contemporary Quilt New York
V pátek 2.
září 2022 si mohli návštěvníci českého centra v New Yorku naposledy prohlédnout
26 současných českých quiltů od 13 autorek. Pro český quilt to byla zcela
mimořádná příležitost, a proto bych tímto ještě jednou chtěla poděkovat
řediteli českého centra panu Miroslavu Konvalinovi i panu Marku Milde, který má
na starosti galerii a výstavu osobně instaloval. Poděkování za podporu výstavy
patří i generálnímu řediteli Veletrhů Brno panu Tomáši Moravcovi a řediteli PPM
Quilt Show Brno panu Martinu Škarkovi.
A jak na výstavu reagovala hostitelská strana? Jak obstály práce českých autorek v kolébce quiltu samotného? O odpověď na tyto a další otázky jsem požádala ředitele Českého centra pana Konvalinu. Svůj komentář doprovodil i fotografiemi hustě popsaných stránek návštěvnické knihy.
Velký zájem o premiéru českých quiltů v Americe
První souborné uvedení prací 13 českých quiltařek, které laskavě poskytly 26 vybraných děl na výstavu v Americe, se povedlo. Díky podpoře všech zúčastněných, kurátorské práci Jany Štěrbové a významné pomoci Jany Lálové, Ireny Zemanové a dalších se podařilo v rekordně krátké době připravit pro České centrum v New Yorku výstavu, která vzbudila nečekaně velkou pozornost. V galerii centra, v 1. patře historické Bohemian National Hall, se střídaly americké quiltařky, lidé, kteří mají sami umělce v rodině, ale také profesoři a studenti designových a textilních škol, novináři, blogeři i náhodní návštěvníci, kteří zavítali na Upper East Side na Manhattanu. Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina, který výstavu inicioval, neskrýval po celou dobu jejího konání radost nad zájmem, který vyvolala, a sdílel fotografie a poznatky z návštěv odborníků i veřejnosti s kurátorkou osobně i na sociálních sítích. Osobně také v době dovolené navštívil Janu Lálovou v Praze a Renátu Edlmanovou v Litomyšli.
Jak byla výstava přijata americkými návštěvníky?
Už to, že na vernisáž přišly v hojném počtu přední osobnosti z vedení Mezinárodního muzea quiltu, které sídlí v Nebrasce, pedagogové, členky quiltařských klubů a samotné quiltařky, naznačovalo, že výstava, i když byla plánována na léto, nezapadne. Naopak, viděli ji nejen newyorčané, ale také se o ní dozvěděla řada turistů z Ameriky i z Čech, kteří do Národní budovy zavítali. Mimořádný zájem vzbudila na samotné Upper East Side, kde si lidé informace o zajímavé výstavě předávali a nešetřili chválou.
Je nějaká společná reakce nebo komentář typický pro většinu z nich?
Absolutely amazing, to bylo nejčastější hodnocení, které bylo v galerii na výstavě Czech Contemporary Quilt slyšet. Většina řekla, že se jim líbí výstava jako celek a jen neradi vybírali, co se jim líbí nejvíce. Přesto byla některá díla oblíbenější, zejména vlna, rybičky od Barbory Bartošové a Němcová se Smetanou od Renáty Edlmanové, dále zaujala, zejména mladší návštěvníky, díra od Romany Černé a modrotisk Věry Skočkové. Několikrát se lidé vrátili k dílům paní Lálové a Štěrbové, ale také ke quiltu Křečové žíly od Ireny Zemanové.
Přivedla výstava do Českého centra nový okruh návštěvníků?
Většinou to byly ženy středního a staršího věku, které nějakým způsobem pracují s textilem. Ty přivedly rodiny nebo kamarádky, a to i opakovaně. Potěšilo nás to, že přišly i odbornice a jedna z nich udělala z výstavy i videoblog. Vyplatilo se také investovat do publicity, a tím se do galerie dostali i lidé, kteří k nám obvykle nechodí, nebo byli v Národní budově poprvé. Rozhodně to byla nejlépe navštěvovaná výstava roku.
Co vás osobně nejvíc překvapilo?
Překvapilo mě, s jakým obdivem o práci, technikách a námětech českých quiltařek Američanky mluvily, jak je zajímaly podrobnosti a fotily se stehy a šití, zejména je zaujaly detaily šití u růží a také zpracování tváře u Němcové. Mnoho z nich psalo do návštěvní knihy, kde bylo popsáno 15 stran pochvalami!
Je kniha vzkazů a návštěv – co byste z ní chtěl ocitovat?
Mezi prvními reagovala Deborah Bingham, členka výboru mezinárodního Muzea quiltu v Nebrasce – „to je tedy impresivní výstava, užasná a inspirativní“, dále za SAQA Nanette LaVerdiere, která napsala – „obdivuhodné práce“. Laici, kteří znají tradiční quilty od svých rodičů a prarodičů, se v komentářích obdivně divili, že to snad ani nejsou quilty. Další quiltařky oceňují kreativitu, představivost a výjimečnost vystavených děl. Všímají si také slov na quiltu k Havlíčkovi od Ivany Brzákové, jak je přesný na tuto dobu. Mezi zápisy jsou i ty od přátel Jany Lálové nebo Jany Štěrbové. Řada komentářů děkuje Českému centru New York za uskutečnění výstavy v jeho prostorách.
Závěrem váš osobní vzkaz/povzbuzení pro naše quiltařky.
České centrum New York i já osobně si velmi vážíme toho, s jakou péčí byla výstava připravena, osobního nasazení všech. I my v New Yorku jsme provázeli, propagovali a dělali vše proto, aby se povedla. Zájem o podobnou výstavu někdy v 2024 už projevilo největší české muzeum v Americe Národní české a slovenské muzeum a knihovna v Cedar Rapids v Iowě. Myslíme si, že byť nemohla ani jedna z autorek přiletět na výstavu osobně, všechny odvedly skvělou práci a mimořádně dobře reprezentovaly Českou republiku, za což jim patří dík.
Jana Štěrbová
PPM QUILT SHOW BRNO
Pro prodejce
Pro vystavovatele
PRO NOVINÁŘE
Partneři
Fotogalerie
Video
Mohlo by vás zajímat
Hlavní partner
Partneři
Vybíráme z firem
Data platná pro Katalog 2023