PYROS
24.-27.5. 2023
Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb
Česká republika je v TFA nejlepší, říká Petr Moleš
Součástí letošních Bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS a ISET bude také Den bezpečnosti, který je plánován na sobotu 3. června. Na programu je hned několik návštěvnicky velice atraktivních akcí, ukázky zásahů, armádní, požární a policejní technika v akci a také soutěž TFA, tedy Toughest Firefighter Alive. A právě o této soutěži jsme hovořili s Petrem Molešem, který je členem české reprezentace a vítězem několika závodů TFA.
Petře, vy jste chtěl být hasičem už od dětství, anebo jste se k tomu dostal nějakou shodou náhod?
Dá se říct, že jsem k tomu tíhnul už od dětství. I nyní tu jsou silné hasičské základny, takže jsem samozřejmě chodíval jako dítě do “hasičů“. Víc mě to chytlo až později na střední škole a z vysoké školy mě – dá-li se to tak říct – přetáhli profesionální hasiči a u nich jsem od roku 2006 dodnes.
A jak jste se dostal k soutěžím?
U nás se disciplína TFA rozjížděla oproti světu pomaleji, první začátky byly tak před deseti lety. Začal jsem klasicky na „dobráckých“ soutěžích, a zjistil jsem, že mi to celkem jde, protože jsem občas něco vyhrál. Takže jsem se TFA věnoval, přizpůsobil jsem si tréninky a postupně jsem se dostal až do pohárových soutěží, kde jsem se pravidelně umísťoval. Tam si mě všimla česká reprezentace a už druhým rokem závodím za náš výběr.
TFA reprezentace není tak sledovaná jako hokej anebo nyní biatlon, jaké máme výsledky?
Vloni jsme se zúčastnili Mistrovství Evropy v Polsku, kde jsme vyhráli soutěž družstev, do které se počítaly vždy tři nejlepší časy jednotlivců – první byl Lukáš Novák, třetí Vít Malenovský a na mě zbyla bramborová medaile. Vynahradil jsem si to na Mezinárodním Mistrovství Rakouska a Maďarska, kde jsem vyhrál… Ale víc si cením toho, že jsem porazil Lukáše Nováka, který je naší závodnickou legendou a především mistrem světa z Hannoveru 2015.
Když se vrátím k těm „dobráckým“ soutěžím – tím myslíte klasický požární sport?
Ne, to ne, myslel jsem soutěže TFA pořádané dobrovolnými hasiči. Klasický požární sport mě přestal bavit hned, jak jsem si vyzkoušel TFA… Má to totiž blíž k hasičskému povolání, soutěžíte v plné polní a i ty disciplíny se tomu přizpůsobují.
Jsou jednotlivé disciplíny nějak určeny, anebo se mohou lišit?
Na pohárových soutěžích už je to sjednocené – liší se to jen v detailech. Například poslední úsek je výběh do nějaké budovy a v případě, že je památkové chráněná, organizátoři povolí i jinou obuv než klasickou zásahovou. Jinak už je to určené pravidly, první disciplínou je běh a manipulace s požárními hadicemi, pak je tam hammer box, transport závaží a figuríny, výstup na lešení se závažím a nakonec už zmiňovaný výběh do ikstého patra nějaké budovy. Ale v detailech záleží na pořadateli. Někde se tahají tři hadice, někde osm… Na Světových policejních a hasičských hrách, které budou letos v Los Angeles, se například plánuje výběh do 75. patra, kde to tady v Čechách máme, že…
Předpokládám, že je to vrchol sezóny, něco jako olympiáda?
Dá se to tak říct, z celého světa tam bude na tři tisíce lidí, takže konkurence bude veliká. Samozřejmě – ne všichni poběží TFA, tam je i klasický požární sport, atletické disciplíny a podobně…
Existuje v TFA nějaký stát, který by dominoval? Něco jako třeba Brazílie ve fotbale?
Nechci, aby to znělo nějak namyšleně, ale myslím, že v současné době je Česká republika nejlepší. Lukáš Novák je mistr světa a s družstvem se pravidelně umísťujeme mezi nejlepšími, takže dá se říct, že už jsme velmoc. Sice jsme začali s malým zpožděním, ale vše jsme dohnali.
Petře, uvidíme se letos na PYROSu?
Určitě, poslední ročník jsem sice vynechal, ale na ten letošní se těším. I kdyby mi to nevyšlo dříve, sobotní soutěž TFA si ujít nenechám!
Díky za rozhovor!