PYROS
24.-27.5. 2023
Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb
Přežít! V cestě k vítězství se hasičům postaví mnoho drsných překážek a nakonec věž pavilonu G
Brněnské výstaviště bude 1. června hostit závody TFA, jeden z nejtěžších hasičských a zároveň divácky nejatraktivnějších závodů. Šedesátka soutěžících má před sebou trať plnou překážek, v kterých musí ukázat svou rychlost a dovednost. Vrcholem je výstup na věž pavilonu G. To vše v plné výstroji. Závody „Jen ten nejdrsnější hasič přežije“ začínají v 9 hodin a vítěz získá pohár Prezídia Moravské hasičské jednoty. Letos budou nově závodit dva soutěžící naráz.
Patří mezi klenoty areálu brněnského výstaviště – věž pavilonu G. Dovede se ale také změnit v pravé skleněné peklo, to když venku panují třicítky. A teď si představte, že v tom nekončícím vedru a nedýchatelnu se snažíte co nejrychleji dostat na samý vrchol, zdolat musíte 240 schodů. Běžíte, pak už se spíš ploužíte, protože na sobě máte kompletní hasičskou zásahovou výstroj, dýchací přístroj. A než jste vběhli do toho rozpáleného skleněného hranolu s vnitřní teplotou klidně 60 °C, tak jste museli v tom všem valit sprint, přeskakovat překážku, mlátit těžkým kladivem, vláčet osmdesátikilovou figurínu a vylézt na vratký žebřík s dvacetikilovou zátěží. Zvládne to jen ten nejdrsnější hasič a bez problémů pod 6 minut. „Jen ten nejdrsnější hasič přežije,“ zní volně anglický překlad této soutěže TFA.
„Je to tak a představte si, že ženy a dorost jsme minule nechali běžet jen do půlky, abychom jim aspoň trochu ulehčili, a některé ty holky si přišly stěžovat, že chtějí běžet až nahoru,“ směje se Zdeněk Milan, prezident Moravské hasičské jednoty, o jejíž pohár se utkají profesionální i dobrovolní hasiči v závodu TFA 1. června právě brněnském výstavišti.
To je pro tyto závody atraktivní právě kvůli věži „géčka“. „Celou dobu je na závodníky vidět a můžete krásně sledovat, jak tak do první půlky fakt běží a pak zpomalují a zpomalují,“ vysvětluje Milan. Letošní ročník bude ještě – z pohledu diváků – zajímavější. Na start se postaví vždy dva závodníci zaráz a jelikož jde o republikovou špičku ve všech kategoriích, dá se předpokládat, že soupeři se budou rvát nejen sami se sebou, ale možná i mezi sebou. Protože kdo první vběhne do dveří věže, má vyhráno, na schodišti se v plné výstroji bude těžko předbíhat. „Trošku jsem to řešil, ale pak mi bylo řečeno, ať to nedělám. Že nejdrsnější hasič je prostě nejdrsnější hasič,“ poznamenal Zdeněk Milan. Na start se postaví šedesátka odvážlivců celkem, dorostenci mohou soutěžit od věku 15ti let.
Fakta
Závody TFA
- Zkratka Toughest Firefighter Alive, volně přeloženo Nejdrsnější hasič přežije
- Řadí se mezi nejtěžší hasičské dovednostní soutěže
- Pořádají se na úrovních krajských, podle působnosti hasičských jednot či celorepublikově
- Účastní se profesionální i dobrovolní hasiči, na světové šampionáty pak jezdí účastníci z řad profesionálů
- Soutěž vznikla začátkem 90. let 20. století v USA
O pohár Prezídia MHJ
- 1. června 2019, od 9 hodin do cca 16 hodin, prostor u pavilonu G
- Dětská verze se odehrává na galerii pavilonu Z u příležitosti Dne bezpečnosti – Záchranáři dětem; TFA je věnováno jedno ze soutěžních stanovišť
- Co čeká účastníky na brněnském výstavišti: běh s rozvinováním hadic na 29 m, překonání dvoumetrové bariéry, stanoviště s obouručním kladivem, s nímž musí 60krát uhodit (ženy a dorost 30krát), převalování pneu, výstup na žebřík a vytažení 20 kg závaží (ženy a dorost 10 kg), transport 83 kg figuríny Rautekovým úchopem, výstup 240 schodů do nejvyššího poschodí věže pavilonu G.
Nad tím, co musejí soutěžící překonat, člověk chodící maximálně na vycházky nebo se vyklidnit na jógu, kroutí hlavou. Není to nebezpečné? Není, zní překvapivá odpověď, i když nahoře na věži na účastníky raději čekají zdravotníci. „Víte, hasiči musí pořád trénovat. Figurínu na hasičkách vláčíme pořád, v zásahovém obleku a dýchacím přístroji jsme taky pořád, běháme, musíme umět přeskakovat překážky. A jsou borci, kteří na jednom závodu TFA skončí, skočí do auta a přejedou na další, aby třeba nasbírali body potřebné pro repre,“ líčí prezident jednoho ze tří českých sdružení dobrovolných hasičů. Tyhle odvážlivce už nazývá blázny, ale nemyslí to zle. Však čeští hasiči, jak muži, tak ženy, běžně vozí ze světových šampionátů TFA tituly.
A co je v závodu nejdůležitější? Odpich a rychlost, zbytek – jak už bylo řečeno – by měl jakžtakž zvládnout každý dobrovolný hasič z Horní Dolní. Prezident, o pohár jehož jednoty se bude bojovat, do závodů už nenastupuje. „Ti mladí už by mi prostě dali na zadek, potřebnou rychlost už holt nemám. Ale dřív jsem běžně závodil,“ říká Milan.
Takže, teď aby 1. června v Brně svítilo sluníčko a diváci si mohli atraktivní podívanou užít! A vlastně i soutěžící, protože prostě vyhrává ten „nejkrutější“ a čím šílenější podmínky, tím líp.