SALIMATECH
7.-9.2. 2023
Veletrh pro potravinářství a gastronomii
Jak na elektronickou evidenci tržeb
S velkým zájmem obchodníků i podnikatelů v cestovním ruchu se setkal seminář, který na veletrhu SALIMA seznámil se současnou podobou zákona o elektronické evidenci tržeb a způsobem jeho implementace.
Seminář uspořádalo Ministerstvo financí ČR ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, který se na tvorbě zákona aktivně podílel. Jak zdůraznila prezidentka SOCR Marta Nováková, svaz při jednáních trval na celoplošnosti zákona, tak aby platil pro všechny, kdo přijímají platby v hotovosti, a skutečně narovnal podnikatelské prostředí. S podobou zákona schválenou minulý týden poslaneckou sněmovnou na semináři seznámil Lukáš Kozák z ministerstva financí. Zdůraznil, že nejde o registrační pokladny, ale o model založený na elektronické komunikaci, podobný jako již funguje v Chorvatsku a od letošního roku ve Slovinsku. Český zákon je podle Kozáka v několika ohledech mírnější než chorvatský, například nesleduje stav hotovosti v pokladně, zákazník nemá povinnost převzít účtenku, neevidují se údaje o pokladním personálu a nižší je také maximální sankce, kterou stanovuje na 500 tisíc korun. Pokud další schvalování proběhne podle očekávaného harmonogramu a bez zásadních změn, od 1. listopadu 2016 by se zákonem měli řídit podnikatelé ve stravovacích a ubytovacích službách, o tři měsíce později následuje maloobchod a velkoobchod a v roce 2018 přijdou na řadu ostatní činnosti a řemesla.
Posluchači získali také odpovědi na řadu nejasností. Za hotovostní platby zákon pokládá i tržby provedené prostřednictvím platebních karet, stravenek, poukázek, voucherů, elektronických peněženek apod. Evidovat se musí také transakce mezi podnikateli, pokud jsou hrazeny v hotovosti, typicky například dodávka piva pivovarem. Zákon pamatuje také na případy vypadávajícího internetového spojení: pokud systém neodpoví do určité doby, kterou může podnikatel stanovit na minimálně 2 sekundy, lze účtenku vystavit i bez unikátního kódu a ten doplnit do 48 hodin. Provozovny bez přístupu k internetu mohou požádat o off-line řešení využívající zjednodušeného elektronického podpisu. Publikum zajímaly také kontrolní mechanismy, které půjdou podle Lukáše Kozáka dvojí cestou. Na podezřelé provozovny ukáže jednak sám centrální systém a analýza obrovského objemu dat shromážděných právě díky elektronické evidenci tržeb. Druhou cestou zůstávají klasické kontrolní nákupy pracovníků Finanční správy a Celní správy, jejichž počet bude významně posílen.
Česká ekonomika bude zatím největší, v níž začne systém elektronické evidence tržeb fungovat. Přesto se podle Marty Novákové podnikatelé nemají čeho obávat, protože technické řešení je velmi jednoduché a času na jeho zavedení mají všichni dost. V první řadě je třeba ověřit používané pokladní zařízení a software, případně kontaktovat jeho dodavatele. Tři měsíce před účinností zákona bude možné získat od finančního úřadu autentizační údaje. Následně zbude už jen přihlásit se na portál elektronické evidence tržeb a nainstalovat autentizační certifikát. V březnu by měl být spuštěn web www.e-trzby.cz a k dispozici budou také kontaktní místa, kde se podnikatelé dozvědí všechny potřebné informace.