SALIMATECH
7.-9.2. 2023
Veletrh pro potravinářství a gastronomii
Soutěž Pekař roku 2018 - Junior startuje
Patnáct mladých pekařů a pekařek se probojovalo do finále dovednostní soutěže PEKAŘ ROKU 2018 - Junior, která právě startuje na brněnském výstavišti. Je jednou z vlajkových lodí již 9. veletrhu mlynářství, pekařství a cukrářství MBK, který se koná zároveň s potravinářskou Salimou.
Mladé naděje oboru, kterým může být maximálně 21 let, předvedou své schopnosti, dovednosti, kreativitu a také bojovnost přímo na místě. „Několik měsíců se pilně připravují, ale o vítězi se rozhodne až na výstavišti,“ poznamenal Jaromír Dřízal, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR. Svaz je odborným garantem veletrhu a pořadatelem tohoto prestižního klání.
Ten, kdo se soutěže zúčastní, musí obor studovat?
Ano, účastníci obou soutěží jsou žáci či studenti potravinářských škol a učilišť z celé České republiky. Věkový limit je u soutěží 21 let.
Kolik se průměrně hlásí adeptů a navrhuje si je škola sama, nebo musí vzejít z jiných (třeba regionálních) soutěží?
Soutěžící do národní soutěže PEKAŘ ROKU 2018 – Junior navrhují potravinářské školy a učiliště, a to na základě výběru těch nejlepších adeptů v rámci škol, kteří mají předpoklady uspět na celostátní úrovni. Tito finalisté jsou pak několik měsíců připravování na národní soutěž a pilně trénují soutěžní disciplíny.
Co studenti musí vyrobit a jsou limitováni počtem výrobků?
Každý soutěžící musí vyrobit 4 kusy pšenično-žitného chleba, 2 druhy vánoček, 2 druhy koláčů (400g a 100g), 10 kusů pletýnek vyrobených v časovém limitu a nově též 30 kusů vícezrnného pečiva.
Je soutěž limitována časově a třeba přesným postupem?
Recepturu svého výrobku musí dát každý soutěžící ke schválení komisařům. Na technologii výroby dohlíží jak komisaři, tak i mistři pekaři, kteří pomáhají výrobky odpéct. Časový limit na každou výrobu musí být dodržen, tak aby se výrobkově nabitá soutěž zvládla během dvou stanovených dnů.
Je v soutěži Pekař roku nějaký chyták, na nějž se nedá připravit a v tu chvíli rozhoduje kreativita?
Chyták nikoliv, ale vzhled výrobků, jejich chuť a třeba i to, zda jsou soutěžící předpisově oblečeni či zda si udržují pořádek na pracovním stole, posuzují zkušení komisaři soutěže.
Dovedou porotu studenti překvapit? Z laického hlediska se vánočka plete pořád stejně...
Porota oceňuje snahu, příjemně ji vždy potěší zájem soutěžícího o řemeslo, což lze během dvou soutěžních dnů zjistit. A pokud je některý soutěžící výrazně lepší než ostatní – projeví se to ve výsledcích.
A neformální otázka na vás osobně: jak jste se k oboru dostal?
Jsem vyučený pekař, u oboru jsem od roku 1977. Prošel jsem výrobou od píky jako pekař, mistr, vedoucí výroby, ředitel pekárny. Vzhledem k ekonomickému vzdělání na VŠ jsem také zastával i pozice ekonomického a marketingového ředitele, či ředitele firmy. Asi mohu s básníkem konstatovat, ….čím jsem u pekáren byl, tím jsem byl rád“.
Bez kterého chleba či pečiva si nedovede představit den?
Nedovedu si přestavit den bez kvalitního, žitno-pšeničného, kvasového a dobře propečeného chleba.