SALIMATECH
7.-9.2. 2023
Veletrh pro potravinářství a gastronomii
Svoje pálenky představí Lihovar Lžín
Meruňkovice, třešňovice, višňovice, ale také datlovice, vínovice nebo pivovice vyráží do světa z lihovaru ve Lžíně na Táborsku. A také hruškovice a zlatá slivovice, které jsou tak výborné, že dostaly ocenění Regionální potravina.
Historie pálení ovoce ve Lžíně se datuje už do 19. století, kdy vedle lihovaru stával i místní pivovar a produkci se staral rod Schönburg-Hartensteinů. Zatímco pivovar roku 1881 dosloužil a byl zbourán, lihovar vydržel do dnešních dní. Do roku 1971 sloužil jako zemědělský a vycházel z něj surový líh z brambor. Poté byl přestavěn na ovocný lihovar a pálenky se v něm vyráběly do roku 1992. O čtyři roky později jej převzala společnost Lihovar Lžín, spol. s r.o. a začala novodobá historie korunovaná mnoha oceněními. V podniku vyrostla nová kvasírna, palírna a sklad a rozjela se nová výroba ovocných destilátů.
Jako první si v roce 2011 odnesla titul Regionální potravina místní hruškovice. O čtyři roky později zabodovala Zlatá lžínská slivovice. Vy Lžíně ji vyrábí z kvalitních odrůd švestek, převážně z jižních Čech a pro kvas - později dvakrát destilovaný - se používají výhradně vypeckované. Slivovice zraje zraje v sudu po dobu minimálně 12 měsíců, díky čemuž se chutí podobá spíše koňaku, ale přesto si zachovává své specifické ovocné tóny.
Produkty Lihovaru Lžín najdou zájemci v expozici Kvalitních potravin a Státního zemědělského intervenčního fondu při ministerstvu zemědělství, který je garantem titulů Regionální potravina.
Foto: BVV a www.lihovarlzin.cz