Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023
Stavební veletrh Brno
Stavět veřejné stavby ze dřeva je symbolem vyspělého státu
Možná s tím nebude každý souhlasit, ale přesto bychom měli vyznávat a ctít
zásadu, že když se učíme, máme se inspirovat vždy u těch nejlepších. A učit se
stavět veřejné stavby ze dřeva má smysl, protože je to jeden ze symbolů
vyspělých států. Právě v takovém státě většina z nás chce žít a vychovávat své
děti.
Dřevo je materiál budoucnosti
Nedávno v oblíbeném podcastu Kecy a politika jeho autoři reagovali na historickou reportáž České televize ze 70. let minulého století, na které vedoucí představitelé tehdejšího komunistického režimu diskutovali s odborníky problematiku požární bezpečnost staveb. Jak je vidět i po 50 letech, cesta k chudobě a zaostávání je vždy lemována nadměrnou a přebujelou byrokracií, a té se u nás bez ohledu na dobu daří tradičně velmi dobře. A nejde jen o byrokracii. Změnit letité návyky a mýty kolem dřevostaveb není vůbec jednoduché, a platí to jak pro širokou laickou veřejnost, tak i pro odbornou veřejnost a investory. Je škoda, že v zahraničí se staví ze dřeva mrakodrapy, zatímco u nás volíme směs alibismu, opatrnosti i konzervativního přístupu a stavíme dřevěné domy jen do výšky 12 metrů. Člověk nemusí být odborník na dřevostavby, aby ty rozdíly mezi výstavbou u nás a ve světě viděl. Jak například píše ve svém článku „Nejvyšší dřevostavba světa strčí do kapsy i Petřínskou rozhlednu“ zpravodajský on-line portál Seznam Zprávy, „moderní technologie lepeného dřeva se natolik posunuly vpřed, že české předpisy už v době trendů udržitelného stavění působí jako dosti zastaralé. Dvanáct metrů? Nenechte se vysmát.“
Proč by stavební materiál měl být indikátorem vyspělosti?
Protože základním stavebním materiálem dřevostaveb je dřevo, což je materiál ekologický, ekonomický a současně umožňující vysoce efektivní způsob výstavby. Základem betonu jsou také přírodní suroviny, ale štěrk či písek ještě pořád neumíme po vytěžení obnovovat, zatímco dřevo roste pořád. Země jako je Švýcarsko, Rakousko, skandinávské státy či Kanada, kde se na bázi dřeva nestaví jen rodinné domy či nízkopodlažní bytové domy nebo školky, školy a další typy staveb občanské vybavenosti, patří mezi vyspělé státy i díky tomu, že se v nich ze dřeva staví mnohopatrové bytové domy, administrativní objekty, hotely a další typy staveb.
V současnosti je nejvyšší dřevostavbou světa s výškou 86,6 m mrakodrap v americkém Milwaukee, ale za ním už je velký počet budov s výškou v řádech desítek metrů. 85,4 m má osmnáctipodlažní budova Mjøstårnet v Norsku, třetí místo drží 84 metrů vysoká nová 24patrová budova HoHo Vienna ve Vídni. Až za ní je s 20 patry a 75 metry vysoký Wood Hotel ve švédském městě Skellefteå. Více jak 70 metrů výšky má i nový ikonický bytový dům Haut v Amsterdamu. Přes 50 metrů vysoké dřevostavby stojí nebo se staví ve Francii. A všechny tyto uvedené výškové dřevostavby překoná nová nejvyšší obytná dřevostavba, která vyroste v roce 2026 ve Švýcarsku a která bude mít 100 metrů.
Dřevostavby škol a školek jsou indikátorem, že dřevo má naději i u nás
Dobrou zprávou je, že zájem o dřevostavby vzrůstá ne na základě předpisu nebo nařízení „shora“, ale naopak na základě potřeb a zkušeností investorů z řad vedení tuzemských měst a obcí. Ze dřeva se staví školy a školky, ale i nemocnice, kanceláře a další. Zajímavou stavbou je například atraktivní dřevěná budova společnosti Vraňany Farma Hanč, kterou loni dokončila firma Nema, spol. s r.o. z jihočeské Olešnice podle návrhu Ing. arch. Jana Lapčíka z pražského atelieru Fusion Architects.
Nový moderní prostor poskytuje nejen pohodlné nakupování kvalitních farmářských produktů, ale umožňuje i exkluzivní ochutnávku pokrmů připravených z vlastních surovin, vypěstovaných na vraňanských polích.
ADMD dlouhodobě podporuje výstavbu veřejných staveb na bázi dřeva
Dobrým příkladem je například série konferencí „Dřevostavby ve veřejném sektoru“, který za Asociaci dodavatelů montovaných domů připravuje a organizuje Ing. Libor Hrubý, Konzultant staveb ve veřejném sektoru a Ombudsman pro dřevostavby. Setkání odborníků na dřevostavby s investory veřejných staveb probíhá v šesti krajích. Dvě akce se už uskutečnily, třetí v pořadí je plánována na 23. května v Třebíči, a i tady se účastnící dozví více o moderních stavbách a možnostech výstavby či rekonstrukce školy, školky, sportovní haly, domu pro seniory, bytového domu nebo hasičárny s konstrukcemi na bázi dřeva. Kromě Ing. Lenky Trandové a Ing. Libora Hrubého z ADMD promluví na dopoledním semináři i další hosté. O udržitelném lesním hospodaření bude mluvit lesnický a agrolesnický specialista Aleš Erber, o zkušenosti z výstavby veřejných budov ze dřeva se podělí Eliška Janeček Nemravová z firmy NEMA. Současnost a budoucnost dřevostaveb představí Tomáš Tesař ze společnosti DOMY D.N.E.S., tématice elekromobility a přípravy na ní se ve své prezentaci bude věnovat Petr Skopal z firmy SECTRON. Program setkání uzavře Jakub Hrbek ze Státního fondu životního prostředí MŽP, který účastníky seznámí s dotačními možnostmi na podporu výstavby veřejných budov.
Více informací a další články a videa o veřejných stavbách ze dřeva najdete na webu a sociálních sítích ADMD.
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem